Ігра

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Ігра, -ри, ж. = Гра. Ном. № 12591.

Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках ГРА, и , жін. (мн. ігри, ігор).

1. Дія за значенням грати 2 2, гратися 1; забава. Оксано, Оксано! ..де твої танці та скоки? де твої ігри та щебетання?.. (Квітка-Основ'яненко, II, 1956, 443); // Заняття дітей. Обидві дівчини, мала і велика, були між собою у щирій приязні, я часто заставала їх за розмовою або якоюсь дитячою грою (Леся Українка. III, 1952, 612); В ряді праць показано роль гри, що є провідною діяльністю в дошкільному віці, в розвитку мислення дітей (Радянська психологічна наука.., 1958, 184). ♦ Гра з вогнем — дуже небезпечні дії, вчинки. Чим далі розгортаються події, тим яснішою став груба механіка змови колонізаторів проти Єгипту. Дії західних держав — це гра з вогнем (Радянська Україна, 18.IX 1956, 1). І. Підпорядковане сукупності правил, прийомів або основане на певних умовах запяття, що є розвагою або розвагою та спортом одночасно. Шахи стали в нашій країні справді народною грою (Перша книга шахіста, 1952, 3); — Товариші, ігри! . У сусіда давайте!.. (Андрій Головко, I, 1957, 152); В дитинстві, до школи, його захоплювала військова гра (Іван Ле, Право.., 1957, 14); // Набір предметів для такого заняття. Настільна гра; Продаж дитячих ігор ▲ Олімпійські ігри — великі міжнародні спортивні змагання, що організовуються раз на чотири роки (за назвою старогрецьких національних спортивних свят у м. Олімпії). За кількістю учасників Спартакіада народів СРСР набагато перевищує XV олімпійські ігри, які були найбільшими змаганнями останніх років (Радянська Україна, 5.VIII 1956, 1).

3. тільки одн. Дія за значенням грати 2 7. Моя пам'ять, той нерозлучний секретар мій, вже записує.. гру світла на посинілих лицях (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 420); Давно вже лід розтанув на Дніпрі, і хвиля вдаль, до моря, тепло лине. Милується мій зір у сяйва й тіней грі найкращою рікою України (Володимир Сосюра, Близька далина, 1960, 21).

4. тільки одн. Дія за значенням грати 2 1. Усівши [усівшись] впилася [Оля] очима в оркестр, котрий розпочав гру (Іван Франко, II, 1950, 72); Тепер у хаті Чайок щодня гриміла гармонь, щодня приходили рибалки послухати гру і оповідання веселого червонофлотця (Олесь Донченко, Вибр., 1948, 106).

5. тільки одн. Дія за значенням грати 1 8. Коли артист керується самою тільки школою, самим тільки розумом, гра його холодна, штучна, одноманітна і безкольорова (Саксаганський, Думки про театр, 1955, 84); Чехов і Толстой захоплювалися проникливо простою грою геніальної Заньковецькоі (Максим Рильський, III, 1956, 23).

6. тільки одн. Ряд дій, спрямованих до певної мети; інтрига, таємний задум. В голові Себастьяна виникло раптове рішення. Вони негайно підуть до старого Антоніо і поведуть із ним дипломатичну гру (Юрій Бедзик, Вогонь.., 1960, 109); — Скільки я зрозумів, почалась якась складна гра з новими, несподіваними учасниками, які до хімії не мають ніякого відношення (Юрій Шовкопляс. Інженери, 1956, 214). ♦ Гра словами — жарт, побудований на вживанні різних за значенням слів однакового звучання; каламбур. Дуже добре знаючи українську мову і тонко схоплюючи відтінки і змістові можливості слова, І. Тобілевич іноді застосовує в розгляданих п'єсах так звану гру словами (Курс сучасної української літературної мови, I, 1951. 380)

Ілюстрації

Photoicon.png Photoicon.png Photoicon.png Photoicon.png

Медіа

Див. також

Джерела та література

Зовнішні посилання