Миро

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Ми́ро, -ра, с. Мѵро. ЗОЮР. І. 161. Іду меж мир, миром мированая. Чуб. І. 132. Миро (ст.-слав. Мѵро від грец. Μύρον «ароматне масло») - в християнстві спеціально приготовлене і освячене ароматичне масло, яке використовується в таїнстві Миропомазання для помазання тіла людини. У православ'ї використовується також і при освяченні новозбудованого храму, для помазання антиминса, престолу і стін. У католицизмі і в Вірменської апостольської церкви крім таїнства миропомазання використовується при свячення священиків і єпископів і при освяченні храмів і вівтарів. Раніше в православній традиції використовувалося також при помазання на царство. Освячене миро зберігається в православних храмах в спеціальній посудині - мірніце, яка встановлюється на престолі.

Сучасні словники

МИ́РО, а, Запашне масло, яке використовують у християнських церковних обрядах. — Ходімо, куме, в піраміду [храм], Засвітим світоч. — І зайшли, Єлей і миро принесли (Шевч., II, 1963, 421); Як на трон колись я злазив, Миром бог мене помазав І сказав: Прав! (Олесь, Вибр., 1958, 320); * У порівн. Вчительша палить цигарку, пахучу, як миро (Мик., II, 1957, 111). Тлумачення слова у сучасних словниках


http://ukrlit.org/slovnyk/%D0%BC%D0%B8%D1%80%D0%BE

Склад

Миро в Православній церкві готується з чистого єлею (з додаванням білого виноградного вина) і з багатьох запашних речовин. Перелік їх і кількість не були строго встановлені, і зазвичай використовували речовини, що були в наявності в той чи інший час. В наш ча до складу мира входить близько 40 різних речовин. Основною речовиною для приготування мира є єлей — оливкова олія вищої якості. Біле виноградне вино необхідне при мироварінні, щоб запобігти загорянню і пригоранню олії. Із запашних речовин зазвичай вживають ладан, пелюстки троянди, фіалковий, пряний і калганний корені, мускатну, трояндову, лимонну і гвоздичну олії та інші.

У католицькій традиції латинського обряду до складу мира входять тільки оливкова олія і запашний бальзам, що змішуються безпосередньо перед освяченням мира.

Мироваріння

С точки зору Російської православной церкви, исключительной прерогативой автокефальной церкви является право самостоятельно совершать мироварение. С точки зрения Константинопольского Патриархата право совершать мироварение принадлежит Константинопольскому Патриарху в сослужении представителей Поместных Православных Церквей.

Ілюстрації

Photoicon.png Photoicon.png Photoicon.png Photoicon.png

Медіа

Див. також

Джерела та література

Зовнішні посилання