Молот

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Мо́лот, -та, м. 1) Молоть. Вліз межи молот і ковадло. Ном. № 1817. 2) Пивная гуща. Ой за той пивний молот зробили козаки з ляхами превеликий колот. Макс. 3) Свекловидная масса, изъ которой выжать сокъ сахара. Каменец. у. 4) Разваренная мякоть ягодъ (для киселя). Шух. І. 143. Посікти на мо́лот. Очень мелко изрубить.

БОРОШНО,МІРЧУК

Сучасні словники

["http://slovopedia.org.ua/МОЛОТ]

Бойовий молот - Бияк (-ка). Молот • Быть (очутиться) между молотом и наковальней – бути між молотом і ковадлом; опинитися між молотом і ковадлом (під молотом на ковадлі); улізти (залізти) між (межи) молот і ковадло.

• Мо́лотъ, молото́къ = мо́лот, молото́к, молото́чок, ковальський — бія́к, не дуже великий — однору́к, на заводах — шля́га, вершля́г, деревъяний — кия́нка, з довгим кінцем — носа́ль, клепати косу — клепа́ло, клеве́ць (Ман.), набивати жорна — оска́рд, оска́рда (С. Пав.), палиця з молотком — ке́леп (С. З.). — А зверху майстер садить по заклїпцї вершлягом і виробляє оцей капелюшок. Пісоч. — Келепом по ребрах затинає.

Ілюстрації

1835-1280x1024.jpg 358efa950688f110117080f4c7bd301b.jpg Post-8929-1171193749.jpg Mjollnir-550x309.jpg

Див. також

Додаткові відомості

Молот - знаряддя праці , що використовується для нанесення ударів при куванні металів , розбиванні каменів.

Ковальський , або ручний , молот зазвичай робиться з ковкого заліза , а кінці його навариваются сталлю. Дуже маленькі молоти робляться цілком із сталі , а великі з чавуну. Один кінець ручного молота роблять або зовсім плоским або з легкою опуклістю , він називається бій або бойок , а інший клинчастим , він називається задок . У середній частині є наскрізний отвір , вічко , для насадки молота на дерев'яну рукоять , або молотовіще . Найменші ковальські молоти , так звані ручники , якими можна працювати однією рукою , важать від півкілограма до 2 кілограмів , великі ж ручні молоти , кувалди , які приводяться в рух обома руками з розмаху , важать від 3 до 9 кг. У великих кузнях вживаються молоти вагою від 40 до 100 кг , а на залізних і сталеливарних заводах бувають молоти до 50 тонн [ 1]. Великі молоти не можуть бути приведені в рух мускульною силою , і для їх підйому використовуються різні механізми , причому молот опускається внаслідок своєї власної тяжкості. Рукоять механічного молота зазвичай укріплена в кільці або хомутке з шипами з боків і може на цих шипах обертатися у вертикальній площині. Дивлячись по тому , на яку частину діє підіймають молот механізм , розрізняють хвостовій , среднебойний і лобовий молоти .

Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках

Ілюстрації

Photoicon.png Photoicon.png Photoicon.png Photoicon.png

2399954978_w1081_h473_yachminne-boroshno.jpg 20210208191809-6163.jpg QUALITY%20FLOUR.jpg

Див. також

Додаткові відомості



Словник Грінченка 2021 року і сучасність підрозділ Історико-філософський факультет