Біляк

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Версія від 23:57, 16 жовтня 2018; Oabondar.pi14 (обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

Біляк, -ка, м. 1) Бѣлый по масти, одѣтый въ бѣлое. На ставі пишно лебедь плив, а гуси сірії край його поринали. — «Хиба отцей біляк вас з глузду звів?» — один гусак загомонів. Греб. 362. 2) Родъ грибовъ. Як загадав боровик.... ой тим білякам да на войну йти. Чуб. V. 1183. 3) Бѣлякъ-заяцъ. Шейк. 4) Родъ черешенъ. Уман. у. 5) Встрѣчено только въ думѣ «Про Самійла Кішку»: (Паювали) златосинії киндяки на козаки, златоглави — на отамани, турецькую білую габу — на козаки на біляки. АД. І. 219. Значеніе неясно. Аф. (310) переводить: «козаки, не вступившіе еще въ товариство, т. е. не посвященные въ званіе лицаря славнаго войска запорожскаго»; Шейк. (65) «козаки, ходившіе въ бѣлой одеждѣ». Кулишъ понимаетъ это слово въ смыслѣ простой, рядовой козакъ. «Лейстровик чи охочий? — Лейстровий, мосці-пане. — Біляк, чи отаман?» — З отамання. К. ЦН. 310. 6) Горшокъ безъ глазури изъ бѣлой глины. Вх. Лем. 392.

Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

БІЛЯ́К, а, чол. 1. Заєць, що має біле хутро. Заєць-біляк на зиму змінює шерсть; // розм., рідко. Тварина білої масті, птах з білим оперенням. На ставі пишно Лебідь плив, А Гуси сірії край його поринали. «Хіба оцей біляк вас з глузду звів?» — Один Гусак загомонів (Євген Гребінка, I, 1957, 44). 2. бот. Білий гриб. Як загадав боровик, — На всі гриби полковник..: Ой тим білякам Да на войну [війну] йти. Ой казали біляки, Що ми зроду козаки (Павло Чубинський, V, 1874, 1183). 3. заст., зневажл. Білогвардієць, білобандит. Це ж мій бойовий товариш! Разом біляків били! (Олесь Донченко, I, 1956, 482).

Словник синонімів

БІ́ЛИЙу знач. ім., перев. мн.;БІЛОГВАРДІ́ЄЦЬ, БІЛЯ́Кзаст. зневажл.,БІЛОБАНДИ́Тзаст. (той, хто воював у лавах Білої гвардії); БІЛОГВАРДІ́ЙЩИНАзбірн., зневажл. (білогвардійці, а також біла еміграція); БІЛОЕМІГРА́НТ (той, хто належав до білої еміграції). Увесь ліс шумів од них - партизанів. І якщо вночі десь займався полум’ям хутір якогось буржуя, якщо вночі десь вирубано білих заставу, всі знали: це ніхто ж, як лісовики (А. Головко); У місті купка червоноармійців змагалася з повсталими білогвардійцями (О. Донченко); Інші єпархіальні службовці знаходили мужність озирнутися на себе, клясти минуле й шукати в новому бодай якоїсь зачіпки жити. Були й такі, що.. просто йшли в білобандити (І. Ле); Погнали білогвардійщину. Вийшов з копанок Олександр Сухомлинський і знову став правити в ревкомі (І. Цюпа). БІ́ЛИЙу знач. ім., перев. мн.;БІЛОГВАРДІ́ЄЦЬ, БІЛЯ́Кзаст. зневажл.,БІЛОБАНДИ́Тзаст. (той, хто воював у лавах Білої гвардії); БІЛОГВАРДІ́ЙЩИНАзбірн., зневажл. (білогвардійці, а також біла еміграція); БІЛОЕМІГРА́НТ (той, хто належав до білої еміграції). Увесь ліс шумів од них - партизанів. І якщо вночі десь займався полум’ям хутір якогось буржуя, якщо вночі десь вирубано білих заставу, всі знали: це ніхто ж, як лісовики (А. Головко); У місті купка червоноармійців змагалася з повсталими білогвардійцями (О. Донченко); Інші єпархіальні службовці знаходили мужність озирнутися на себе, клясти минуле й шукати в новому бодай якоїсь зачіпки жити. Були й такі, що.. просто йшли в білобандити (І. Ле); Погнали білогвардійщину. Вийшов з копанок Олександр Сухомлинський і знову став правити в ревкомі (І. Цюпа).

Біляк

заєць-біляк (Lepus timidus) - ссавець ряду зайцеподібних. Довж. тіла до 70 см, маса до 5,5 кг, забарвлення влітку бурувато-сіре, взимку біле, лише кінчики вух чорні. Статева зрілість настає в 10 місяців; самка двічі або тричі на рік після 50-денної вагітності народжує по 5-8 (іноді до 12) малят. Поширений у тундровій і лісовій зонах Пн. півкулі. В межах України зрідка трапляється в пн. частині Полісся; до 19 ст. водився і в Карпатах. Об'єкт спортивного полювання та хутрового промислу. Викопні рештки. Б. знайдені в голоценових відкладах Північної України, Західної Європи і Сибіру.


Ілюстрації

Біляк.jpg Біляк1.jpg

Медіа

Див. також

Народні прикмети

Якщо в лісі 4 березня побачити зайця-біляка, то невдовзі піде сніг. А ось, заєць-русак віщував швидке потепління