Анрі де Тулуз-Лотрек

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Біографія Тулуз-Лотрека

Автопортрет

Граф ТУЛУЗ-ЛОТРЕК Анрі Марі де Раймон (1864-1901) - французький живописець, один з найяскравіших представників постімпресіонізму.

Народився у старовинній дворянській родині. У дитинстві, двічі впавши з коня, зламав обидві ноги і на все життя залишився калікою. Цей фізичний недолік наклав відбиток на подальше життя художника. Інтерес до малювання пробудився під впливом художника Р.Пренсето. Навчався у Л.Бонна (1883) і Ф.Кормона (1884 - 1885). Великий вплив на формування його творчої манери зробило мистецтво Э.Дега і японської гравюри.

Ранні роботи художника, на яких зображено в основному його близькі друзі і родичі ("Графиня Тулу-Лотрек за сніданком в Мальроме", 1883; "Графиня Адель де Тулуз-Лотрек", 1887 - обидві в Музей Тулуз-Лотрека, Альбі), написані з використанням імпресіоністичної техніки, але прагнення майстра максимально правдиво, іноді навіть нещадно, передати індивідуальну характеристику кожної своєї моделі говорить про принципово новому розумінні ним образу людини ("Молода жінка, сидить за столом", 1889; Портрет Ван Гога; "Праля", 1889).

Надалі А. де Тулуз-Лотрек удосконалює способи і методи передачі психологічного стану моделей, зберігаючи при цьому інтерес до відтворення їх неповторного вигляду ("В кафе", 1891, Музей образотворчих мистецтв, Бостон; "Ла Гулю, що входить в Мулен-Руж", 1891-1892, Музей сучасного мистецтва, Нью-Йорк). Сатиричний погляд художника на світ театру, нічних кафе, артистичної богеми Парижа і спущених завсідників кубел знаходить своє вираження в гротесковом перебільшенні, яким він користується при написанні таких картин, як "Танець у Мулен-Руж" (1890, приватне зібрання), "Заняття Валентена з новими дівчатами в Мулен-Руж" (1889-1890, Художній музей, Філадельфія) та ін.

Для сучасників А. де Тулуз-Лотрек був насамперед майстром психологічного портрета і творцем театральних афіш.

Всі його портрети можна умовно розділити на дві групи: першою модель як би протиставлена глядачеві і дивиться йому прямо в очі ("Жюстін Дьель", 1889, Музей Орсе, Париж; "Портрет мосьє Буало", ок. 1893, Клівлендський музей мистецтв), у другий вона представлена у звичній для себе обстановці, що відбиває її повсякденні заняття, професію або звички ("Вітальня в Шато де Мальроме", 1886-1887; "Дезіре Діо (Читання газети в саду)", 1890 - обидві в музеї Тулуз-Лотрека, Альбі; "Портрет Мадам де Гортцикофф, 1893, приватна колекція). Для того щоб вся увага глядача було сконцентровано на внутрішньому світі його моделі, він робить її зовнішні риси менш різкими, розпливчастими, використовує абстрактний фон, а в більш пізніх картинах - пейзаж чи деякі предмети побуту і обстановки, що розкривають справжню сутність своїх персонажів.

Анрі де Тулуз-Лотрек ніколи не цікавився проблемою впливу світла на поверхню зображуваних предметів, але поступово його палітра світлішає, а витончене поєднання кількох кольорів, в основному зеленого і фіолетового, стане візитною карткою більшості його робіт.

Анрі де Тулуз-Лотрек ніколи не прикрашав свої моделі, але навіть найбільш "грубих" портретах завжди відчувається симпатія художника, виражена у стислій формі кількома енергійними мазками ("Туалет (Рудоволоса)", 1889, Музей Орсе, Париж; "Рю де Мулен", 1894, Національна галерея мистецтв, Вашингтон).

Джейн Авріль в Жарден де Парі
Divan japonais

Анрі де Тулуз-Лотрек вніс великий внесок у становлення жанру афіші, його творчість була високо оцінена його сучасниками. Всього за своє життя він намалював близько 30 афіш ( "Джейн Авріль в Жарден де Парі", 1893; "Divan japonais", 1893 - обидві в Музеї Тулуз-Лотрека, Альбі), в яких найбільш яскраво виразився його чудовий талант рисувальника. Художник блискуче володіє лінією, змушує її примхливо звиватися по контуру моделі і за велінням моменту, створюючи твори, відрізняються вишуканою декоративністю. Особливу виразність мають великі одинарні поля його картин.