Відмінності між версіями «Кісточка»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
Рядок 46: Рядок 46:
 
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:кісточка03.jpeg|x140px]]  
 
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:кісточка03.jpeg|x140px]]  
 
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:кісточка04.jpeg|x140px]]
 
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:кісточка04.jpeg|x140px]]
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:кісточка05.jpeg|x140px]]
 
|}
 
|}
 
==Медіа==
 
==Медіа==

Версія за 18:08, 4 січня 2014

Кісточка, -ки, ж. Ум. отъ кістка. 1) Косточка (животнаго). Казав пан дяк, що гусей не їсть, а повна стеля кісточок. Ном. № 6893. 2) Анат. Лодыжка, Malleolus. З річки нашої куди влітку дівається вода, так що й горобцеві по кісточки перейти. Ком. І. 22. Там керви по кісточки. Гол. 3) Гнѣздо въ срединѣ яблока или груши для зеренъ. Черк. у.

КІСТОЧКА, и, жін.

1. Зменш.-пестл. до кістка 1, 2. Дивлюся, од курчати тільки кісточки валяються під столом (Нечуй-Левицький, II, 1956, 20); — Може ж, його розтерзала вовча зграя і кісточок не знайдемо (Анатолій Шиян, Баланда, 1957, 15). ♦ [І] кісточок чиїх не зібрати (не позбирати) — те саме, що [І] кісток чиїх не зібрати (не позбирати) (див. кістка); Кісточки перемивати (перемити, перетирати, перетерти) — те саме, що Кістки перемивати (перемити, перетирати, перетерти) (див. кістка); По кісточках розбирати (перебирати) — детально обговорювати кого-, що-небудь. Безжалісні дівчатка почали по кісточках розбирати нового вчителя (Оксана Іваненко, Тарас. шляхи, 1954, 372).

2. Зчленування кісток голінки з кістками стопи, випнуте по боках ноги; щиколотка. Ноги гру зли в землю аж по самісінькі кісточки (Олекса Стороженко, I, 1957, 346); Терезка не пішла в хату, вона стояла в садку по кісточки в снігу (Михайло Томчаній, Готель.., 1960, 223).

3. перев. мн. Гральні кубики або пластинки (з кості чи іншого матеріалу), на гранях яких вирізані цифри, вічка. На сусідніх вулицях відлунювали удари кісточками доміно об дубові столи (Микола Руденко, Остання шабля, 1959, 105); Мальцев виймає з кишені скриньку з мініатюрним доміно і висипає кісточки на стіл (Ярослав Галан, І, 1960, 381).

4. Кулька рахівниці; кружальце. Шеф тряс нею [рахівницею] в повітрі, кісточки торохтіли, як горіхи в залізному коробку (Антон Хижняк, Тамара, 1959, 66); Василько з радістю кинувся допомагати батькові і за хвилину хвацько вицокував кісточками рахівниці (Іван Цюпа, Грози.., 1961, 167).

5. Гнучка пластинка з китового вуса, металу і т. ін., яку вшивають у корсет, плаття тощо.

6. Насінина з твердою оболонкою в плодах деяких рослин. Через декілька днів після осипання пелюсток самка [сливової товстоніжки] відкладає яйця в середину кісточки плода, проколюючи її оболонку яйцекладом (Шкідники і хвороби .. рослин, 1956, 366); Ганна Сильвестрівна виколупувала шпилькою кісточки з вишень (Іван Сенченко, На Бат. горі, 1960, 29).

Кісточка и, ж. 1. Зменш.-пестл. до кістка 1, 2. Дивлюся, од курчати тільки кісточки валяються під столом (Н.-Лев., II, 1956, 20);— Може ж, його розтерзала вовча зграя і кісточок не знайдемо (Шиян, Баланда, 1957, 15). <0> [І] кісточок чиїх не зібрати (не позбирати) — те саме, що [І] кісток чиїх не зібрати (не позбирати) (див. кістка); Кісточки перемивати (перемити, перетирати, перетерти) — те саме, що Кістки перемивати (перемити, перетирати, перетерти) (див. кістка); По кісточках розбирати (перебирати) — детально обговорювати кого-, що-небудь. Безжалісні дівчатка почали по кісточках розбирати нового вчителя (Ів., Тарас, шляхи, 1954, 372). Зчленування кісток голінки з кістками стопи, випнуте по боках ноги; щиколотка. Ноги гру зли в землю аж по самісінькі кісточки (Стор., І, 1957, 346); Терезка не пішла в хату, вона стояла в садку по кісточки в снігу (Томч., Готель.., 1960, 223). перев. мн. Гральні кубики або пластинки (з кості чи іншого матеріалу), на гранях яких вирізані цифри, вічка. На сусідніх вулицях відлунювали удари кісточками доміно об дубові столи (Руд., Остання шабля, 1959, 10Б);Мальцев виймає з кишені скриньку з мініа- тюрним доміно і висипає кісточки на стіл (Галан, І, 1960, 381). 4. Кулька рахівниці; кружальце. Шеф тряс нею [ра- хівницею] в повітрі, кісточки торохтіли, як горіхи в залізному коробку (Хижняк, Тамара, 1959, 66); Ва- силько з радістю кинувся допомагати батькові і за хви- лину хвацько вицокував кісточками рахівниці (Цюпа, Грози.., 1961, 167). Гнучка пластинка з китового вуса, металу і т. ін., яку вшивають у корсет, плаття тощо. Насінина з твердою оболонкою в плодах деяких рослин. Через декілька днів після осипання пелюсток самка [сливової товстоніжки] відкладає яйця в середину кісточки плода, проколюючи її оболонку яйцекладом (Шкідн. і хвор.. рослин, 1956, 366); Ганна Сильвестрівна виколупувала шпилькою кісточки з вишень (Сенч., На Бат. горі, 1960, 29).

КІСТОЧКА 1) уменьш. косточка; разг. костяшка (на счётах, игральный кубик) 2) анат. лодыжка, щиколотка 3) (в плодах) косточка

Ілюстрації

Кісточка01.jpeg Кісточка02.jpeg Кісточка03.jpeg Кісточка04.jpeg Кісточка05.jpeg

Медіа

Див. також

Скелет людини – це універсальний каркас. Кістки – найтвердіший матеріал нашого організму. Людський скелет міцніший за сталь, але набагато легший від неї завдяки своїй пористій структурі. При порівняно невеликій вазі кістки служать нам захистом, вони діють як пружини при ходьбі, стрибках і бігу, вони можуть розтягуватися разом з м’язами, коли ми несемо важку ношу.


У природі не існує таких же виключно універсальних каркасів, як людський скелет. Завдяки великій кількості і різноманітності кісток, людина виконує складні маніпуляції руками і ногами, згинається і розгинається.

Усередині скелет заповнений кістковою тканиною, що складається з клітин і міжклітинної рідини, багатої мінеральними речовинами, зверху – окістя, наскрізь просочене кровоносними судинами, що живить кістки тіла.

Кістки «дорослішають» разом з людиною. У дитинстві у кожної людини вони ще дуже еластичні і пружні, міцними стають лише у зрілому віці і крихкими в похилому. Кожна кістка виконує певну визначену функцію, і людині складно собі навіть уявити, яке навантаження може витримувати навіть невелика за розміром кістка. Розберемо на кісточки…

Точної цифри, скільки кісток у людини, до цих пір немає. Фахівці стверджують, що у зрілому віці у нас повинно бути від 206 до 208 кісток. Багато з них з віком зростаються, так як у новонародженого кісток значно більше (приблизно 350).

Сполучна тканина, яка утворює джерельце малюка, до половини першого року життя переходить у кісткову, зростаючись, з неї виходить міцний черепний каркас, який буде виконувати захисну функцію мозку.

Медики неодноразово намагалися підрахувати, скільки кісток у скелеті людини, але так до єдиної думки і не прийшли.

За офіційними даними, у організмі людини повинно бути 206 кісток, якщо немає відхилень у розвитку хребта, якщо немає «зайвих» ребер (це явище буває у хлопчиків не так і рідко) і «зайвих» пальців на руках та ногах. У рідкісних випадках зустрічаються додаткові кістки на стопі. Кістки можуть зростатися тільки у дитинстві, тому і в літньої людини, так само як і у молодої, однакова кількість кісток, останньою з яких зростається ключиця, процес формування якої закінчується лише до 22-25 років. Цікаво знати

• Незважаючи на наявність 350 кісток, у новонароджених немає колінних чашечок. Їх формування відбувається лише до трьох років.

• Найменшою кісткою у нашому організмі є стремінце, яке знаходиться у середньому вусі, а найбільшою – стегнова кістка, складає 28% від зросту людини.

• Куприк – це 3-5 хребців, які з віком зростаються.

• Зуби і нігті до кісток не відносять, хоча зубна емаль визнана найміцнішою тканиною людського організму.