Відмінності між версіями «Відвал»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
(Створена сторінка: '''Відвал, -лу, '''''м. ''Отчаливаніе. Мнж. 180. Категорія:Ві)
 
(Ілюстрації)
 
(не показані 5 проміжних версій 3 учасників)
Рядок 1: Рядок 1:
'''Відвал, -лу, '''''м. ''Отчаливаніе. Мнж. 180.  
+
Відвал, -лу, м. Отчаливаніе. Мнж. 180.
 +
 
 +
==Сучасні словники==
 +
===[http://hrinchenko.com  СЛОВАРЬ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ Упорядкував Борис ГРІНЧЕНКO]===
 +
Відвал, -лу, м. Отчаливаніе. Мнж. 180.
 +
===[http://sum.in.ua/  Словник української мови]===
 +
ВІДВАЛ, чол.
 +
1. род. у. Дія за значенням відвалити 1 і відвалитися 1. Відвал пустої породи.
 +
2. род. а. Різальна частина плуга або землерийної машини, що відділяє та перевертає ґрунт. Поява в стародавній Русі плуга з лемешем, череслом, відвалом і колісним передком.. є результатом тривалого розвитку землеробського знаряддя на Русі (Нариси стародавньої історії УРСР, 1957, 401); Відвал у грейдері.
 +
3. род. у. Купа землі, накидана під час копання, риття ями тощо. На одвалах нір вигрівались на сонці байбаки(Натан Рибак, Помилка.., 1956, 247);
 +
//  спец. Насип із пустих порід, шлаку і т. п. Навіть на відвалі, де самоскиди розвантажуються, ґрунт розрівнюють і зсовують до краю насипу потужні бульдозери (Літературна газета, 21.VI 1951, 4).
 +
Словник української мови: в 11 томах. — Том 1, 1970. — Стор. 560.
 +
 
 +
===[http://www.libr.dp.ua/site-libr/?idm=1&idp=14&ida=114 СЛОВНИК ІСТОРИКО-ЕКОНОМІЧНИХ ТЕРМІНІВ ТА ОДИНИЦЬ ВИМІРУ]===
 +
Плуг — найбільш досконале тяглове орне знаряддя, яке має відвал і при роботі перевертає шар ґрунту та підрізає коріння бур'янів.
 +
Відва́л (рос. отвал, англ. spoil bank, spoil; н. Kippe f, Abraumkippe f, Halde f, Abraumhalde f) — це насип на земляній поверхні із пустих порід, одержуваних при розробці родовищ корисних копалин, хвостів збагачувальних фабрик. У світі обсяг відвалів порід, що утворилися, і виробничих відходів становить понад 2000 км3. В Україні утворилось 1063 породних відвалів, з яких біля 15-20% — ті, що горять, при цьому значна частина з них діючі. Вони займають площу 7188 га, де зберігається біля 1,7 млрд.м3 породи. Основна частина відвалів порід (1009) розташована на Донбасі[1].
 +
 
 +
 
 +
[http://uk.wikipedia.org/wiki/Відвал] Відвал — гірничо-технічна споруда, яка призначена для тимчасового або постійного розміщення розкривних порід, некондиційної мінеральної сировини.
 +
В залежності від способу укладання розрізняють такі В.:
 +
к о н і ч н і (або терикони) — найчастіше утворюються при відкатці породи рейковим транспортом (в перекидних вагонетках або скіпах) з поступовим нарощуванням колії;
 +
х р е б т о в і — утворюються при вивезенні породи вагонетками підвісної канатної дороги або конвеєрами (стаціонарними чи пересувними), а також відвалоутворювачами розкривних порід;
 +
п л а с к і — утворюються при вивезенні відходів (порід) у самоскидах та формуванні штабелю за допомогою бульдозерів.
 +
За місцем розташування виділяють
 +
внутрішні (у виробленому просторі кар'єрів),
 +
зовнішні — за межами кар'єру та
 +
комбіновані.
 +
У залежності від механізації відвальних робіт, В. розподіляють на
 +
екскаваторні,
 +
бульдозерні,
 +
конвеєрні та
 +
гідравлічні.
 +
 
 +
===[http://eduknigi.com/ekol_view.php?id=260  Онлайн-бібліотека освітньої та наукової літератури EduKnigi.com]===
 +
ВІДВАЛ – штучний насип, що утворюється внаслідок розміщення пустих порід під час розробок корисних копалин, а також не використовуваних побічних продуктів (зола, шлак, щебінь, бруд) на спец, відведених відкритих місцях.
 +
 
 +
==Ілюстрації==
 +
{| style="width:100%; margin-top:2em; vertical-align:top; border-top:5px #ccc solid; border-bottom:5px #ccc solid; text-align:center"
 +
|- valign="top"
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:відвал_01.jpg|x140px]]
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Відвал.jpg|x140px]]
 +
 
 +
|}
 +
 
 +
==Цікаві факти==
 +
===[http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D0%B5%D1%80%D0%B8%D0%BA%D0%BE%D0%BD Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії]===
 +
Терикон
 +
Терико́н (фр. Terri — відвали породи, фр. Conique — конічний) — відвали, штучний насип з порожніх порід, витягнутих при підземній розробці покладів вугілля й інших корисних копалин.
 +
 
 +
[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/Університетський коледж]]
 
[[Категорія:Ві]]
 
[[Категорія:Ві]]

Поточна версія на 21:52, 11 січня 2014

Відвал, -лу, м. Отчаливаніе. Мнж. 180.

Сучасні словники

СЛОВАРЬ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ Упорядкував Борис ГРІНЧЕНКO

Відвал, -лу, м. Отчаливаніе. Мнж. 180.

Словник української мови

ВІДВАЛ, чол. 1. род. у. Дія за значенням відвалити 1 і відвалитися 1. Відвал пустої породи. 2. род. а. Різальна частина плуга або землерийної машини, що відділяє та перевертає ґрунт. Поява в стародавній Русі плуга з лемешем, череслом, відвалом і колісним передком.. є результатом тривалого розвитку землеробського знаряддя на Русі (Нариси стародавньої історії УРСР, 1957, 401); Відвал у грейдері. 3. род. у. Купа землі, накидана під час копання, риття ями тощо. На одвалах нір вигрівались на сонці байбаки(Натан Рибак, Помилка.., 1956, 247); // спец. Насип із пустих порід, шлаку і т. п. Навіть на відвалі, де самоскиди розвантажуються, ґрунт розрівнюють і зсовують до краю насипу потужні бульдозери (Літературна газета, 21.VI 1951, 4). Словник української мови: в 11 томах. — Том 1, 1970. — Стор. 560.

СЛОВНИК ІСТОРИКО-ЕКОНОМІЧНИХ ТЕРМІНІВ ТА ОДИНИЦЬ ВИМІРУ

Плуг — найбільш досконале тяглове орне знаряддя, яке має відвал і при роботі перевертає шар ґрунту та підрізає коріння бур'янів. Відва́л (рос. отвал, англ. spoil bank, spoil; н. Kippe f, Abraumkippe f, Halde f, Abraumhalde f) — це насип на земляній поверхні із пустих порід, одержуваних при розробці родовищ корисних копалин, хвостів збагачувальних фабрик. У світі обсяг відвалів порід, що утворилися, і виробничих відходів становить понад 2000 км3. В Україні утворилось 1063 породних відвалів, з яких біля 15-20% — ті, що горять, при цьому значна частина з них діючі. Вони займають площу 7188 га, де зберігається біля 1,7 млрд.м3 породи. Основна частина відвалів порід (1009) розташована на Донбасі[1].


[1] Відвал — гірничо-технічна споруда, яка призначена для тимчасового або постійного розміщення розкривних порід, некондиційної мінеральної сировини. В залежності від способу укладання розрізняють такі В.: к о н і ч н і (або терикони) — найчастіше утворюються при відкатці породи рейковим транспортом (в перекидних вагонетках або скіпах) з поступовим нарощуванням колії; х р е б т о в і — утворюються при вивезенні породи вагонетками підвісної канатної дороги або конвеєрами (стаціонарними чи пересувними), а також відвалоутворювачами розкривних порід; п л а с к і — утворюються при вивезенні відходів (порід) у самоскидах та формуванні штабелю за допомогою бульдозерів. За місцем розташування виділяють внутрішні (у виробленому просторі кар'єрів), зовнішні — за межами кар'єру та комбіновані. У залежності від механізації відвальних робіт, В. розподіляють на екскаваторні, бульдозерні, конвеєрні та гідравлічні.

Онлайн-бібліотека освітньої та наукової літератури EduKnigi.com

ВІДВАЛ – штучний насип, що утворюється внаслідок розміщення пустих порід під час розробок корисних копалин, а також не використовуваних побічних продуктів (зола, шлак, щебінь, бруд) на спец, відведених відкритих місцях.

Ілюстрації

Відвал 01.jpg Відвал.jpg

Цікаві факти

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії

Терикон Терико́н (фр. Terri — відвали породи, фр. Conique — конічний) — відвали, штучний насип з порожніх порід, витягнутих при підземній розробці покладів вугілля й інших корисних копалин.