Бурса

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Версія від 14:37, 11 листопада 2018; Ymvoloshyna.im18 (обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

Бурса, -си, ж. 1) Низшее духовное училище, бурса. 2) Стадо, куча (животныхъ). Бурса гусей. Каменец. у. Від Різдва до Водохрища вовки бурсами бігають, лютують. Подольск. г. 3) Толпа, гурьба, группа, партія. Бурса йде якихсь харцизяк. О. 1861. XI. 8. Чимала бурса косарів пішла, чи не на Дін. Полт. Аж он одна бурса ходе по житах, а ото друга жита оглядають. Канев. у. За панів було як повтікають хлопці од некруцтва у ліс та зберуться у бурсу, то вже ж їх тоді ніхто не візьме. Каменец. у.

Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках

Бу́рса (лат. bursa — мішок)

1. Гуртожиток для бідних студентів (бурсаків) при середньовічних університетах. Бурси виникли в Україні при братських школах. Збереглися докладні дані про Б. при Львівській братській школі, Києво-Могилянській Академії. Бурси були й при єзуїтських школах, пізніше при колегіях — у Чернігові, Переяславі, Харкові. Збереглися вони й при перетворенні колегій на семінарії. Бурси утримувались з пожертв або окремих фундацій. Вони мали свою організацію і звичаї. Бурсаки, що діставали в бурсі повне або часткове утримання, влаштовували великодні та різдвяні вистави, бідніші заробляли співом. В 1787 році така форма збору пожертвувань на бурси була заборонена царським урядом. У 18 столітті при Покровській церкві в Запорізькій Січі козаки утримували школу з бурсою.

2. Нижче духовне училище.

3. Збірна назва вихованців бурси — бурсаків. Бурсаків, що навчалися у вищому, останньому, класі (з дворічним, інколи трирічним строком навчання) в духовних школах звали филозопами.

4. Все ще вживається по відношенню до училища.

Ілюстрації

Bursa111118.JPG

Джерела та література

Вікіпедія - Бурса Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980) - Бурса