Лук’янчикова Тетяна Леонідівна

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Виробнича (за спеціалізацією «Управління електронним навчанням») практика

Завдання 1

База практики

Фото Лук'янчикової Т. з практики

Школа І ст. № 330 «Русанівка»


Аналіз освітньої політики з питань впровадження ІКТ. Інтерв’ю з керівником навчального закладу та його заступниками.

- Доброго дня, Тетяно Вікторівно! Вам знайомий термін «інформаційно-комунікативні технології»?

- Доброго дня! Так, звичайно. Мені та моєму колективу не просто знайомий цей термін, а ми активно використовуємо ці технології у своїй педагогічній діяльності. Чесно кажучи, я вже не уявляю своєї роботи без використання ІКТ.

- Як саме Ви використовуєте комп'ютерні технології у своїй роботі?

- Останні роки моя робота досить тісно пов’язана з використанням ІКТ. Наш заклад має свою корпоративну пошту, через яку ми маємо зв’язок з відділом освіти Шевченківської РДА, а також з іншими школами району. Ми маємо підписки на електронні журнали, які містять корисну інформацію не тільки про початкову освіту, а й управлінську діяльність, адже раніше я багато часу витрачала на складання локальних документів і на пошук їх зразків.За допомогою цих журналів я значно швидше виконую свою роботу та абсолютно впевнена в правильності оформлення документів. Також ми маємо сторінку в фейсбуці, на якій розміщуємо корисну для батьків та освітян інформацію, фотозвіти, відеозвіти та відеопрезентації про роботу школи.

- Чи вважаєте ви за необхідність вчителям використовувати ІКТ у своїй діяльності?

- Я всіляко підтримую прагнення вчителів бути сучасними, випробовувати нові прийоми і технології у роботі. Навчання має бути цікавим, а сучасні інформаційно-комунікативні технології допомагаєть зробити його таким.

- Щоб ви хотіли змінити чи створити в школі з ІКТ?

- В першу чергу нам необхідно «підтягнути» рівень обізнаності вчителів у роботі з комп’ютером і інтернет середовищем. Нажаль, деякі з моїх колег не достатньо компетентні в цьому питанні, що значно гальмує процес впровадження ІКТ.

- Чого не вистачає для впровадження ваших задумів?

-Основне чого нам не вистачає так це кваліфікованих спеціалістів з ІТ- технологій. Нам потрібні компетентні фахівці, які б могли допомогти нашим педагогам навчитися працювати з інноваційними методами навчання. І ще нам частенько не вистачає часу. Насправді, у нас дуже насичене шкільне життя.

-Я щиро вдячна Вам за інтерв’ю! Мені було цікаво почути вашу думку, сподіваюсь, найближчим часом Вам вдасться реалізувати задумане!

ІК-компетентності науково-педагогічних працівників, вчителів та вихователів закладу. Створення анкети. Проведення анкетування. Аналіз результатів анкетування

Заповнені вчителями анкети

Анкета для вчителів початкової школи Анкета

Аналіз результатів анкети

В анкетуванні взяло участь 8 вчителів початкової школи. Аналіз результатів анкет показав, що всі вчителі в певній мірі застосовують у своїй роботі ІКТ: всі друкують на комп’ютері матеріали для занять; шукають інформацію у мережі Інтернет, проводять заняття з використанням комп’ютерної техніки, інколи використовують інформаційні технології у проектній діяльності. Водночас, відповідаючи на питання «Чи використовуєте Ви ІКТ для самоосвіти та узагальнення педагогічного досвіду?» всі обрали варіанти «готуюся до виступів (текст, наочні матеріали)» та «використовую матеріали з мережі Інтернет» і лише одна вчителька зазначила, що вона інколи публікує свої педагогічні розробки в мережі Інтернет. Всі вчителі відповіли, що використовують мережу Інтернет для пошуку додаткових пізнавальних матеріалів, отже жоден не практикує створення проектів через мережу. Шестеро респондентів виявили бажання підвищити свою кваліфікацію з використання ІКТ самостійно, онлайн і двоє хотіли б відвідувати курси в Інституті педагогічної післядипломної освіти. На запитання «Чого саме Ви хотіли б навчитися?» всі вчителі виявили зацікавленість до теми «Google Docs», а також двоє зазначили, що їх цікавить робота з онлайн сервісами для використання в освітньому процесі молодших школярів.

Аналіз ІТ інфраструктури навчального закладу (апаратне, програмне, інформаційне, навчально-наукове забезпечення)

Апаратне та програмне забезпечення. Персональні системи та периферійне обладнання. Персональні комп’ютери директора, заучів, вчителів. Представляють собою типові ПК, що складаються із системного блоку та монітора. З периферійного обладнання кожен ПК оснащений клавіатурою та мишкою, що підключені до системного блоку через порти PS/2., та принтерами з USB-інтерфейсом. Водночас, деякі вчителі мають ноутбуки. Крім того, деякі комп’ютери директора та вчителів оснащені БФП та мультимедійними колонками, так як ці пристрої їм необхідні у повсякденній діяльності. Для періодичного копіювання та збереження документів використовується портативний зовнішній жорсткий диск Western Digital, який зберігається у директора.

Мережева інфраструктура. В якості точки доступу до Інтернет використовується роутер виробництва компанії TP-Link. Він забезпечує швидкість передачі даних до 100Мбіт/с. Крім того, він забезпечує включення всіх робочих місць. Це дає можливість користувачам цих ПК, наприклад, спільного використання загальнодоступних робочих файлів. Фізично роутер розміщено у кабінеті директора. Мережа прокладена кабелем типу «вита пара» UTP категорії 5, характеристик якого цілком достатньо для побудови локальної мережі такого обсягу.

Програмне забезпечення. Персональні системи працюють під керівництвом операційної системи Windows 7. Крім того, на ПК встановлено типові пакети продуктів Microsoft Office та Adobe Acrobat для роботи з різного виду (формату) документами. Для роботи в Internet – встановлено браузери Google Chromе, для електронного листування використовується программа Microsoft Outlook.

Інформаційне та навчально-наукове забезпечення Інформаційне та навчально-наукове забезпечення визначається переліком функцій, які забезпечують базовий рівень функціонування установи в цілому та виконання співробітниками школи своїх безпосередніх обов’язків відповідно до їх Посадових інструкцій. До таких функцій відносяться:

  • Створення та ведення організаційно-розпорядницької документації
  • Підготовка матеріалів методичного характеру
  • Розробка дидактичних матеріалів для роботи з дітьми
  • Облік матеріальних цінностей
  • Забезпечення комунікації та документообігу між посадовими особами в межах їх посадових інструкцій
  • Комунікація з зовнішнім світом шляхом листування email чи використовуючи інші канали (месенджери, соціальні мережі та ін.)

Зазначена інформація зберігається на ПК співробітників, відповідно до їх обов'язків, та дублюється на зовнішньому жорсткому диску.

Завдання 2

Гугл- календар для співробітників Календар

Завдання 3

Тренінг для співробітників

План тренінгу

Презентація до тренінгу

Завдання 4

Методичні рекомендації

Методичні рекомендації до проектування інформаційного освітнього середовища установи

На нашу думку, проектування освітнього середовища закладу доцільно проводити за трьома напрямками:

1. Співпраця педагогів, адміністрації закладу: створення особистих портфоліо, Е-бібліотеки, віртуального методичного кабінету, блогів керівника закладу, психолога, медичної сестри та вихователя-методиста, створення та зберігання документації закладу в електронному вигляді.

2. Оптимізація комунікації між батьками та співробітниками закладу: побудова та розбудова сайту школи, створення груп для спілкування з батьками у соціальних мережах, використання можливостей google сервісів як на рівні кожного класу окремо, так і на рівні школи загалом.

3. Активне впровадження ІКТ у роботі з дітьми: використання дидактичних ігор на базі ІКТ, дидактичних ігор з елементами ІКТ, відео та аудіозаписів на заняттях, презентацій і т.д.

Методичні рекомендації до модернізації ІТ інфраструктури

Пріоритетним є оновлення забезпечення технічними засобами класів, також оснащення робочих місць всіх вчителів МФП з СНПЧ. Оновлення існуючого фонду ІОС закладу та програмного забезпечення.

Методичні рекомендації до формування ІК- компетентності вчителів:

  • Здійснювати моніторинг щодо визначення рівня володіння інформаційно-комунікаційними технологіями педагогічними працівниками ШДС.
  • Відвідувати методичні заходи щодо формування та розширення ІКТ-компетентності педагогів (тренінги, майстер-класи, тематичні та навчальні семінари, семінари-практикуми, тижні педагогічної майстерності, педагогічні майстерні та наставництво).
  • Пройти онлайн-курси на сайті https://prometheus.org.ua з рубрики «Підвищення кваліфікації вчителів», а саме «Впровадження інновацій в школах», «Як створити масовий відкритий онлайн-курс» тощо.
  • Проводити методичні заходи з метою вдосконалення умінь та навичок вчителів щодо застосування ІКТ в освітньому процесі.
  • Впровадити конкурси «Кращий персональний блог», «Краще електронне портфоліо педагога» і т.д.