Вуйко

Матеріал з Київський університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Вуйко, -ка, м. 1) Ум. отъ вуй. Кіндрат свині брат, а кабана вуйко. Ном. № 12706. 2) Названіе медвѣдя у гуцуловъ. Шух. І. 22.

Сучасні словники

ВУ́ЙКО, а, ч., діал. 1. Дядько по матері, брат матері. — Ні, донько! — обізвався її вуйко помиряючи.., мов вибачаючи свою сестріницю за її жорстокість (Коб., III, 1956, 159).


2. Про старшого віком чоловіка (звичайно при шанобливому звертанні). Петро одкинув лопату набік і поліз до отвору. — Ану, давайте, вуйку, свої клешні!.. (Кол., Терен.., 1959, 214); — Ви за свою сміливість, вуйку, два тижні сиділи в тюрмі (Томч., Жменяки, 1964, 104).


3. перен. Ведмідь. Виходив вуйко вранці по суниці, Солодкі в дуплах видирать меди (Перв., II, 1958, 97).

Словник української мови

Медіа

Ілюстрації

640 640 repphoto 6221 38601.jpg Вкпвпвпк.jpeg Вкпукп.jpeg 166165.jpg

Цікаві факти

Ведмідь — один з найбільш грізних хижаків в дикій природі. Він вважається досить древнім звіром, його предки на території Європи з’явилися 22 мільйони років тому. На даний момент на планеті налічується 8 видів. Ведмідь — один з найцікавіших і найпривабливіших представників царства тварин.

1. Найбільший представник ведмежих — гігантський короткоклювий ведмідь. Ця тварина була рази в два більші за сучасних ведмедів. У нього були шалено довгі ноги, а полював він на антилоп. Ця тварина вимерла близько 12 тисяч років тому.
2. Ведмідь, на відміну від собак і кішок, під час ходьби спирається не на пальці, а на всю стопу. Ця особливість їм і дозволяє ходити на задніх лапах.
3. Виявляється, що в тривалу сплячку впадають не всі представники цих тварин, а тільки ті, хто живе в місцевостях з перемінним кліматом. Жителі тропічних регіонів, а також білий ведмідь, в такий сон не впадають.
4. Цікавий факт! Під час зимової сплячки ведмеді не випорожнюються.
5. Лапи білого ведмідя набагато ширше, ніж у інших ведмедів. Ця особливість йому і дозволяє не провалюватися в сніг на суші, а у воді гребти ними, як ластами.
6. Бурий представник цього сімейства зовсім не телепень, тому як бігати він може зі швидкістю 50 км / год. Правда, протягом короткого часу і на дистанції, що не перевищує 400 метрів.
7. Виявляється, що волосся вовни у білого ведмедя зовсім не біле, а порожне, прозоре. В цілому вони працюють по типу системи збору енергії сонця. Сама ж шкура у тварини чорна.
8. Всі ведмеді мають 2 шару вовни. Перший — підшерсток — зберігає тепло, другий же шар захищає від води.
9. В основному ведмежатину ніхто не їсть, але зрідка бувають винятки. У 2010 році син важливого чиновника в Азербайджані в ресторані, будучи в нетверезому стані, розпорядився вбити виступаючого там ведмедя і засмажити його на рожні. Персонал даного ресторану призначив дуже високу ціну за це прохання — 1 млн. $. Ця молода людина, маючи сотні мільйонів доларів, погодилась, навіть не замислюючись. Вранці він прокинувся з жахливим головним болем і дуже великим рахунком.
10. Ведмідь один з небагатьох тварин, який бачить кольорові картинки.
11. У полярного ведмідя дуже великий шлунок. Він вміщує в себе близько 70 кг м’яса!
12. Ведмеді, виявляється, володіють подобою логічного мислення і можуть спеціально заплутати сліди, йдучи задом наперед, наприклад.
13. В основному ведмеді народжуються абсолютно без хутра, тільки гігантські панди і білі ведмеді народжуються з невеликим білим пушком.
14. Новонароджений бурий ведмедик важить менше фунта. Однак до зрілого віку його вага збільшується в одну тисячу разів. Якби люди також набирали вагу, то до зрілого віку вони б важили по 6000 кг.
15. Ведмеді — єдині хижаки, які живляться рослинами. Через це у них різні зуби: одні призначені для м’яса, а інші — для трави.
16. Через жорсткий рослинний стебель, ведмеді до кінця життя стирають зуби під корінь.
17. Для того, щоб визначити вік ведмедя, потрібно порахувати під мікроскопом кільця на зрізі його зуба.
18. В деяких країнах на Сході Азії ведмеді є, мало, чи не священними тваринами. У цих державах народ вважає, що жовч ведмедя здатна вилікувати від усього, починаючи від похмілля, закінчуючи раком і СНІДом. Логічно припустити, що в цих країнах створюються навіть ведмежі ферми.
19. Кігті на задніх лапах у ведмедів менше, ніж на передніх.
20. Найдорожчий жовчний міхур чорного ведмедя продали в Південній Кореї на аукціоні за 64 тис. доларів.
21. Виявляється, що ведмедям також роблять нейрохірургічні операції! Багатьма захворюваннями, які хворіють люди, ведмеді хворіють також. У них може бути така хвороба, як гідроцефалія (хвороба головного мозку). Вона веде до дуже болісної і повільної смерті. Першим ведмедем, якому провели операцію з усунення цього захворювання, стала тварина з Лаосу по кличці Чампа.
22. Середня тривалість ведмежого життя становить 30 років. Справжньою легендою став ведмідь по кличці Андреас, який дожив аж до 50 років!
23. На Землі є одна людина, яка вижила після нападу ведмедя грізлі. Він прикинувся мертвим і, завдяки цьому, ведмідь втратив до нього інтерес і пішов. Стався цей випадок в 2008 року в Канаді.
24. «Ведмежий» континент — Північна Америка. Там проживає 2/3 всіх ведмедів планети.
25. Важливо! Ведмеді дуже рідко нападають на людину. Люди для них — абсолютно незрозумілі звірі. Потрібно запам’ятати, що вони завжди відповідають на прояв будь-якої агресії і захищають свою територію.

Ведмеді — одні з найбільш затребуваних тварин планети, адже в кожній сім’ї знайдеться хоч одна плюшева іграшка. Ці тварини, виявляється, в більшості своїй миролюбні. З кожним роком їх стає все менше. Бережіть фауну нашої планети!

Див.також

Приклад використання:« Ні, донько! — обізвався її вуйко помиряючо…, мов вибачаючи свою сестріницю за її жорстокість. (Ольга Кобилянська)  »

Про старшого віком чоловіка (звичайно при шанобливому звертанні). Аналог до літературного «пане». переносне: Ведмідь (у такому значенні вживається у гуцулів на Закарпатті). жартівливе, зневажливе: жартівливе (здебільшого на території Наддніпрянської України), та переважно зневажливе у московитів, прізвисько західних українців, які дотримуються звичаю по-різному називати братів батька, матері, на відміну від представників решти території сучасної України, де цей звичай майже зник.

Походження

Етимологію слова виводять з індоєвропейського əṷ-io-s — суфіксального утворення від кореня ōu- / əṷ- / ū-: лат. avus — «дід» і avunkulus — «дядько» лит. avýnas, н.-луж. huj, пол. wuj, wujek і чеськ. ujec — «дядько по матері».

Примітки

↑ Значення слова «Вуй» в тлумачному словнику Даля(рос.) Вгору ↑ В. М. Татищев, «Історія російська в семи томах. Том другий», 1750 Вгору ↑ Презентація несподіваної книги спогадів «Львів понад усе» Ілька Лемка

Джерела

Етимологічний словник української мови: В 7 т. / АН УРСР. Ін-т мовознавства ім. О. О. Потебні; Редкол. О. С. Мельничук (головний ред.) та ін. — Т. 1: А — Г / Укл.: Р. В. Болдирєв та ін. — 1982. — 632 с. Жайворонок В. В. Знаки української етнокультури: Словник-довідник. — К.: Довіра, 2006. — С. 121.