Боровик

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Боровик, -ка, м. 1) Житель бора. 2) Раст.: а) Бѣлый грибъ, Boletus edulis. ЗЮЗО. L 114. Як загадав боровик, на всі гриби полковник. Чуб. V. 1183. б) Daphne cneorum L. ЗЮЗО. I. 121. в) Chimaphila umbellata Nutt. Анн. 95. г) Pyrola minor L. ЗЮЗО. I. 133. Ум. Боровичок.


Сучасні словники

Боровик - їстівний гриб з темно-коричневою капелюшком на товстій і білуватою ніжці; білий гриб.

Академічний тлумачний словник (1970—1980)

БОРОВИК, а, чол. Білий гриб. Як загадав боровик, На всі гриби полковник (Павло Чубинський, V, 1874, 1182); Хіба ж не любий час такий На спаді літа, вже під осінь, Коли у вереску між сосен Почнуть рости боровики? (Максим Рильський, Урожай, 1950, 137).

Універсальний словник-енциклопедія

БОРОВИК зустрічається в листяних, хвойних і мішаних лісах; утворює мікоризу з коренями дерев; найкращий з їстівних грибів.

Енциклопедія грибника

Гриб Боровик має і другу назву Boletus, від латинського - Білий (Болетус). Ставитися до роду грибів з сімейства Болетовие по латині - Boletaceae. Варто відзначити, що боровиком ще називають і один з найвідоміших і цінуються видів даного - Білий гриб. Деякі мікологи до роду Боровикова частенько відносять і представників роду Моховик від латинського - Xerocomus. Тепер детальніше про морфології. Плодові капелюшок і ніжка боровика (білого гриба) досить масивні. Зазвичай капелюшок округлої або подушковидной форми, суха, гладка або бархатиста. Гіменофор трубчастої структури, напіввільний або повністю вільний. Пори - червоного, жовтого, дуже рідко зустрічаються білого кольору. Ніжка боровика біля основи або ж у середній частині потовщена, зовні вона волокниста або ж сітчаста, дуже рідко буває - гладка. М'якоть гриба найчастіше буває білого або жовтого кольору, при розрізуванні синіє у більшості видів боровиків, трохи рідше - зберігає на зрізі первинний колір або ж червоніє. Споровий порошок найчастіше буває найрізноманітніших відтінків саме коричневого кольору. Поширений боровик в помірних кліматичних зонах з листяними і хвойними деревами. Мікологи налічують близько 300 -т видів боровика. Серед них згідно класифікації можна зустріти не тільки їстівний гриб або умовно- їстівний а й неїстівний токсичний гриб або ж смертельно отруйний. Наприклад токсичними і неїстівними видами боровиків вважаються: Боровик ле Галь (Boletus legaliae), Боровик прекрасний (Boletus pulcherrimus), Сатанинський гриб (Boletus satanas).

Чим цікавий білий гриб?

Цікаво, що білий гриб - це один з найбільш « всюдисущих » грибів, оскільки він росте від кордону тундри і до кордонів субтропіків. Тим не менш, фахівці визнають батьківщиною білого гриба арктичні землі . Білого гриба науці відомо двадцять різновидів, які відрізняються один від одного формою своєї капелюшки та місцем зростання .

Ще окрас білого гриба залежить не тільки від місця, де він росте, але і від того, що його оточує - хвойний ліс або листяний ліс. Білий гриб має великий і м'ясистої капелюшком, а також товстенькою і трохи роздутою ніжкою. Вважається, що білий гриб прозвали «білим» за те, що він не темніше при варінні і в заготовках теж не змінює колір.

За смаком рівних білому грибу знайти складно, точно також як і по аромату, взагалі білий гриб - це справжня знахідка для грибника, бо серед їстівних грибів він вважається найкращим. Однак, не тільки людина цінує корисні якості білого гриба. На ньому із задоволенням « гніздяться » мухи і личинки лісового комара. Ще ряд комах любить просто « поїсти » цей гриб.

Грибниця білого гриба, яка була підсіяти штучно, має здатність до плодоношення протягом трьох - чотирьох років, після чого починає вироджуватися внаслідок того, що існує на невеликій частині дорослого дерева, в основному на молоденьких відростках, які не дуже поживні.

Чому білий гриб називається "білим"?

Напевно, кожен у своєму житті збирав гриби і серед своїх знахідок, звичайно, зустрічали царя грибів - білого гриба.

Але чи думав хтось із звичайних лісових гостей або завзятих грибників, чому ж білий гриб має таке цікаве назву? До того ж у білих грибів досить рідко зустрічається білий капелюх.

Білий гриб дійсно вважається царем грибів серед грибників, знайти білий гриб це вища ступінь везіння. Саме білі гриби вважаються найціннішими знахідками.

Ростуть білі гриби і навесні, і влітку, і восени. Ліс, в якому можна зустріти білий гриб може бути найрізноманітніший. Білий гриб дружить з п'ятдесятьма породами дерев, тому його можна зустріти і в сосновому бору, і в березовому гаю, і в діброві і ще багато-багато де. Що цікаво, саме ліс диктує, яку носити «одяг», а вірніше капелюх, білому грибу

Його колір насправді рідко буває білий, звичайно, мається на увазі верх капелюха. Саме колір допомагає ховатися грибу від жителів лісу, а також і від нас з вами - грибникі .

За допомогою своєрідного пігменту капелюхи , він може ховатися в листі , траві , тінях дерев і , пройшовши в одному місці кілька разів , іноді на десятий помічаєш його в самому видному місці , а буває , що ще частіше відбувається , що так і не помітиш.

Якщо розглядати детально забарвлення капелюхи білого гриба, то вона така. У сосновому лісі, білі гриби мають темно-бурого забарвлення, трохи з оливковою відтінком, а от у березняках, він світло-бурий. Зайдіть в ялинник , тут білі гриби вже зовсім інші, капелюшки у них червонувато бурі, а от серед дубів - бурі з сірим відтінком. При зборі грибів потрібно просто оглянути ліс, саме під колір лісу він буде маскуватися, це найпростіший спосіб знати завжди який в якому лісі колір у «біляків».

А ще краще, знайти один і вже шукати подібні за кольором. До речі, білі гриби ростуть групами. Як кажуть старі грибники: «Знайшов один, шукай рядів другого». У більшості випадків мінімум два гриби буде на одному місці. Якщо пощастить, цілком можливо, що ви знайдете велику родину грибів, а кількість на вдалій грибниці може досягати до 40 білих грибів.

Білий гриб популярний з багатьох причин. Перша, це, звичайно , його їстівність і не просто його можна їсти, а він дуже смачний. До того ж, білий гриб містить багато корисних речовин, деякі з них мають протипухлинні властивості .

Також білий гриб поліпшує серцеву діяльність, а значить, рекомендується його їсти всім і особливо сердечникам.

За їжу це окрема тема. Білий гриб належить до першої категорії харчової сировини, а значить, не вимагає попередньої обробки. З приготування білого гриба, можна написати цілу величезну книгу. Адже його можна варити, тушішь, смажити, використовувати в супах, а також консервувати, особливо славляться мариновані білі гриби, і сушити.

Сушіння теж відомі, так як приємний запах білого гриба в цьому виді збільшується в багато разів.

Так чому білий гриб називається білим? Виявляється, секрет простий, все крім верхньої частини шапки, маскування гриба, біле. І при будь-якому приготуванні , м'якоть білого гриба так і не змінює колір. Саме це призвело до назви білий. Але він має ще й інші назви, наприклад такі - боровик, жатнік, коров'як, ведмежатник, справедливий.

Ілюстрації

Боровик 123.jpg Пдалджвлжпла боровик4.jpg Боровик 49309-059-6.jpg Мидвлдпвэва боровик.jpg

Медіа

Див. також

Джерела та література

Зовнішні посилання