Волейбол

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Історія

Правила

У волейбол грають на прямокутної майданчику9ґ18 метрів (з дерев'яним чи синтетичним покриттям), розділеної навпіл сіткою. Ігрова майданчик оточена так званої вільної зоною, що також то, можливо задіяна у процесі гри. Висота вільного простору ігрове полем повинна бути щонайменше 12,5 м. Сітка кріпиться в розквіті 2,43 м (по верхньому краю) – для чоловічих команд і 2,24 м – для жіночих (передбачено й відповідні варіанти до трьох дитячо-юнацьких вікових груп). Скраю до сітці кріпляться спеціальні антени, обмежують площину переходу м'яча над сіткою щоб уникнути сперечань, пройшов він у межах чи межами ігрового простору.ВОЛЕЙБОЛЬНАЯ ПЛОЩАДКА

Волейбольний м'яч є сферичну внутрішню камеру з гуми (чи подібного їй матеріалу) з покриттям з еластичною чи синтетичної шкіри. Маса м'яча – 260–280 грамів, окружність – 65–67 сантиметрів. Тривалий час у офіційних змаганнях використовувався білий м'яч. Після низки експериментів із різними барв експерти і Міжнародної федерації волейболу визнали найоптимальнішої комбінованубело-желто-синюю розцвічення м'яча. З кінця 1990-х років років всіх турнірах, які під егідоюФИВБ, грають лише такими м'ячами.

Команда може полягати максимум з 12 гравців. На майданчику одночасно виступають 6 з них. У кожній партії дозволяється шість замін – і ще шість про зворотних замін (гравець початковій розстановки може вийти з ігри та зовсім знову повернутися в майданчик – але раз на партії і лише з позицію який замінив його раніше партнера). Одночасно можуть бути чи кілька гравців. Якщо ж ліміт замін вичерпаний, інший з гравців на майданчику отримує травму, допускається так звана виняткова заміна. Замінити травмованого гравця може кожен партнер (крім ліберо).

Матч складається з п'ятьох партій, а партії – з ігрових епізодів, у кожному у тому числі розігрується одне очко.

Епізод починається із подачі м'яча через сітку. Перша подання у першою і у вирішальній (п'ятої) партіях виконується командою,вибравшей декларація про подачу за жеребкуванням. У інших партіях першої подає команда, яка подавала першою у попередньої партії.

Подача робиться з зони подачі за лицьової лінією майданчики ударом по м'ячу пензлем або будь-якої частиною руки по тому, як м'яч було підкинуто чи випущено пасує (рук). Гравці яка подає команди немає права заважати суперникам – з допомогою індивідуального чи групового заслону – бачити подає і траєкторію м'яча. Гравці приймаючої команди, пасуючи м'яч одна одній, намагаються відправити її назад набік яка подає команди, у своїй допускається трохи більше трьох торкань м'яча (третім ударом повинен бути відправлений через сітку). Якщо використано більше трьох торкань (блок – байдуже), фіксується помилка «чотири удару». Під «ударами» маються на увазі як навмисні, і ненавмисні дотику гравців із м'ячем. Коли два (три) партнера стосуються м'яча одночасно, це зараховується як (три) удару, виключаючи блокування. З іншого боку, і той ж гравець неспроможна вдарити по м'ячу двічі поспіль. М'яч може стосуватися сітки під час переходу неї.

Команда отримує очко право на подачу, якщо суперник не зумів відбити м'яч (і той торкнувся статі), не перекинув м'яч назад через сітку упродовж трьох торкання чи зробив з порушенням правил. Партію виграє команда, першої набравши 25 очок з перевагою мінімум у два очки. За рахунку 24:24 гра триває до одній з команд переваги удвічі очки (26:24, 27:25 тощо.) За рахунку партій 2:2 грається вирішальна (п'ята) партія – до 15 очок, але різниця у рахунку також має складати щонайменше двох очок. У матчі перемагає команда, що виграла три партії.Ничьи в волейболі виключені.

Правилами передбачені покарань неправильну поведінку гравців стосовно офіційним особам, суперникам, партнерам за командою чи глядачам: попередження, зауваження (команда карається втратою розіграшу), видалення гравця (остаточно партії чи матчу), дискваліфікація гравця (остаточно матчу).

Видатні особи

У світі

В Україні

Цікаво знати

Див. також