Відмінності між версіями «Вочі»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
(Сучасні словники)
Рядок 3: Рядок 3:
 
   
 
   
 
==Сучасні словники==
 
==Сучасні словники==
 +
 
Тлумачення слова у сучасних словниках
 
Тлумачення слова у сучасних словниках
 +
 +
===[http://sum.in.ua/s/vichi Академічний тлумачний словник (1970—1980)]===
 +
 +
'''ВІ́ЧІ'''-око.
 +
 +
'''ОКО''' 1, а, сер. (мн. очі, рідко вічі, очей — перев. з прийм. у).
 +
 +
*Орган зору у людини, всіх хребетних та деяких безхребетних тварин. Я не нездужаю, нівроку, А щось такеє, бачить око, І серце жде чогось (Тарас Шевченко, II, 1953, 288); Праве око лукаво дивилось з-під піднятого трохи повіка на купку мідяних грошей (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 352); Ще сонце спить, ще пролісок не квітне. Та березня проміння непомітне В дівочих одбивається очах (Максим Рильський, I, 1960, 283);
 +
 +
*Те саме, що погляд. Я подавала їй квіти, і листя, й трави — із рук її не зводила очей (Леся Українка, I, 1951, 186); Гайсин провів їх очима (Петро Панч, На калиновім мості, 1965, 158); На вулиці ніде було розгулятися оку. Погляд упирався в протилежні будинки, такі самі, як і той, що в ньому мешкав Кукулик (Павло Загребельний, День.., 1964, 13).
 +
 +
===[https://uk.worldwidedictionary.org/око Словник відмінків]===
 +
 +
{| style="width:100%; margin-top:2em; vertical-align:top; border-top:5px #66CDAA solid; border-bottom:5px #66CDAA solid; text-align:center"
 +
|- valign="top"
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:oko.png|x140px]]
 +
|}
 +
 +
===[https://uk.worldwidedictionary.org/око Словник синонімів]===
 +
 +
'''ДО́ГЛЯД''' (забезпечення необхідних умов, зокрема для хворого, дитини тощо), '''ОПІ́КА, ОПІ́КУВАННЯ'''рідше,'''ПІКЛУВА́ННЯ, О́КО'''розм., '''ПОШАНІ́ВОК[ПОШАНО́ВОК]'''діал.
 +
'''НА́ГЛЯД''' (спостереження за ким-, чим-небудь для контролю, охорони тощо), '''ПРИ́ГЛЯД'''заст.,'''ЗГЛЯД''' заст.;'''ДО́ГЛЯД''', '''О́КО''' яке, чиє і без означ. (уважний, пильний нагляд); '''ОПІ́КА''' (постійний пильний нагляд).
 +
'''О́ЧІ'''мн. (орган зору), '''ЗІР, ЗІНИ́ЦІ'''рідше, '''БІ́ЛЬМА'''зневажл., '''БАНЬКИ'''вульг., '''БА́ЛУХИ'''вульг., '''СЛІ́ПИ'''вульг., '''СЛІПАКИ́'''вульг., '''СЛІ́ПНІ'''вульг.; '''ВИ́РЛА'''розм. (випуклі, витріщені).
 +
'''ПО́ГЛЯД''' (спрямування зору на когось, щось), '''О́КО[О́ЧІ]''', '''ЗГЛЯД'''розм., '''ПО́ЗІР'''діал.,'''ПО́ЗИРК'''діал.,'''ВЗІР[УЗІ́Р]'''діал.
 +
 
==Ілюстрації==
 
==Ілюстрації==
 
{| style="width:100%; margin-top:2em; vertical-align:top; border-top:5px #66CDAA solid; border-bottom:5px #66CDAA solid; text-align:center"  
 
{| style="width:100%; margin-top:2em; vertical-align:top; border-top:5px #66CDAA solid; border-bottom:5px #66CDAA solid; text-align:center"  

Версія за 23:13, 31 жовтня 2018

Вочі, -чей, с. = Вічі. Ном. № 10314.

Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках

Академічний тлумачний словник (1970—1980)

ВІ́ЧІ-око.

ОКО 1, а, сер. (мн. очі, рідко вічі, очей — перев. з прийм. у).

  • Орган зору у людини, всіх хребетних та деяких безхребетних тварин. Я не нездужаю, нівроку, А щось такеє, бачить око, І серце жде чогось (Тарас Шевченко, II, 1953, 288); Праве око лукаво дивилось з-під піднятого трохи повіка на купку мідяних грошей (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 352); Ще сонце спить, ще пролісок не квітне. Та березня проміння непомітне В дівочих одбивається очах (Максим Рильський, I, 1960, 283);
  • Те саме, що погляд. Я подавала їй квіти, і листя, й трави — із рук її не зводила очей (Леся Українка, I, 1951, 186); Гайсин провів їх очима (Петро Панч, На калиновім мості, 1965, 158); На вулиці ніде було розгулятися оку. Погляд упирався в протилежні будинки, такі самі, як і той, що в ньому мешкав Кукулик (Павло Загребельний, День.., 1964, 13).

Словник відмінків

Oko.png

Словник синонімів

ДО́ГЛЯД (забезпечення необхідних умов, зокрема для хворого, дитини тощо), ОПІ́КА, ОПІ́КУВАННЯрідше,ПІКЛУВА́ННЯ, О́КОрозм., ПОШАНІ́ВОК[ПОШАНО́ВОК]діал. НА́ГЛЯД (спостереження за ким-, чим-небудь для контролю, охорони тощо), ПРИ́ГЛЯДзаст.,ЗГЛЯД заст.;ДО́ГЛЯД, О́КО яке, чиє і без означ. (уважний, пильний нагляд); ОПІ́КА (постійний пильний нагляд). О́ЧІмн. (орган зору), ЗІР, ЗІНИ́ЦІрідше, БІ́ЛЬМАзневажл., БАНЬКИвульг., БА́ЛУХИвульг., СЛІ́ПИвульг., СЛІПАКИ́вульг., СЛІ́ПНІвульг.; ВИ́РЛАрозм. (випуклі, витріщені). ПО́ГЛЯД (спрямування зору на когось, щось), О́КО[О́ЧІ], ЗГЛЯДрозм., ПО́ЗІРдіал.,ПО́ЗИРКдіал.,ВЗІР[УЗІ́Р]діал.

Ілюстрації

Photoicon.png Photoicon.png Photoicon.png Photoicon.png

Медіа

Див. також

Джерела та література

Зовнішні посилання