Мишій

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Версія від 11:50, 23 листопада 2017; Yybila.fitu16 (обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

Мишій, щетинник або бриця (Setaria) (粱) — рід однорічних рослин родини злакових. Назва роду походить від латинського слова seta, що означає щетинка або волос, через щетинки у суцвітті.[2],[3] Мишій росте на прирічкових ділянках, галявах, полях, біля доріг. Рід містить близько 100 видів. Поширений переважно у тропічних і субтропічних країнах. В Україні є три види: S. verticillata, S. viridis, S. glauca. Застосовується у народній медицині.

Має густе суцвіття, видовжене або циліндричне, типу колосовидна волоть. Колоски одно- або двоквіткові, на коротких ніжках. Вони оточені неплідними гілочками суцвіття, які виглядають як довгі, зазублені, ламкі щетинки. Мають три плівчастих колоскових луски. Нижня луска найбільш укорочена, друга довша, а третя має довжину колоска і часто буває з чоловічою квіткою. Квіткові луски при плодах зморщені або гладенькі, хрящуваті. Тичинок три. Приймочки пірчасті.

Кілька видів культивують як харчові та кормові культури, наприклад могар (S. italica) та S. pumila. Багато видів є інвазійними бур'янами. Мишій зелений (S. viridis) використовується як модельний організм для вивчення біоенергетичних трав та трав з типом фотосинтезу С4.

Вперше рід описав у 1812 році французький ботанік Амбруаз Марі Франсуа Жозеф Палізо де Бовуа.

Вражається іржастими грибами роду Puccinia, такими як Puccinia chaetochloae, Puccinia dolosa, Puccinia graminis, Puccinia substriata, ‘Uromyces’ setariae-italicae і Puccinia esclavensis. Також вражається грибами роду Tilletia та родів Sorosporium, Sphacelotheca, Tolyposporium, Ustilago.

Сучасні словники

МИШІ́Й, я, чол. (Setaria, P. B.). Бур'ян родини злакових з колосками, оточеними рудуватими або зеленкуватими щетинками. Мишій засмічує посіви всіх культур, але особливо злісним бур'яном він є для проса (Бур'яни і боротьба з ними, 1957, 33); — Горошок заплів жито, з мишієм просо, не зумів [Дорош] дати ради своєму полю (Костянтин Гордієнко, Дівчина.., 1954, 259). Словник української мови: в 11 томах. — Том 4, 1973. — Стор. 723.

Ілюстрації

1mih201117.jpg] 2mih201117.jpg 3mih201117.jpg

Медіа

.

Іншими мовами

粱 - китайська спрощена Sorghum - англійська

Див. також

https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B8%D1%88%D1%96%D0%B9

Джерела та література

Словник української мови Флора УРСР. том 2. Видавництво академії наук УРСР. 1940. с. 102