Відмінності між версіями «Воркіт»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
(Створена сторінка: '''Воркіт, -кота, '''''м. ''Мурлыка. ''Ой кіт воркіт да на віконечко скік. ''Макс. (1849), 103. [[Категор...)
 
Рядок 1: Рядок 1:
'''Воркіт, -кота, '''''м. ''Мурлыка. ''Ой кіт воркіт да на віконечко скік. ''Макс. (1849), 103.  
+
==Сучасні словники==
[[Категорія:Во]]
+
===Словник української мови  Академічний тлумачний словник (1970—1980)===
 +
===Словопедія===
 +
воркі́т 1
 +
іменник чоловічого роду, істота
 +
воркотун - про людину
 +
розм., рідко
 +
===УКРЛІТ.ORG_Cловник===
 +
ВОРКІ́Т, кота́, ч. 1. розм., рідко. Те саме, що воркоту́н. Тоді вже згадав я, Що той Назарко на цілу округу жіночий воркіт і такий на це діло здатний (Вовчок, VI, 1956, 294).
 +
2. Ласкава назва-прикладка до слова кіт. Кіт-воркіт біля воріт Чеше лапкою живіт (Мал., І, 1956, 365).
 +
Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980. — Т. 1. — С. 738.
 +
Воркіт, кота, м. Мурлыка. Ой кіт воркіт да на віконечко скік. Макс. (1849), 103.
 +
Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909. — Т. 1. — С. 254.
 +
 
 +
===СЛОВАРЬ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ Упорядкував Борис ГРІНЧЕНКO===
 +
Воркіт, -кота, м. Мурлыка. Ой кіт воркіт да на віконечко скік. Макс. (1849), 103.  
 +
 
 +
==Ілюстрації==
 +
{| style="width:100%; margin-top:2em; vertical-align:top; border-top:5px #ccc solid; border-bottom:5px #ccc solid; text-align:center"
 +
|- valign="top"
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Воркіт.jpg|x140px]]
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Воркіт1.jpg|x140px]]
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Воркіт2.jpg|x140px]]
 +
 
 +
|}
 +
 
 +
==Цікаві факти==
 +
* Кішка за своє життя може мати більше 100 котенят.
 +
 
 +
* У котів потіють лише подушечки лап.
 +
 
 +
* Котяче вухо повертається на 180 градусів. У кожному вусі у кота 32 мускули, щоб управляти вухом вони використовують дванадцять або більше м’язів.
 +
 
 +
* Коти махають своїми хвостами, коли стоять перед вибором, при цьому одне бажання блокує інше. Наприклад, якщо кіт стоїть в дверному отворі, і хоче вийти, а на вулиці йде дощ, хвіст гойдатиметься із-за внутрішнього конфлікту. Кіт хоче вийти, але не хоче промокнути. Як тільки він прийме рішення (залишитися удома, або вийти під дощ), хвіст негайно припинить розгойдуватися.
 +
 
 +
* Коти, на відміну від собак, не можуть сфокусувати погляд на близько розташованих предметах, тобто коти далекозорі, а собаки короткозорі. Фактично, краще всього кішка бачить на відстані від 75 см до 2-6 метрів.
 +
 
 +
* Коти сприймають звукові частоти в діапазоні від 50 до 60 кГц. Собака реагує на звук частотою близько 40 кГц. Людина здатна уловлювати звуки частотою 20 кГц.
 +
 
 +
* Окрім носа, коти можуть уловлювати запахи за допомогою так званої “трубки Якобсона”, розташованої на верхньому піднебінні за передніми різцями. Кіт користується нею, коли повністю зосереджується на якомусь особливо цікавому запаху, втягуючи в себе повітря, злегка підвівши верхню губу і ніс.
 +
 
 +
* Якщо вуса у кішки дивляться вперед, - вона чимось дуже зацікавлена. Або в сутичках хоче злякати суперника. Якщо вуса дивляться назад - кішка злякана, вона уникає дотиків.
 +
* Нервовий стан у кішки видають вуха - вони у неї дрібно сіпаються, хоча сама кішка може спокійно сидіти і спостерігати. Можна навіть, чіпаючи кішку в такому стані, добитися від неї шипіння і удару лапою.
 +
 
 +
* При нападі когось коти щільно притискують вуха до голови. Це для оберігання від зубів і кігтів противника. Якщо кіт нападає сам, то вуха він опускає горизонтально і в сторони, утворюючи трикутник.
 +
 +
* Коли ми гладимо кота, у нас знижується частота серцебиття і кров’яний тиск. А люди з сердечно-судинними захворюваннями мають шанс прожити довше, якщо у них є кіт, на відміну від тих, хто не має ні кота, ні собаки.

Версія за 23:02, 25 листопада 2015

Сучасні словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

Словопедія

воркі́т 1 іменник чоловічого роду, істота воркотун - про людину розм., рідко

УКРЛІТ.ORG_Cловник

ВОРКІ́Т, кота́, ч. 1. розм., рідко. Те саме, що воркоту́н. Тоді вже згадав я, Що той Назарко на цілу округу жіночий воркіт і такий на це діло здатний (Вовчок, VI, 1956, 294). 2. Ласкава назва-прикладка до слова кіт. Кіт-воркіт біля воріт Чеше лапкою живіт (Мал., І, 1956, 365). Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980. — Т. 1. — С. 738. Воркіт, кота, м. Мурлыка. Ой кіт воркіт да на віконечко скік. Макс. (1849), 103. Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909. — Т. 1. — С. 254.

СЛОВАРЬ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ Упорядкував Борис ГРІНЧЕНКO

Воркіт, -кота, м. Мурлыка. Ой кіт воркіт да на віконечко скік. Макс. (1849), 103.

Ілюстрації

Воркіт.jpg Воркіт1.jpg Воркіт2.jpg

Цікаві факти

  • Кішка за своє життя може мати більше 100 котенят.
  • У котів потіють лише подушечки лап.
  • Котяче вухо повертається на 180 градусів. У кожному вусі у кота 32 мускули, щоб управляти вухом вони використовують дванадцять або більше м’язів.
  • Коти махають своїми хвостами, коли стоять перед вибором, при цьому одне бажання блокує інше. Наприклад, якщо кіт стоїть в дверному отворі, і хоче вийти, а на вулиці йде дощ, хвіст гойдатиметься із-за внутрішнього конфлікту. Кіт хоче вийти, але не хоче промокнути. Як тільки він прийме рішення (залишитися удома, або вийти під дощ), хвіст негайно припинить розгойдуватися.
  • Коти, на відміну від собак, не можуть сфокусувати погляд на близько розташованих предметах, тобто коти далекозорі, а собаки короткозорі. Фактично, краще всього кішка бачить на відстані від 75 см до 2-6 метрів.
  • Коти сприймають звукові частоти в діапазоні від 50 до 60 кГц. Собака реагує на звук частотою близько 40 кГц. Людина здатна уловлювати звуки частотою 20 кГц.
  • Окрім носа, коти можуть уловлювати запахи за допомогою так званої “трубки Якобсона”, розташованої на верхньому піднебінні за передніми різцями. Кіт користується нею, коли повністю зосереджується на якомусь особливо цікавому запаху, втягуючи в себе повітря, злегка підвівши верхню губу і ніс.
  • Якщо вуса у кішки дивляться вперед, - вона чимось дуже зацікавлена. Або в сутичках хоче злякати суперника. Якщо вуса дивляться назад - кішка злякана, вона уникає дотиків.
  • Нервовий стан у кішки видають вуха - вони у неї дрібно сіпаються, хоча сама кішка може спокійно сидіти і спостерігати. Можна навіть, чіпаючи кішку в такому стані, добитися від неї шипіння і удару лапою.
  • При нападі когось коти щільно притискують вуха до голови. Це для оберігання від зубів і кігтів противника. Якщо кіт нападає сам, то вуха він опускає горизонтально і в сторони, утворюючи трикутник.
  • Коли ми гладимо кота, у нас знижується частота серцебиття і кров’яний тиск. А люди з сердечно-судинними захворюваннями мають шанс прожити довше, якщо у них є кіт, на відміну від тих, хто не має ні кота, ні собаки.