Закапелок

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Версія від 23:19, 20 листопада 2019; L.poriadchenko (обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

Закапелок, -лку, м. Мѣсто за печкой, печурка, закоулокъ. Той їх і в хату уведе, і в комору, і на горище, і де є який закапелок усюди. Кв. II. 285. Сиділи б отам тихенько по своїх закапелках. Канев. у.

Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

ЗАКАПЕ́ЛОК, лка, чол.

1. Куток, невелике місце поза чим-небудь, у чомусь. Той їх і у хату уведе, і у комору, і на горище, і де є який закапелок — усюди, усім, усе покаже (Квітка-Основ'яненко, II, 1956, 399); Вона була певна, що її татко ще живий. Він, певно, обрятувавсь у якийсь закапелок, — такий, що й вода туди не досягне (Борис Грінченко, Без хліба, 1958, 161); Там [за грубою] страшенна спека, тісно, закапелок зовсім темний (Іван Микитенко, Кадильниця, 1959, 14); Вони перешіптувалися в кутку в класі, в найзатишнішому закапелку між піччю і старою шафою (Олесь Донченко, IV, 1957, 75).

2. Невелике, тісне приміщення, маленька прибудова до чого-небудь. На якихсь чверть години замикався [Каргах] в своєму закапелку, щоб нашвидкуруч щось підрахувати (Юрій Шовкопляс, Інженери, 1956, 101); На фільварку з дозволу пана-дідича Сава до житла пристосував закапелок, біля свинарника (Степан Чорнобривець, Пісні.., 1958, 49).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 3, 1972. — Стор. 138.http://sum.in.ua/s/zakapelok

СЛОВНИК СИНОНІМІВ

ЗА́КУТОК (куток або невелике місце поза чим-небудь, у чомусь; невелике тісне приміщення), ЗАКАПЕ́ЛОК, ЗАКАМА́РОК, ЗА́КУТрозм.,ЗАКУ́ТИНАдіал.,ЗАКОМІ́РОК[ЗАКОМО́РОК]діал.;ЗАХОДЕ́НЬКИмн., розм. (кутки). З закутка за піччю, звідки виглядало дерев’яне ліжко, спочатку з’явилися ноги, взуті в шкарбани, потім висунувся і сам дід Маврикій (О. Донченко); Її кинули в маленький закапелок під самим дахом і замкнули на замок (О. Іваненко); Яринка вискочила зі свого закамарка, почала поратись біля остогидлого шинкваса (М. Стельмах); В халупі Федора Данилюка вже темна ніч лягла на лаву, забралася в закутини, виповзла на піч (І. Чендей); Оникій ще позирив по вікнах, заглянув у ванькир, в закоморок (М. Стельмах); Всі заходеньки обходила [Свиня], і смітники, І куточки (Л. Глібов).

Ілюстрації

2.jpg Dsc 0001.jpg 1529607295159650282.png Zakutok.png

Медіа

https://www.youtube.com/watch?v=XAFOeFliAJI

Див. також

Відкриття виставки Даші Фіногєєвої "Закапелки мозку" МИСТЕЦТВО Відкриття виставки Даші Фіногєєвої 11 травня о 17:00 в арт-центрі "Щось Цікаве" відбудеться відкриття дебютної виставки молодої художниці з Канева Даші Фіногєєвої "Закапелки мозку". "Для мене ця виставка – це впустити в себе людей. Цього я ніколи не робила, і тому це дуже важливо. Це як дати прочитати свої думки. Художник – це мій діагноз, як вроджена, невиліковна хвороба. Це не покликання, і не захоплення, а частина мене, так як нирки, мозок, легені... Сюрреалізм – це, напевно, форма моєї хвороби. В принципі, сюр я малювала з раннього дитинства, тільки не знала, як це називається. Люблю різні техніки, але в основному працюю в графіці. Я дуже люблю життя в найрізноманітніших його проявах: звуках, запахах, смаках, дотиках, почуттях... Люблю самотність (напевно, найбільша моя муза)". Даша Фіногєєва народилась в місті Канів 10 жовтня 1996 р. Зараз студентка в Канівському училищі культури і мистецтв на відділі образотворчого мистецтва. Виставка триватиме до 26 травня 2013 року. Вхід вільний.

Джерела та література

Зовнішні посилання


У Львівській опері започаткували екскурсії закапелками театру і у творчі цехи https://opera.lviv.ua/u-lvivskij-operi-zapochatkuvaly-ekskursiyi-zakapelkamy-teatru-i-u-tvorchi-tsehy/