Величний

Матеріал з Київський університет імені Бориса Грінченки
Версія від 23:20, 1 грудня 2014; Ленуточка (обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

Величний, -а, -е. 1) Почитаемый, находящійся въ чести, достойный. До попа ідемо, гостинці несемо житнії, пшенишнії ми в попа велишнії. Мет. 25. Який сей хліб чесний та величний, щоб такі й ви були. 2) Величественный. Діла твої святі, величні, все сталося, як ти задумав. К. Псал. 260.

Сучасні словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

ВЕЛИ́ЧНИЙ, а, е. 1. Який своєю величиною, грандіозністю, силою прояву або наявністю чогось видатного, надзвичайного викликає подив, захоплення. Червоний світ од блискавки ніби запалив пожежу на горах і в долинах.. Картина була велична, але страшна, як пекло (Нечуй-Левицький, II, 1956, 390); За час, за годину Тебе я покину, Величнеє море таємне! (Леся Українка, I, 1951, 21); Величні дії українських партизанів та підпільників, котрих вела на боротьбу з ворогом мужня й мудра партія (Юрій Яновський, I, 1954, 149); Минулого розбивши тьму, Стоїть Кобзар перед очима; Його тяжка й велична путь.. У даль простерлася, видима (Максим Рильський, І, 1956, 360); // Який викликає почуття урочистості, піднесеності. У сю величну хвилину тихо розгортаються кущі і на галяву виходить — Хо (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 149); Величне ленінське ім'я стало жити в поетичному слові народному символом глибокої мудрості і богатирської мужності (Іван І. Волошин, Сади.., 1950, 41). 2. Сповнений гідності, поважності. Усі люди пов'яли, змарніли; тільки бабуся велична, як і була. Як не лає, як не кричить на неї пані, — бабуся не лякається, не метушиться; іде тихо, говорить спокійно, дивиться ясно своїми очима ясними (Марко Вовчок, I, 1955, 127); Він [командир] стояв спокійний і величний, мов нічого й не трапилося (Василь Кучер, Чорноморці, 1956, 58); Величний жест; Велична хода. 3. заст. Який заслуговує пошани, поваги. Твій рід хороший і величний: не плодив ні злодіїв, ні душогубців, як інші багатії роди (Марко Вовчок, I, 1955, 16); — Роде мій чесний та величний, тішуся тобою (Василь Стефаник, I, 1949, 152).

"Словопедія"

ВЕЛИЧНИЙ (- картину) величавий, г. маєстатичний, (- хвилину) урочистий, (палац) монументальний; (жест) п. царський, королівський.

УКРЛІТ.ORG_Cловник

ВЕЛИ́ЧНИЙ, а, е. 1. Який своєю величиною, грандіозністю, силою прояву або наявністю чогось видатного, надзвичайного викликає подив, захоплення. Червоний світ од блискавки ніби запалив пожежу на горах і в долинах.. Картина була велична, але страшна, як пекло (Н.-Лев., II, 1956, 390); За час, за годину Тебе я покину, Величнеє море таємне! (Л. Укр., І, 1951, 21); Величні дії українських партизанів та підпільників, котрих вела на боротьбу з ворогом мужня й мудра партія (Ю. Янов., І, 1954, 149); Минулого розбивши тьму, Стоїть Кобзар перед очима; Його тяжка й велична путь.. У даль простерлася, видима (Рильський, І, 1956, 360); //Який викликає почуття урочистості, піднесеності. У сю величну хвилину тихо розгортаються кущі і на галяву виходить — Хо (Коцюб., I, 1955, 149); Величне ленінське ім’я стало жити в поетичному слові народному символом глибокої мудрості і богатирської мужності (Вол., Сади.., 1950, 41).

2. Сповнений гідності, поважності. Усі люди пов’яли, змарніли; тільки бабуся велична, як і була. Як не лає, як не кричить на неї пані, — бабуся не лякається, не метушиться; іде тихо, говорить спокійно, дивиться ясно своїми очима ясними (Вовчок, І, 1955, 127); Він [командир] стояв спокійний і величний, мов нічого й не трапилося (Кучер, Чорноморці, 1956, 58); Величний жест; Велична хода.

3. заст. Який заслуговує пошани, поваги. Твій рід хороший і величний: не плодив ні злодіїв, ні душогубців, як інші багатії роди (Вовчок, І, 1955, 16); — Роде мій чесний та величний, тішуся тобою (Стеф., І, 1949, 152).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980. — Т. 1. — С. 322.

Величний, а, е.

1) Почитаемый, находящійся въ чести, достойный. До попа ідемо, гостинці несемо житнії, пшенишнії — ми в попа велишнії. Мет. 25. Який сей хліб чесний та величний, щоб такі й ви були.

2) Величественный. Діла твої святі, величні, все сталося, як ти задумав. К. Псал. 260.

СЛОВАРЬ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ Упорядкував Борис ГРІНЧЕНКO

Величний, -а, -е. 1) Почитаемый, находящійся въ чести, достойный. До попа ідемо, гостинці несемо житнії, пшенишнії — ми в попа велишнії. Мет. 25. Який сей хліб чесний та величний, щоб такі й ви були. 2) Величественный. Діла твої святі, величні, все сталося, як ти задумав. К. Псал. 260.

«Словники України on-line»

вели́чний – прикметник

відмінок однина множина чол. р. жін. р. сер. р. називний вели́чний вели́чна вели́чне вели́чні родовий вели́чного вели́чної вели́чного вели́чних давальний вели́чному вели́чній вели́чному вели́чним знахідний вели́чний, вели́чного вели́чну вели́чне вели́чні, вели́чних орудний вели́чним вели́чною вели́чним вели́чними місцевий на/у вели́чному, вели́чнім на/у вели́чній на/у вели́чному, вели́чнім на/у вели́чних

Український тлумачний словник

величний -а, -е. 1) Який своєю грандіозністю, силою прояву або наявністю чогось видатного, надзвичайного викликає захоплення. || Який викликає почуття урочистості, піднесеності. 2) Сповнений гідності, поважності. 3) заст. Який заслуговує на пошану, повагу.

Словник синонімів української мови

величний 1) (який своєю величиною, силою прояву / наявністю чогось видатного, надзвичайного викликає подив, захоплення), маєстатичний, ґрандіозний, монументальний, царствений, царський, королівський 2) (сповнений гідности, поваги), у[в]рочистий

Орфографічний словник української мови

————————————————————————————— вели́чний прикметник

Іноземні словники

українська-англійська Словник

величний англійська Переклад на англійську: sublime

commanding

imperial

majestic

stately

lofty

grandiose

noble

proud

ЯНДЕКС словари

величний Прилагательное

величественний; (о внешнем виде) величавий, важний; царственний

чтимий, почитаемий, достойний

Украинско-Русский словарь

"величний" величественный; величавый, важный, перен. царственный ( преим. о внешнем виде)

Украинско-Аглийский словарь

"величний" august, noble, proud, stately, statuesque, sublime, sublimed, sublimes, subliming, awful, gallant, grand, jovian, lofty, magificent, magnificent, majestic

Ілюстрації

12-229x300.jpg 54076c891ae2a76744fd6c14.jpg Images.jpg

Медіа

https://www.youtube.com/watch?v=iJ4wQ9G29H8 https://www.youtube.com/watch?v=i8_4FcwGkt4 https://www.youtube.com/watch?v=rizu-I3UZI4

Цікаві факти

Як народжується музика: її величність Гітара

Цікаві факти про велич гітари

Гітара, без сумніву, один із найпопулярніших музичних інструментів у світі. Сьогодні мільйони мріють "підкорити" її струни, та чи бачили ви коли-небудь, як народжується справжня гітара?

Kipp Krusa - відомий гітарний майстер, який створює інструменти ручної роботи. Чоловік живе і творить в місті Бон Аква , штат Теннессі і частенько знімає на відео процес народження музичних інструментів. Що цікаво, музика для відеоролика написана композитором Джеймсом Скоттом ( James Scott ) і виконана саме на одному з інструментів, створених майстром. Цікаві факти про гітару:

1.Найменша у світі гітара була створена фахівцями Корнельського університету. Її довжина - 10 мікрометрів. Гітара розміром з клітину має 6 струн товщиною 50 нанометрів, або 100 атомів. 2.Найбільша у світі гітара має довжину 11 з половиною метрів і важить близько 450 кг. Найцікавіше, що на ній можна грати. Її виробник - учень середньої школи США . Гітара була сконструйована на основі моделі Gibson і представлена ​​публіці в 1991р. 3.У Фінляндії щороку проходить чемпіонат світу з гри на повітряній гітарі. Це означає , що учасники не грають на справжньому інструменті, а лише зображують таку гру, наслідуючи рок-зірок. Журі оцінює їх за такими критеріями: технікою, харизмою та артистичністю. Змагання зазвичай проходять у два етапи: перший раунд учасники виступають із заздалегідь підготовленим номером, а потім імпровізують під мелодію, вибрану організаторами. 4.2800000 доларів - саме стільки коштує найдорожча гітара в світі. Нічим раніше не примітна гітара Fender Stratocaster, стала раптом найдорожчою завдяки ідеї Jamie Crompton, який є керівником Європейського відділення з виробництва гітар марки Fender. Після того, як була призначена дата аукціону, звідки всі гроші пішли б на допомогу постраждалим від цунамі 2004 року, Джимі терміново повинен був придумати неординарний хід, щоб від продажу однієї з гітар його фірми отримати якомога більше грошей для допомоги постраждалим. І він придумав цей хід - подзвонив своєму знайомому гітаристу Браяну Адамсу, а той зателефонував всім своїх знайомим гітаристам-зіркам і запропонував їм залишити свій розпис на одній з гітар Fender. 19 виконавців підтримали цю ідею, в підсумку на благодійному аукціоні в Досі гітара Fender Stratocaster пішла з молотка практично за 3 мільйони доларів. 5.Лютьє - так називають майстра, що виготовляє гітари. 6.Жорж Бошам і Адольф Рікенбекер - творці першої електрогітари. Це сталося в 1931 році. Інструмент мав металевий корпус. 7.Джимі Хендрікса ( Jimi Hendrix ) називають найвпливовішим гітаристом двадцятого століття. 8.У 1995 році в Британії пройшла незвичайна весільна церемонія. Нареченою на ній була гітара. Більше читайте тут: [посилання http://http://zolotiruky.in.ua/ru/blog/video/227/]