Кракун

Матеріал з Київський університет імені Бориса Грінченки
Версія від 16:34, 21 грудня 2017; D.buchynska (обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

Кракун, -на, м. Воронъ. Вх. Зн. 29. Ворон, -на, -не. = Вороний. Ворон коню, біжи швидко. Мет. 74.

Ворон, -на, м. 1) Воронъ, Corvus. По дівчиноньці отецьмати плаче, а по козакові чорний ворон кряче. Мет. 96. 2) — морський. Альбиносъ. Вх. Пч. II. 9. 3) Дѣтская игра, въ которой воронь хватаетъ дѣтей, а мать защищаетъ ихъ и пр. Маркев. 71. Чуб. 73, 75; Ив. 56; КС. 1887. VI. 483. Ум. Воронок. Аф. 322. Ув. Вороняка. Аф. 322.

Словники

Літературне слововживання

ВОРОНА , ВОРОН , ҐАВА , ГАЛКА ВОРОНА – ВОРОН – ҐАВА – ГАЛКА Ворон, -а. Великий хижий птах із блискучим чорно-синім пір’ям, що живе якомога далі від осель, переважно в лісі.

Фразеологічний словник української мови

ВОРОНА

воро́н (га́лки́, га́ло́к і т. ін.) лічи́ти, зневажл. Нічого не робити, не працювати, ледарювати. — Матері можна й .. галки лічити, бо вона стара та підтоптана, а дочка повинна працювати. Роби, бо ти ще молода (І. Нечуй-Левицький).

ґав (ґа́ви) лови́ти, фам. 1. Марно витрачати час, нічим не займатися; нічого не робити, байдикувати. Сама працювала не розгинаючись і других підганяла, щоб ґав не ловили, не байдикували (В. Кучер); — Спасибі вам за гостину! — Дасть Бог, віддячиш тим же… Якщо не будеш ловити ґав… (Василь Шевчук); Цілу чвертьловив наш Петя в класі ґав (Д. Білоус); — Вона (дочка) в тебе увесь день Божий сидить та ґави ловить, і за холодну воду не візьметься (Марко Вовчок). граки́ (воро́н) лови́ти. — Наймичка й небога тут рвуться, а він стоїть, да (та) .. граки ловить (Ганна Барвінок); (Халява:) Одначе чого це я ворон ловлю? (М. Кропивницький); // Тинятися без діла, перебувати де-небудь без потреби. — Слухайте, Павле,— ..мабуть, нічого тут усім ґав ловити (І. Головченко і О. Мусієнко). 2. Розглядати все навколо з зайвою цікавістю. (Виборний:) Та що його питати: він по городу ґав ловив та витрішки продавав

Сучасні словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

ВОРОН 1, а, чол. 1. Великий хижий птах із блискучим чорно-синім пір'ям, що живе подалі від осель (переважно в лісі). На стрісі, край угла [рогу] селянської хати, Сів ворон та й кряче, недолю віщує (Іван Франко, XIII, 1954, 94); Чорний ворон кричав на верхівці обпаленої блискавкою сосни (Олесь Донченко, III, 1956, 110). ♦ Ворон ворону ока не виклює — один одному не буде шкодити. Пан і старшина — як брати рідні! Ворон ворону ока не виклює (Панас Мирний, II, 1954, 85). 2. Рід гри, у якій імітується напад ворона на курчат, що їх захищає квочка. [Мотря:] Парубки гратимуть у довгої лози, у тарана; дівчата — у ворона, у гусей!.. (Марко Кропивницький, II, 1958, 25); Панночка виглядає.. дівчат, що грають у «ворона» (Любов Яновська, I, 1959, 143). Словник української мови: в 11 томах. — Том 1, 1970. — Стор. 740. ВОРОН 2, прикм., нар.-поет., рідко. Вороний. Козак коника сідлає, 3 кочиченьком розмовляє: — Біжи ж, коню, біжи ворон А чс до тихого Дунаю (Павло Чубинський, V, 1874, 169); [Явдоким (співа):] Над козачим білим трупом Чорний ворон кряче, У ніженьках, на припоні, Ворон коник плаче (Марко Кропивницький, V, 1959, 164). Словник української мови: в 11 томах. — Том 1, 1970. — Стор. 740.

Іноземні словники

Російсько-українські словники

Російсько-український академічний словник 1924–33рр. (А. Кримський, С. Єфремов)

Во́рон, зоол. – во́рон (ум. вороне́ць) (р. -нця́), крук, (диал. крюк), (редко) крумка́ч. [По козако́ві чо́рний вороне́ць кря́че].

Російсько-український словник 1930р. (О. Ізюмов)

Ворон – во́рон, -на, крук, -ка.

Російсько-український словник сталих виразів 1959р. (І. О. Вирган, М. М. Пилинська)

Ворон • Ворон ворону глаз не выклюет – ворон воронові (ворона вороні) ока не виклює. Пр. Свій своєму не ворог (ока не виколупа). Пр. Собака собаці хвоста не одкусить. Пр. Хапко з хапком знається. Пр. Ворон ворона не заклює, пан у пана шкури не здере. Пр. Чорт за чортом потягне. Пр. Чорт чорту ока не виколе. Пр. • Вскорми ворона — он тебе очи выклюет – годуй ворону, а вона тобі потім очі видовбає. Пр. • Куда ворон костей не занесёт – куди ворон і кістки не занесе (не заносив). Пр.

Словарь росийсько-український 1893–1898рр. (М.Уманець, А.Спілка.)

Во́ронъ, пт. Corvus corax = во́рон, кру́к, крю́к (С. З. Л.); га́йворон, гра́йворон, грак. — Крукові й мило не поможе. н. пр. — Не штука вбити крюка, злови-но живого. н. пр. — Воро́н, крюків сила. Гул. Ар. — В полї, мати, чорний ворон кряче; ой той мінї голову оплаче. н. п.

Ілюстрації

ВОРІН.jpg ВОРІН1.jpg ВОРІН3.jpg ВОРІН4.jpg

Цікаві факти

Воронові

Матеріал з Вікіпедії

Воронові (Corvidae) — широко поширена родина птахів ряду горобцеподібних (Passeriformes), що включає таких птахів як ворони, граки,галки, горіхівки, круки, сороки і сойки. Родина складається з 115 видів птахів (26 родів), представлених на всіх континентах крім Антарктиди. Це зазвичай великі птахи у порівнянні з іншими горобцеподібними, більшість мають помітну зовнішню схожість. У багатьох представників родини оперення чорне, але є і яскраво забарвлені види. Харчуються переважно комахами, частково зернами. У крупних північних видів значне місце займає полювання за яйцями і пташенятами інших птахів, пошук падалі й збір різноманітних інших типів їжі. Крук (Corvus corax) — птах роду ворона (Corvus), родини воронових (Corvidae). Поширений в Європі, Азії, північній Америці. В Україні нечисленні, але звичайні осілі, частково кочові птахи всієї території. Живуть у рівнинних і гірських лісах, у заплавах річок, байрачних лісах тощо. Грак, гайворон (лат. Corvus frugilegus) — широко поширений у Євразії птах роду ворона (Corvus). Довжина тулуба 45—47 см. Пір'я чорне з фіолетовим блиском, чорні ноги, довгий дзьоб. У дорослих птахів основа дзьоба гола та світліша його кінцівки; у молодих птахів пір'я в основі дзьоба є, але біля шести місяців життя воно випадає. Вага грака 380 — 520 г, розмах крил 81 — 99 см. Довжина крила — 28 см,хвоста — 13 см. Статевого диморфізму нема. Живуть граки до 20 років. Підвид C. f. pastinator, що був описаний Дж. Гульдом у 1845 р., живе на сході Азії. Він відрізняється від звичайного C. f. frugilegusменшим розміром тіла та дзьоба, та червоним блиском пір'я [1]. Галка (Corvus monedula) — вид птахів роду ворон, один з найменших (34-39 завдовжки) представників роду. Оперення в різних місцях тіла від чорного до сріблястого. Райдужна оболонка ока майже біла. Галки часто збираються великими зграями. Широко поширена в західній половині Євразії і в Північній Африці.