Краб

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Версія від 17:45, 17 листопада 2018; Domikheieva.if18 (обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

КРАБ, а, чол. 1. Морський десятиногий короткохвостий рак, у клешнях і ногах якого є смачне м'ясо. Коли море рябіло, Джузеппе капав у нього оливу. Тоді ми дивились крізь жовту пляму.. Бачили білі піски, .. життя їжаків, ліниве повзання крабів (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 417); Ловили [дівчата] в затоці драглих медуз і виганяли з шкарубин полохливих крабів (Зінаїда Тулуб, Людолови, I, 1957, 260); Він зрушив ногою каменюку, і з-під неї, незграбно ворушачи клешнями, виліз великий чорний краб (Іван Багмут, Щасливий день.., 1959, 118).

2. тільки мн. Консерви з крабового м'яса. Випуск таких продуктів, як консервований зелений горошок, краби.., полегшив виготовлення багатьох страв (Технологія приготування їжі, 1957, 8).

3. жарт. Кокарда на кашкеті моряків. В мундирі, із «крабом» на білім кашкеті, Стоїть він [капітан] завжди на своїм кораблі (Степан Олійник, Вибр., 1959, 124); Павло.. рвонув з жердки матроського бушлата, нову мічманку з блискучим крабом і вмить став перед Миколою (Василь Кучер, Трудна любов, 1960, 12).

4. зоол. Краб есть род раков, сходствующих на большаго паука, имеющих клешни и усы. Сл. нат. ист. Исторический словарь галлицизмов русского языка

5. інфраряд десятиногих ракоподібних, у переважної більшості яких задня частина тіла («хвіст») дуже вкорочена, через що вони отримали наукову назву (від грецького: brachy = короткий, ura = хвіст), це тварини, в яких черевце повністю сховане під головогрудьми.

Цікаві факти

1. Більшість крабів мають плоске тіло, яке дозволяє їм протиснутись в дуже вузькі щілини. Зовні їх тіло вкрите щільною та міцною оболонкою яка є зовнішнім скелетом краба. Схожий зовнішній скелет мають також павуки та комахи. 2. Панцир краба не росте протягом життя і коли він стає занадто тісним краб скидає свою оболонку. Таке линяння відбувається шість або сім разів протягом першого року життя молодого краба, а у дорослих особин, як правило тільки один або два рази на рік. 3. В бійці з іншими особинами чи в результаті нападів хижаків краби можуть втратити клешню або ногу, але з часом втрачена кінцівка відростає. 4. Найбільшим у світі є японський краб-павук (лат. Macrocheira kaempferi) розміри якого досягають 50 см, а розмах ніг може бути до чотирьох метрів. Великі представники цього виду можуть важити близько 20 кілограмів. 5. Одним з найбільш розповсюджених видів крабів є Grapsus grapsus, який мешкає вздовж тихоокеанського узбережжя. Молоді представники цього виду чорного кольору, що дозволяє добре маскуватись серед каміння, а дорослі особини різнокольорові та дуже яскраві. 6. Краби зустрічаються майже всюди в океані. Їх можна побачити на камінні далеко від води, під льодом в Антарктиді, деякі види можуть залазити на дерева та навіть жити в гарячих джерелах на дні океану. 7. Деякі види крабів маскуються вирощуючи на панцері морську анемону. Ці живі прикраси відмінно маскують краба, а укуси актиній добре відлякують хижаків. 8. Краби досить тривалий час можуть перебувати на суші, головне щоб їх зябра залишались вологими, оскільки вони, як і риби отримують кисень з води.

Ілюстрації