Колючка

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Колючка, -ки, ж. 1) Шипъ растенія. Колючка залізла в ногу. 2) Колючее растеніе вообще. Бува і чоловік сьому колючці (будякові) пара. Греб. Прийшов у садок, намостив на дереві колючок і сів на їх. Рудч. Ск. 3) мн. Названіе растеній: Echium vulgare L, Tribulus terrestris L, Xanthium spinosum L. ЗЮЗО. I. 141. Будяки, колючки стремлять на просторі та глуха кропива купчиться. МВ. (О. 1862. І. 96). 4) = Колька. П’ять ніч не спала: колючка колола. Константиногр. у. Я стара людина: або ногу підколю, або колючка нападе, то й опізнюся. Г. Барв. 497. Колючка

Сучасні словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

КОЛЮ́ЧКА, и, жін. 1. розм. Будь-яке невелике колюче вістря. [Савка:] Я тобі правду кажу: оце упав би на колючки та зразу й заснув би! (Степан Васильченко, III, 1960, 60); На непривітній голій землі, обнесеній колючками іржавого дроту, .. неквапливо метушився понад бруківкою концтабір (Василь Козаченко, Гарячі руки, 1960, 115); * У порівняннях. У віршованому шаржі, в епіграмі простенька рима буває чітка та гостра, мов колючка (Радянське літературознавство, 1, 1965, 37); // Те саме, що скабка. Трапилось так, що й бджоли покусали хлопчину, і колючку загнав у ногу (Олесь Донченко, Пісня.., 1947, 55); Не підсадиш ти мене на грушу, Колючок не виймеш із ступні... (Любов Забашта, Вибр., 1958, 26); * Образно. Першою.. колючкою в Чіпчинім житті була смерть бабина (Панас Мирний, I, 1949, 155); // Тверде голчасте утворення на тілі у деяких тварин. Якийсь дивний і страшний звір [Лис Микита], синій-синій, з препоганим запахом, покритий не то лускою, .. не то їжовими [їжаковими] колючками (Іван Франко, IV, 1950, 93); * У порівняннях. Короткі посічені коси настовбурчились на його голові, неначе колючки на їжакові (Нечуй-Левицький, III, 1956, 370); // Який-небудь орган рослини чи якась частина його стебла, листа і т. ін., що становить собою загострене утворення. Хвалився Будяку, надувшись, Коров'як, Що на троянду він походить колючками (Левко Боровиковський, Тв., 1957, 143); Терен заховав під білими квітами свої гострі колючки (Микола Руденко, Остання шабля, 1959, 379); * У порівняннях. Тетяна пішла, а слова, сказані Гичкою про Зінька, засіли в її голові, наче будякові колючки(Спиридон Добровольський, Тече річка.., 1961, 157).

"Словопедія"

КОЛЮЧКА колючка; шип, игла (у растений); (вонзившаяся в тело - обычно) заноза

УКРЛІТ.ORG_Cловник

КОЛЮ́ЧКА, и, ж. 1. розм. Будь-яке невелике колюче вістря. [Савка:] Я тобі правду кажу: оце упав би на колючки та зразу й заснув би! (Вас., III, 1960, 60); На непривітній голій землі, обнесеній колючками іржавого дроту, .. неквапливо метушився понад бруківкою концтабір (Коз., Гарячі руки, 1960, 115); * У порівн.У віршованому шаржі, в епіграмі простенька рима бувае чітка та гостра, мов колючка (Рад. літ-во, 1, 1965, 37); // Те саме, що ска́бка. Трапилось так, що й бджоли покусали хлопчину, і колючку загнав у ногу (Донч., Пісня.., 1947, 55); Не підсадиш ти мене на грушу, Колючок не виймеш із ступні…(Забашта, Вибр., 1958, 26); * Образно. Першою.. колючкою в Чіпчинім житті була смерть бабина(Мирний, І, 1949, 155); // Тверде голчасте утворення на тілі у деяких тварин. Якийсь дивний і страшний звір [Лис Микита], синій-синій, з препоганим запахом, покритий не то лускою, .. не то їжовими [їжаковими] колючками (Фр., IV, 1950, 93); * У порівн. Короткі посічені коси настовбурчились на його голові, неначе колючки на їжакові (Н.-Лев., III, 1956. 370); // Який-небудь орган рослини чи якась частина його стебла, листа і т. ін., що становить собою загострене утворення. Хвалився Будяку, надувшись, Коров’як, Що на троянду він походить колючками (Бор., Тв., 1957. 143); Терен заховав під білими квітами свої гострі колючки (Руд., Остання шабля, 1959, 379); * У порівн. Тетяна пішла, а слова, сказані Гичкою про Зінька, засіли в її голові, наче будякові колючки (Добр., Тече річка.., 1961, 157).

УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ Упорядкував Борис ГРІНЧЕНКO

Колючка, -ки, ж. 1) Шипъ растенія. Колючка залізла в ногу. 2)Колючее растеніе вообще. Бува і чоловік сьому колючці (будякові) пара.Греб. Прийшов у садок, намостив на дереві колючок і сів на їх. Рудч. Ск.3) мн. Названіе растеній: Echium vulgare L, Tribulus terrestris L, Xanthium spinosum L. ЗЮЗО. I. 141. Будяки, колючки стремлять на просторі та глуха кропива купчиться. МВ. (О. 1862. І. 96). 4) = колька. П'ять ніч не спала: колючка колола. Конст. у. Я стара людина: або ногу підколю, або колючка нападе, то й опізнюся. Г. Барв. 497.

Словарі»

Колючка острое, твёрдое, обычно одревесневшее образование у растений; результат метаморфоза какого-либо вегетативного органа - побега (у боярышника, тёрна, гледичии), листа (у барбариса, кактусов) или его частей - прилистников, черешка (у акаций, мн. суккулентных молочаев), редко - корня (у нек-рых лазящих пальм). К. наиб, характерны для растений сухих областей (признак ксероморфизма), но встречается и у растений др. климатич. зон, особенно у лиан. В ряде случаев К. предохраняют растения от поедания травоядными животными.

СВіт слова. Словник фразеологізмів

1. Як на голках ЯК (мов, ніби і т. ін.) НА ГОЛКАХ (на шпильках, на шпичках, на колючках, на терню і т. ін.), зі сл. сидіти, стояти, почувати і под. У стані надзвичайного нервового збудження, збентеження, хвилювання; неспокійно, ... Понеділок, 24 листопада 2014 2. На бісового батька На бісового батька розм.— нащо, для чого. — На бісового бать¬ка ти оце заквітчала колючками драбину, неначе молоду до вінця! — гукнув він (Кавун) до жінки (Нечуй-Левицький, Микола Джеря, 1951, стор. ... Неділя, 02 вересня 2012 3. Земля. Ольга Кобилянська. Розділи 21-29 (Загальний/Тексти ЗНО) ... вітер бив її острими зимними колючками по лиці й очах, і вона мусила їх заплющити. За хвилю кинулася під хату в сторону вікна. — Бадіко! — зойкнула. Та ніякого бадіки не було. Він зник, мов під землю ... Неділя, 16 жовтня 2011 4. Жовтий князь. Розділи 5-8. Василь Барка (Загальний/Тексти 11 клас) ... через двір; всі кажуть, під нею пічник читає в неділю. Обсипаються огняними листками в присмерку вишні: їх чотири; і одна груша, мов свічка рівна; дві сливи сухуваті, з загрозливимиколючками. Рядок ... Четвер, 30 червня 2011 5. Хіба ревуть воли, як ясла повні. Панас Мирний. Частина четверта. Розділи 23-30 (Загальний/Тексти ЗНО) ... козаки. Чіпка все це чує, — і кожне слово, як гостра колючка, коле його в серце... Він слухає... До свого горя приливає ще людське; троюдить ним своє гаряче серце; розбуркує старі думки... Злом пашить ... Середа, 05 січня 2011 6. Пояснення діалектних слів з новели «Камінний хрест» Василя Стефаника (Загальний/Теорія) ... - струни 5. Лед - лід 6. Бук - тут - палиця 7. Вихолітувалося - хилиталося 8. Бодяк - колючка 9. Цу - цю 10. Сапов шкребчи - сапою шкреби 11. Слинов - слиною 12. Батюгов - батогом 13. ... Субота, 20 листопада 2010

синонімів

КОЛЮ́ЧКА (голчасте утворення на тілі деяких тварин; загострений кінець стебла, листя рослини тощо), ГО́ЛКА, ШПИ́ЛЬКА, ШПИЧА́К[СПИЧА́К], ШПИ́ЧКА, ШИП,КО́ЛЬКАдіал.; ХВОЇ́НКА, ХВОЇ́НА (у хвойних дерев та кущів). Короткі посічені коси настовбурчились на його голові, неначе колючки на їжакові (І. Нечуй-Левицький);Трапилось так, що й бджоли покусали хлопчину, і колючку загнав у ногу (О. Донченко);Їжак скрутився в клубок і виставив гострі голки (О. Копиленко); Малина дика шпичаками ріже (П. Воронько); Я стрімко, прудко побіг. Біг щосили. Об терен штаненята порвав, ноги на спичаках поколов (О. Ковінька); Ішла моя мила По ягідочки В зелені гайочки Та й застромила Тернову шпичку В біленьку ніжку (М. Костомаров); Луска акул складається з маленьких шипів (з журналу); Взявши звичайну з акації кольку, Ноти на "Список кормів" приколов, Дує в трубу! Репетирує польку! (С. Олійник); З усіх гілочок, листків, хвоїнок стікали дрібні краплини (О. Іваненко); Сосни співали колискових пісень і видзвонювали кожною гілочкою, кожною хвоїною (П. Загребельний).

Іноземні словники

українська-англійська Словник

ЯНДЕКС словари

Словари и энциклопедии на Академике

Колючка толкованияперевод 1колючка barb имя существительное: thorn (шип, колючка, торн) bur (колючка, репей, репейник, ворсовальная шишка, назойливый человек,шип) barb (бородка, шип, колючка, зубец, колкость, заусенец) prickle (колючка, шип, ощущение покалывания, игла) spine (позвоночник, спинной хребет, хребет, шип, позвоночный столб, колючка) burr (заусенец, грат, шум, картавость, репей, колючка) sticker (наклейка, этикетка, клей, колючка, объявление, афиша) pricker (шип, шило, колючка, дырокол, бодец, стрекало) pike (щука, пика, пик, копье, наконечни стрелы, колючка)

Ілюстрації

78000343 large 0 3fa27 dcfca8c5 XL.jpg 0 3ea0d 4487fa14 XL.jpg A2e11b349989.jpg Alhagi pseudalhagi.jpg

Медіа

https://www.youtube.com/watch?v=D8AEFydcuRk

https://www.youtube.com/watch?v=481p7LKW6k0

https://www.youtube.com/watch?v=MHTSB06U2yc

Цікаві факти

[посилання http://nmedic.info/story/verblyuzhya-kolyuchka Врблюжа колючка]

Фільм

[ http://uk.wikipedia.org/wikiМатеріал з Вікіпедії]

Материал из Википедии