Лаштунки

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Версія від 14:55, 21 листопада 2018; L.varchenko (обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

Лаштунки, -ків, м. мн. 1) Лѣса, деревянн. подмостки. 2) Театральныя кулисы. За лаштунками чутно голос сотники. Стор. II. 217.


Сучасні словники

ЛАШТУ́НКИ

1. Те саме, що куліси:

За лаштунками чутно голос сотника: «Хведоре! нехай коней сідлають!» (Олекса Стороженко, I, 1957, 290);

Він — студент, із тих, що добре ознайомлені з лаштунками нашого комерційного апарату (Василь Еллан, II, 1958, 37);

Я вірю тільки, що наш рух не загине між селянами і що вже пізно полякам їсти нас. Вся оця заколота, певне, перейде собі за лаштунками, а на сцені її не буде й видно (Леся Українка, V, 1956, 172).


2. діал. Сцена:

Прийшли, Розмотуючи мокрі шарфи з шиї. Перукарі, музики, лицедії, Крикливий люд лаштунків і куліс (Микола Бажан, Роки, 1957, 281).

Ілюстрації

630 360 1477260138-6929.jpg 332к.png 625501 original1.jpg

Медіа

Цікаві факти

КУЛІСИ — ЛАШТУНКИ

Як театральні терміни слова куліси і лаштунки мають багато спільного. Словом куліса називають плоскі бічні декорації на театральній сцені. Куліса — це частина м’якої (підвісної) декорації. Буває звичайно три-чотири пари куліс. Вони виготовляються з дебелого ворсистого матеріалу, найкраще з так званої тарної тканини, яка легко фарбується. Зібрана в рясні складки, вона справляє враження багатого матеріалу. Куліси підвішуються паралельно до попереднього краю сцени, так званої рампи, і закривають від глядача закулісний простір. Ось приклади вживання цього слова в художній літературі: «Бачу — з-за куліс дві... дівчини ведуть під руку згорблену стару жінку» (М. Рильський); «З-за куліс на сцену вийшов невеличкий чоловічок» (Ірина Вільде). Звичайно вживають форму множини: куліси.

У цьому самому значенні — «бічні театральні декорації» — вживається й слово лаштунки, напр.: «На сцену з-за лаштунків... вийшов Семен Барабаш з гармонією (Л. Смілянський).

Кулісами і лаштунками називають також і частину театральної сцени, розташованої за декораціями. Отже, в основному значенні куліси і лаштунки — це те саме.

Крім того, словом лаштунки називають театральну сцену в цілому. 11-томний «Словник української мови» на підтвердження цього цитує М. Бажана: «Прийшли, Розмотуючи мокрі шарфи з шиї, Перукарі, музики, лицедії, Крикливий люд лаштунків і куліс».

Відомі вислови за кулісами, за лаштунками, тобто «за сценою» і переносно «в театральному, акторському середовищі», «приховано, в неофіційній обстановці», напр.: «Нехай би навіть він був останнім у редакції, або хоч зовсім був без професії, та за кулісами в нас він був би тільки моїм чоловіком, а не попихачем театральним» (Леся Українка); «Вся оця заколота, певне, перейде собі за лаштунками, а на сцені її не буде й видно» (Леся Українка). Вислів за лаштунками «за сценою» і переносно «на менш значне, другорядне місце», напр.: «Час зараз (у Німеччині 30-х років нашого століття) не такий... Науку відштовхують за лаштунки історії (Н. Рибак).

Обидва слова — куліси і лаштунки — рівноцінні своєю вживаністю щодо змісту. Слово куліси іншомовне за походженням (від фр. coulisse), належить до інтернаціональних термінів і сприймається як стилістично нейтральне. Слово лаштунки слов’янського походження (пор. дієслово лаштувати), і саме воно переважає тоді, коли треба створити відтінок небуденності, передати урочистий тон висловлювання.

Джерела та література

Словник української мови: в 11 томах. [Електронний ресурс]. — Том 4, 1973. — Стор. 456. - Режим доступу: http://sum.in.ua/p/4/456/2

Зовнішні посилання

http://kulturamovy.univ.kiev.ua/KM/pdfs/Magazine32-26.pdf