Москалик

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Словник Грінченка

Москалик, -ка, м. 1) Ум. отъ моска́ль. 2) Родъ морской рыбы. Потім посипались з матні на берег здорові лакерди... заблищали червоно золоті москалики. Левиц. 3) Жучокъ Сосcinella quintempunctata.

Сучасні словники

sum.in.uasuv.jazjСловник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

Моска́ль — етнофолізм на означення росіян, уживаний серед українців, білорусів та поляків. Також цей термін застосовують до військовиків або москвичів. Іноді вживається як образлива та іронічна назва громадян Росії незалежно від їхнього етнічного походження чи місця проживання. Етимологія Традиційна гіпотеза Термін «москаль» походить від назви середньовічної російської держави Великого князівства Московського, відомої в ранньому новому часі як Московське царство, Московія або Московщина. Початково термін позначав жителя цієї держави, а згодом і росіян. До 19 століття самоназвою росіян було «православні», рідше «русскіє». Зокрема, Іван Аксаков у листі до письменника Ф. Достоєвського писав:

«Мудра річ написати заклик до русского народу, як його пишуть в інших країнах: «французи» або «британці» — «Русскіє!» не годиться, сама мова не терпить. А на всіх сходинах щоденно по всіх просторах Росії виголошуються промови із закликом: «Православні». Ось як русскій народ визначає свою національність.» »

Ні у поляків, ні у білорусів, ні в українців для позначення росіян не прижилася назва «руські», на відміну від західноєвропейських народів (хоча прикметник руський у значенні «російський», «росіянин» вживався в XIX ст. у східних і центральних українських землях). У російській мові існує «московит», що має західноєвропейське походження. Пізніше у письмовій формі було введено термін «росіянин», що походить від грецької назви «Росія» Першими його стали вживати поляки: перша згадка терміну «москаль» датується 1389 р. і зафіксована у Кракові, в латиномовних судових книгах

Ілюстрації