Відмінності між версіями «Гречка»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
(Сучасні словники)
(Див. також)
Рядок 29: Рядок 29:
  
 
==Див. також==
 
==Див. також==
 +
http://www.gotovim.ru/recepts/groats/buckwheat/
  
 
==Джерела та література==
 
==Джерела та література==

Версія за 20:08, 29 листопада 2013

Гречка, -ки, ж. Греча, гречиха-растеніе. Вродила йому така гречка, що на все поле. Рудч. Ск. II. 207. Греча-зерно. Розсипав гречку. Мн. Гречки. Посѣвы гречихи. Та й гречки гарні цей год. 2) Раст.: а) — дика, польова. Capsella bursa pastoris. Вх. Пч. Т. 9. ЗЮЗО. І. 114. б) — дика. Rumex acetosa. Вх. Пч. І. 12. 3) Коричневыя крапинки по бѣлой лошади. Коненя мале, сухе, та таке пархате, що аж гречкою усипане. Рудч. Ск. II. 175. 4) Нехай буде гречка. Пусть будетъ по твоему. Нехай буде гречка, аби не суперечка. Ном. № 4965. 5) Скакати у гречку. Нарушать супружескую вѣрность. 6) Перегнати через гречку. Задать трепку. Ном. № 3632. Слм. VIII. Ум. Гречечка. Грин. ІІІ. 54.


Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках ГРЕЧКА, и, жін.

1. Однорічна трав'яниста медоносна рослина, із зерен якої виготовляють високопоживну крупу та борошно. Збирали пізні гречки, коли в селі несподівано з явився Гуща (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 65); На білу гречку впали роси, Веселі бджоли одгули (Максим Рильський, I, 1956, 27)

2. Зерно цієї рослини. [Микола:] Пам'ятаєш, як на гречку отець Ксенофонт нас ставив за те, що не вивчили дев'ятого псалма? (Карпенко-Карий, I, 1960, 326). ♦ На гречку переганяти (перегнати) — виражаючи незадоволення, лаючи, заставляти робити, як потрібно. Ніхто нічим не вводить Олексієві Івановичу: і те не так, і друге навиворот [навиворіт]!.. Перешиває Олексій Іванович дівчат — на гречку, як кажуть, переганяє (Панас Мирний, IV, 1955, 233); Скакати (скочити, стрибати, стрибнути і т. ін.) в гречку — мати нешлюбні зв'язки. Злі язики розпускали плітки, начебто його Жанночка скаче в гречку з Михайлом Чорногором (Любомир Дмитерко, Наречена, 1959, 213); Хай (нехай) буде гречка — хай буде так, як хто-небудь хоче. — Тільки не треба про смерть. — Хай буде гречка! Не будемо про смерть... (Павло Автомонов, Так народж. зорі, 1960, 128).

Гречка — рослина роду Fagopyrum родини Гречкові (Polyponaceae).

Зазвичай гречкою називають Fagopyrum esculentum, вона може виростати висотою до одного метра на бідних ґрунтах і при короткому літі. Має дуже поживні темні трикутні зерна, що їх люди вживають для харчування, а також використовують у тваринних кормах. З гречки роблять дієтичне гречане борошно, або варять гречану кашу.

однорічна трав'яниста рослина родини гречкових, походить із Азії, круп'яна культура; листя червоне, квіти білі або рожеві, запашні; насіння багате білком (бл. 12%) і жирами (2, 6%), переробляють на крупу; цінна харчова культура і медонос.

Ілюстрації

Photoicon.png Photoicon.png Photoicon.png Photoicon.png

Медіа

Див. також

http://www.gotovim.ru/recepts/groats/buckwheat/

Джерела та література

Зовнішні посилання