Анабіоз

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Значення слова

Тлумачення слова у сучасних словниках Анабіоз (від грецького anabiosis — оживлення) — стан організму, за якого біологічні процеси в ньому припиняються або настільки сповільнені, що відсутні всі видимі прояви життя. Розповсюджений як спосіб пережиття складних умов серед деяких тварин, рослин і мікроорганізмів. У деяких організмів анабіоз є частиною звичайного циклу розвитку (у вигляді насіння, спор). При настанні сприятливих умов організм відновлює нормальну функціональність

Анабіоз вперше спостерігався і був описаний А. Левенгуком в 1701 році.

З анабіозом мають багато спільного зимова (при замерзанні) та літня (при зневоднюванні) сплячки тварин. Але для дійсного анабіозу характерне більш глибоке придушення життєдіяльності. Типовий приклад анабіозу — потаємне життя насіння багатьох рослин, що зберігають схожість протягом багатьох років. Анабіоз спостерігається у вірусів, бактерій, безхребетних, амфібій, плазунів, лишайників, мохів і та інші.

Анабіоз широко використовується на практиці: при виготовленні сухих живих вакцин, довготривалому зберіганні культур вірусів, бактерій, консервації різних органів та тканин (кістки, судини, кров).

Анабіоз підвищує спротив організмів до дії несприятливих факторів при космічних польотах.

Спеціалізованим видом анабіозу є солевий анабіоз — здатність водних організмів, переходячи в неактивний стан, переживати несприятливі умови, викликані збільшенням концентрації солей в воді. Це притаманне видам, що мешкають в періодично пересихаючих водоймах та на літоралі — коловерткам, бокоплавам, джгутиковим найпростішим та іншим.

Анабіоз (греч. anabíōsis — пожвавлення, від ana- — знов і bíos — життя), стан організму, при якому життєві процеси (обмін речовин і інші.) тимчасово припиняються або настільки сповільнені, що відсутні всі видимі прояви життя. Спостерігається при різкому погіршенні деяких умов існування (низька температура, відсутність вологи і ін.) в організмів, що стоять на різних рівнях розвитку; при настанні сприятливих умов відбувається відновлення нормального рівня життєвих процесів — «пожвавлення».Біологічне пристосування організму до несприятливих зовнішніх умов, вироблене в процесі еволюції. Вірусні частки (віріони) поза бактерійними, рослинними або тваринними клітками знаходяться в змозі А. (віроспори), добре переносячи при цьому охолоджування, висушування і ін. несприятливі дії. Широко поширений А. і серед мікроорганізмів. Найбільш стійки до висушування, охолоджування, нагріванню спорообразующие бактерії і мікроскопічні гриби. Спори сибіреязвенной палички довгі роки не втрачають життєздатності ні в сухому грунті пустель, ні в замерзлому грунті арктичної тундри. Багато бактерій, не створюючих суперечку, життєздатні навіть після тривалого охолоджування, що дозволяє виділяти їх чисті культури з трупів і ін. об'єктів (у звичайних умовах цьому перешкоджає присутність ін. мікрофлори). В багатьох організмів пригноблення життєдіяльності і її майже повна зупинка увійшли до нормального циклу розвитку (насіння, спори, цисти). Типовим прикладом є: при висушуванні (ангидробіозе) служить приховане життя насіння багатьох рослин, які можуть в сухому стані зберігати схожість 50 років і довше. анабіоз у тварин був відкритий А. Льовенгуком (1701). Безхребетні — гідри, черв'яки, усоногие раки, водні і наземні молюски, деякі комахи, а з хребетних — земноводні і плазуючі, впадаючи в анабіоз можуть втрачати 1 / 2 і навіть 3 / 4 укладеної в їх тканинах води. З А. при замерзанні має багато загального зимова сплячка ссавців, а з А. при обезводненні — їх літня сплячка. Російський учений П. І. Бахметьев і ряд радянських дослідників встановили закономірності, що характеризують анабіоз. при замерзанні комах і ссавців. Як показали досліди по охолоджуванню дрібних тварин до —90, —160°С, пожвавлення тварин, що впали в Анабіоз настає лише тоді, коли тканинні рідини залишаються при низькій температурі в переохолодженому, тобто рідкому, стані, що можливо при миттєвому переході води в скловидну аморфну масу. При утворенні кристалів льоду, руйнівних структуру кліток і білкових молекул, пожвавлення неможливе.

Явищем анабіозу при висушуванні і охолоджуванні користуються для виготовлення сухих живих вакцин, тривалого збереження культур бактерій, вірусів і кліток пухлин, консервації різних тканин і органів (кров, хрящ, кість, судини і ін.), необхідних для пересадок. Явище анабіоз набуває особливого інтересу у зв'язку з успіхами в області хірургічних втручань на серці, легенях, мозку, що частенько вимагає охолоджування організму оперованого, а також з перспективами освоєння космічного простору (анабіоз підвищує опірність організмів дії чинників космічного польоту) і досягненнями в штучному заплідненні(сільськогосподарський) тварин (використання сперми коштовних виробників, збереженої при низьких температурах). У науково-фантастичних творах анабіоз є поширеним способом подолати проблеми міжзоряних польотів. Нерідко описується як екіпаж зорельотів заморожується, всі життєві процеси сповільнюються, відповідно люди можуть летіти десятиліттями, не старіючи. Більш досконалою фантастичною технологією є стазис — припинення або сповільнення всіх фізичних процесів як живих істот, так і неживих об'єктів.

Фото

20 15544 96cb9dcfcaf8c52.jpg Isvjakewakes1.jpg Файл:.png Photoicon.png

Відео

. .