Відмінності між версіями «Діброва»

Матеріал з Київський університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
Рядок 26: Рядок 26:
  
 
діброва-grove, coppice, copse; поет. deep leafy forest
 
діброва-grove, coppice, copse; поет. deep leafy forest
 +
 +
==Ілюстрації==
 +
{| style="width:100%; margin-top:2em; vertical-align:top; border-top:5px #66CDAA solid; border-bottom:5px #66CDAA solid; text-align:center"
 +
|- valign="top"
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Shelestitdubravoyyorkshir.jpg|x140px]]
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Main.jpg|x140px]]
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:ФОТО-ОЗЕРО-3.jpg|x140px]]
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:7723.jpg|x140px]]
 +
|}
 +
 +
==Медіа==
 +
 +
{{#ev:youtube|47heklqCPNw}}
 +
{{#ev:youtube|LhLzjzr42Ps}}
 +
 +
==Див.також==
 +
 +
Це цікаво!
 +
 +
Серед переможців Всеукраїнського конкурсу «Національне дерево України» дуби зайняли наступні місця:
 +
 +
3 місце в номінації «Найстаріше дерево України» посів 1300-річний Дуб Чемпіон.
 +
2 місце в номінації Номінація «Меморіальне дерево України» посіли три 1000-річні Дуби Тараса Шевченка.
 +
3 місце в номінації Номінація «Меморіальне дерево України» посів 1000-річний Дуб Максима Залізняка.
 +
1 місце в номінації «Історичне дерево України» посів 700-річний Запорізький дуб.
 +
1 місце в номінації «Історичне дерево України» посів 1000-річний Юзефінський Дуб.
 +
1 місце в номінації «Естетично цінне дерево України» посів 900-річний Дуб Ґрюневальда.
 +
3 місце в номінації «Естетично цінне дерево України» посів 800-річний Монастирський Дуб.
 +
Грибниці багатьох грибів пов'язані з коріннями дерев[1]. Грибні нитки проходять під шкірку коренів. При цьому виявляється, що коріння дерев з грибниці висмоктують воду з мінеральними речовинами, а грибниця з коріння — цукор[1]. Нитки гриба ніби замінюють корінню кореневі волоски. Дослідами встановлено, що такі дерева як дуб і бук, без грибів погано ростуть[1]. З'єднання гриба і кореня дерева носить назву «мікоризи».
 +
Фітонциди листя дуба вбивають стійкий мікроб — дизентерійну паличку[1].
 +
У Карпатах знайдено викопні рештки 30 видів дуба; зараз в Карпатах їх є 8 видів[6].
 +
На честь цих дерев названо астероїд 8643 Кверкус[7].
 +
Екологічні дитячі конструктори Ігротеко виробляють з деревини дуба.

Версія за 20:03, 3 листопада 2015

Діброва, -ви, ж. Дубрава. Ой ночують чумаченьки в степу край дороги, роспустили сірі воли по зелені діброві. Бал. 28. Ум. Дібрівка, дібрівонька. Чуб. V. 4. Ой зелена моя дібровонька, ой бідна ж моя головонька, ой рано ж тебе спустошено, на сіно траву покошено. Чуб. Шумить, гуде дібрівонька. Чуб. V. 4.

Сучасні словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

ДІБРОВА, и, жін. Листяний ліс на родючих ґрунтах, у якому переважає дуб. Пішов шелест по діброві, Шепчуть густі лози (Тарас Шевченко, I, 1951, 6); Діброви відзначаються різноманітністю породного і видового складу (Лісівництво і полезахисне лісорозведення, 1956, 14); * У порівняннях. Шум гув у її голові: то шумів, як вітер між соснами, то шелестів, як зелена діброва (Нечуй-Левицький, II, 1956, 98).

Літературне слововживання

ДІБРОВА ГАЙ – ДІБРОВА Гай, гаю, ор. гаєм. Невеликий, переважно листяний ліс. Вітер в гаї нагинає Лозу і тополю, Лама дуба (Т.Шевченко); На широкому острові між Старим та Новим Дніпром зеленіють сінокоси, цілі гаї вільх та верб (І.Нечуй-Левицький); Троянди тоді не квітли, Не співали в гаях солов’ї (Є.Маланюк); Затихли чомусь стривожено і чуло В передчутті березові гаї (Л.Забашта).

Вільна енциклопедія

Діброви — група типів лісу, що характеризуються багатими ґрунтами і мегатрофною рослинністю з домінуванням дуба в лісостанах. Те ж саме, що і груд

Словник синонімів

ЛІС (велика площа землі, заросла деревами й кущами), БІР, ГАЙ, ПЕРЕ́ЛІСОК, ПЕРЕЛІ́Сдіал.,ПРИ́ЛІСрідше (невеликий, перев. листяний ліс); ДІБРО́ВА (листяний ліс, у якому переважає дуб); ДУБИ́НА, ДУБНЯ́К, ДУБНИ́К, ДУБИ́ННЯрозм. (дубовий ліс); ПУ́ЩА, ХА́ЩІ (великий густий, дрімучий ліс);ПРА́ЛІС (предковічний ліс); ЛІСОПА́РК (приміський ліс); ЛУГзаст. (низина, поросла лісом). За Россю на горбах сизів старий ліс (І. Нечуй-Левицький); Машини мчали в ніч, в гущавину поліських борів, назустріч ранкові... (В. Козаченко); Дорога й далі йшла вздовж Уралу.. Траплялися тінисті гаї і неглибокі балки (З. Тулуб); Недалеко шляху ріденький перелісок (С. Васильченко); Часом ми переїздили місток через неглибоку синю річечку,.. часом пропливав повз нас негустий низькорослий переліс (Л. Первомайський); Біля прилісу Яків наздоганяє двох дівчат (М. Стельмах); Дивною була ця любов до степових рослин і запахів у нього, корінного поліщука, який народився і виріс у суворих пущах, під шум вікових поліських дібров (О. Гончар); Пролітають мимо них Чагарі й дубини, Ліси, села, хутори (С. Руданський); Закінчився старий дубняк і почався молодий осичник (П. Воронько); Птиці Вилітали з дубника (П. Воронько); У полі стояла спека, а тут, у затінку густого дубиння, було вільготно і навіть не душно (Ю. Смолич); Здається, він заблудився в лісових хащах (О. Гуреїв); Околиця села, а за нею - берег, ніби болото, а далі старезний похмурий праліс (М. Олійник); Часом.. їдуть вони не прямо бульваром, а звертають ліворуч, поза лісопарком (Ю. Мушкетик); Далі почалися великі, темні луги (Леся Українка).

Українсько-Англійський словник

діброва-grove, coppice, copse; поет. deep leafy forest

Ілюстрації

Shelestitdubravoyyorkshir.jpg Main.jpg ФОТО-ОЗЕРО-3.jpg 7723.jpg

Медіа

Див.також

Це цікаво!

Серед переможців Всеукраїнського конкурсу «Національне дерево України» дуби зайняли наступні місця:

3 місце в номінації «Найстаріше дерево України» посів 1300-річний Дуб Чемпіон. 2 місце в номінації Номінація «Меморіальне дерево України» посіли три 1000-річні Дуби Тараса Шевченка. 3 місце в номінації Номінація «Меморіальне дерево України» посів 1000-річний Дуб Максима Залізняка. 1 місце в номінації «Історичне дерево України» посів 700-річний Запорізький дуб. 1 місце в номінації «Історичне дерево України» посів 1000-річний Юзефінський Дуб. 1 місце в номінації «Естетично цінне дерево України» посів 900-річний Дуб Ґрюневальда. 3 місце в номінації «Естетично цінне дерево України» посів 800-річний Монастирський Дуб. Грибниці багатьох грибів пов'язані з коріннями дерев[1]. Грибні нитки проходять під шкірку коренів. При цьому виявляється, що коріння дерев з грибниці висмоктують воду з мінеральними речовинами, а грибниця з коріння — цукор[1]. Нитки гриба ніби замінюють корінню кореневі волоски. Дослідами встановлено, що такі дерева як дуб і бук, без грибів погано ростуть[1]. З'єднання гриба і кореня дерева носить назву «мікоризи». Фітонциди листя дуба вбивають стійкий мікроб — дизентерійну паличку[1]. У Карпатах знайдено викопні рештки 30 видів дуба; зараз в Карпатах їх є 8 видів[6]. На честь цих дерев названо астероїд 8643 Кверкус[7]. Екологічні дитячі конструктори Ігротеко виробляють з деревини дуба.