Бождеревок

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Версія від 15:38, 26 листопада 2019; Aoshtefan.fpmv19 (обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

Бождеревок, -вка, м. Раст. Hypericum perforatum. Лв. 99.

Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках Бождеревок=Звіробій. рід багаторічних і однорічних трав'янистих рослин та напівкущів родини звіробійних. Звіробій в давнину вважали чудодійним через криваво-червоний сік, що виступає при надломі квітконіжки. Звіробоєм рослина називається тому, що отруйна для тварин. Латинська назва походить від слів «hypo» — «серед», «erici» — «верес».

Морфологія

Кореневище тонке, розгалужене, від якого щорічно виростає кілька гладких круглих або з двома ребрами, прямостоячих голих, вгорі розгалужених, 30-60 см заввишки стебел. Листки супротивні, сидячі, з цілими краями, довгасто-овальні, тупі, з просвітчастими крапчастими залозками. Квітки жовті, правильні, двостатеві, п'ятипелюсткові, зібрані в щитоподібну волоть або нещільну китицю; пелюстки золотаво-жовті, довгасто-овальні, з чорними крапками. Плід — тригранна коробочка. Насіння поширюються птахами, вітром, дощем. Цвіте з червня по вересень.

Поширення та екологія

Відомо приблизно 450 видів[2], поширених у помірних та субтропічних зонах і гірських районах тропічних країн. В Україні — 12 видів, з них найважливіші: Звіробій звичайний (Hypericum perforatum) — багаторічна лікарська рослина до 100 см заввишки, з міцним кореневищем і еліптичними листками з темними крапками (залозками) на поверхні. Росте по луках, у чагарниках, лісах. Зустрічається майже скрізь в Україні, найчастіше в Лісостепу; Звіробій шорсткий (Hypericum hirsutum L.). Відзначається циліндричним густоопушеним стеблом і листками без чорних залозок. Росте у мішаних, частіше листяних лісах. Тіньовитривала рослина. Поширений переважно в лісостепових районах; Звіробій гірський (Hypericum montanum L.). Характеризується круглястим стеблом, яйцеподібно-видовженими, зісподу шорсткими листками та рідкою, овальною волоттю, з півзонтиками на довгих ніжках. Росте у мішаних і листяних лісах, на узліссях, лісових галявинах, по чагарниках. Світлолюбна рослина. Поширена на Поліссі, у північній частині Лісостепу, в Карпатах; Звіробій витягнутий (Hypericum elongatum Ledeb.). Має довгасті, ланцетні або широколінійні листки, з прозорими залозками. Поширений у Гірському Криму (Кримський природний заповідник). Росте в степах, на сухих кам'янистих схилах, в заростях чагарників. Серед поширених видів в інших країнах: Звіробій великий (Hypericum ascyron L.). Росте у Західному та Східному Сибіру, на Далекому Сході Росії (у південних районах), у Північній Америці, Кореї, Японії та Китаї;

Використання

Надземна частина 3віробою звичайного містить дубильні речовини, флавоноловий глікозид та гіперозид, ефірну олію, каротин, вітамін С та ін. У медицині Звіробій застосовують як в'яжучий антисептичний засіб при колітах, стоматитах та ін. Використовується також для фарбування тканин та в лікеро-горілчаному виробництві. Деякі види вирощують як декоративні.

Ілюстрації

Hypericum perforatum Habitus DehesaBoyalPuertollano.jpg Бождеревок.jpeg Бождеревок раст.jpeg Galeopsis versicolor.jpeg

Див. також

https://www.pharmencyclopedia.com.ua/article/1584/zvirobij

Джерела та література

Лікарські рослини: енциклопедичний довідник / Відп. ред. А. М. Гродзінський. — К.:Видавництво «Українська Енциклопедія» ім. М. П. Бажана, Український виробничо-комерційний центр «Олімп»,1992. — 544с: ISBN 5-88500-055-7 Словник української мови в 11 томах. Фармацевтична енциклопедія (укр.)

Зовнішні посилання

↑ Mártonfi P. Hypericum dubium Leers—New Data on Taxonomy and Biology // Folia Geobotanica. — 2008. — Вип. 43. — № 1. — С. 69–82.