Лісова Людмила Юріївна-ПВ(ф)

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Використання ЕНК на уроках математики як засобу підготовки до ЗНО

Постановка проблеми. Організація дистанційного навчання для здобувачів освіти в Україні набула особливого значення у зв’язку з викликами, що поставили перед українським суспільством спочатку пандемія Сovid-19, а останні півроку російсько-українська війна. Вже три роки навчання в Україні, а отже, значна частина життя перейшла в цифровий світ. ІКТ, ЕНК, сучасні е-ресурси, інтернет мережа надають можливість проводити навчальний процес, зокрема допомагати у підготовці до ЗНО, при цьому не втрачаючи якості навчання. Аналіз останніх досліджень і публікацій. Загальні аспекти дистанційного навчання розкрито у роботах Т. Андерсона, A. Андреева, В. Бикова, В. Кухаренка, В. Осадчий, психолого-педагогічні аспекти і технології створення дистанційного курсу - В. Бикова, В. Кухаренка, Н. Сиротенка, Н. Морзе, Ю. Рамського, В. Сергієнка, Є. Смирнової-Трибульської; методичні та дидактичні проблеми і перспективи використання інформаційних технологій у навчанні - Н. Балик, Н. Дементієвська, Н. Дягло, Н. Євтушенко, А. Забарна, М. Золочевська, О. Круподерова, Н. Морзе, Є. Патаракін, Г. Стеценко та ін. Але швидкий розвиток інноваційних систем та програм, які регулярно оновлюються, вимагає додаткових організаційно-методичних рекомендації для їхнього застосування, оскільки застосування новітніх е-ресурсів сприяє спрощенню уроку математики, а відповідно і підвищенню якості успішності учнів старшої школи, особливо у підготовці до ЗНО.

Метою статті є ознайомлення з можливостями використання відкритих систем дистанційного навчання для підготовки учнів до ЗНО, представлення окремих аспектів використання електронного навчального курсу під час підготовки учнів до ЗНО.

У ЗНО з математики передбачається перевірка навчальних досягнень випускників з програмового матеріалу за 5 - 11 класи. Така перевірка використовує педагогічний тест. Згідно з [5, 7], «педагогічний тест ... – це набір завдань з певної галузі знань (навчального предмета), побудованих за певними правилами викладу умови і надання відповіді, за допомогою яких оцінюється рівень навчальних досягнень учнів (знання, вміння, предметна компетентність тощо)». Хоча педагогічне тестування має багато недоліків, але воно дає змогу:

• перевірити результати навчальних досягнень водночас із багатьох тем і розділів програми;

• об’єктивно оцінити рівень засвоєння навчального матеріалу;

• створити для всіх учасників тестування рівні умови складання тестів;

• стандартизувати та автоматизувати процедуру перевірки результатів;

• охопити тестуванням велику кількість учнів [2, 3-4].

Зрозуміло, що не існує універсальної методики підготовки до ЗНО з математики, яка б гарантувала високий бал кожному учаснику тестування. Дійсно, воно суттєво залежить від студентської аудиторії та індивідуальних особливостей викладача чи репетитора, який його здійснює. Перш за все, слід говорити про комплекс методів, які дозволять сучасному вчителю математики досягти бажаного результату, який, у свою чергу, залежить від мети підготовки до ЗНО.

На мою думку, незалежне оцінювання є лише інструментом адекватного оцінювання рівня навчальних досягнень учнів, своєрідною «лінійкою», яка призначена лише для «вимірювання» і не більше того. Для нас також очевидно, що ЗНО з математики чи будь-якого іншого предмету не має бути метою шкільного навчання. Головною метою навчання в школі є розвиток дитини, виявлення і розкриття її здібностей, а також формування тих життєвих компетентностей, які дозволять їй у майбутньому знайти своє місце в житті, реалізуватися як особистості. І незалежне тестування, хоч і є класичним «високим тестуванням» (детальніше про цей вид тестування [6], саме по собі не може стати кінцевою метою чи викладання кожної дисципліни, чи навіть вказівка до створення методики навчання.

Тому я вважаю, що основною метою вчителя при підготовці до ЗНО з математики є повторення та систематизація даних зі шкільного курсу математики, а не формальне привчання учнів до цілком конкретних класів тестових завдань. Звичайно, необхідно адаптувати випускників до особливостей розв’язування тестових завдань різної форми (з альтернативою, з короткою відповіддю, на встановлення відповідності, з повним поясненням), але ця мета є другорядною і не може витіснити чи замінити основну.

Також важливою при підготовці до ЗНО з математики є мета, яку ставить перед собою майбутній учасник цього ЗНО. З першого погляду видно, що студент хоче набрати якомога більше балів. Однак такий підхід може мати серйозні негативні наслідки в майбутньому. На мою думку, більш природним є те, що учні під час підготовки до ЗНО намагаються отримати не максимальний, а «свій» бал, тобто такий, який адекватно відображатиме реальний рівень підготовки і дозволить здавати «своє» місце за обраною спеціальністю в університеті. Таке цілепокладання дозволить випускнику уникнути значних психологічних проблем при підготовці до тестування, а також з часом знайти ту спеціальність та університет, які дозволять йому стати реалізованою та щасливою людиною.

Після узгодження цілей підготовки до ЗНО для учня та вчителя природним наступним кроком є вибір відповідної методики систематизації та повторення шкільної математики.

Наступним кроком після вибору відповідної методики є підбір засобів навчання, а також вибір зручних для студента та викладача організаційних форм цього навчання. До 2020 року традиційно найпопулярнішим засобом підготовки до ЗНО з математики є друкований підручник, а найпопулярнішими організаційними формами – групові або індивідуальні заняття в класі. Як додаткові засоби навчання використовувалися різноманітні роздаткові матеріали, зокрема навчальні тематичні та комбіновані контрольні роботи, що містять завдання різної форми. Також популярними були навчальні онлайн-тести, зокрема тести ЗНО минулих років

Однак у зв’язку з пандемічною ситуацією та запровадженням карантину після 2020 року ситуація суттєво змінилася, оскільки заняття в аудиторіях стали неможливими. Студентам і викладачам довелося фактично терміново освоювати засоби дистанційного спілкування (Google Meet, Skype, Zoom та ін.) та платформи для дистанційного та змішаного навчання (Google Classroom, MS Teams, MOODLE, НаУрок та ін.), з за допомогою якого, зокрема, проводились і контрольні заходи у формі комп’ютерного тестування.

Описана ситуація призвела до суттєвих змін у сприйнятті ІКТ як студентами, так і викладачами та викладачами.

Для організації курсу з математики потрібно вибрати систему дистанційного навчання на основі якої можна організувати такий курс або використовувати вже готовий. Так, наприклад, можна використовувати курс «Математика. Підготовка до ЗНО» на платформі Prometheus. Курс «Математика. Підготовка до ЗНО» покликаний закріпити знання з базового шкільного курсу математики. Завдяки послідовному викладанню тем, слухачі зможуть самостійно підготуватися до успішного складання ЗНО та ДПА. Для зручності планування процесу підготовки до ЗНО курс розділений на 9 тижнів та 19 тем.

Онлайн-курс передбачає формування загальнопредметних компетентностей з математики - знань, умінь, навичок:

• будувати математичні моделі реальних об’єктів, процесів, явищ, досліджувати ці моделі математичними засобами;

• виконувати математичні розрахунки (виконувати дії з числами, поданими в різних формах, дії з відсотками, складати та розв’язувати задачі на наближені обчислення, пропорції тощо).

• виконувати перетворення числових і символьних виразів (розуміти змістове значення кожного елемента виразу, спрощувати вирази та обчислювати їх значення при заданих значеннях змінних, знаходити допустимі значення змінних).

• будувати й аналізувати графіки функціональних залежностей, рівнянь та нерівностей, досліджувати їхні властивості.

• використовувати властивості похідної та інтеграла до розв’язування задач.

• досліджувати та розв’язувати рівняння, нерівності та їх системи, текстові задачі.

• знаходити на рисунках геометричні фігури та встановлювати їх властивості.

• знаходити числові характеристики геометричних об'єктів (довжини, величини кутів, площі, об’єми).

• розв’язувати найпростіші комбінаторні задачі та обчислювати ймовірності випадкових подій.

• аналізувати інформацію, що подана в графічній, табличній, текстовій та іншій формах.

Висновки. Як показав досвід використання ЕНК, учні починають об’єктивніше відноситись до рівня своїх знань, умінь та навичок. Хоча на початковому етапі багато з них стверджує, що помилки, допущені під час тестування, були зумовлені лише неуважністю. Вони більш уважно ставляться до прочитання умов завдань, виконання тестів, звикають до форми подання задач. Загалом це повинно сприяти кращому виконанню тесту ЗНО з математики.

Також необхідна системна освітня програма для створення загальнодоступних методичних матеріалів щодо різних методів підготовки до ЗНО з математики, в тому числі з використанням ІКТ. Цю програму, зокрема, можна реалізувати через мережу центрів та навчальних платформ, таких як «Освіторія», «Освіта.ua», «Всеосвіта», «НаУрок», GIOS та інші, а також через мережу центрів підвищення кваліфікації вчителів, зокрема онлайн-платформи. такі як Prometeus (www.prometheus.org.ua), Edera (www.ed-era.com), Coursera (www.coursera.org), Khan Academy (www.khanacademy.org), EdX (www.edx.org). ) тощо.

СПИСОК ВИКОРИСТАННИХ ДЖЕРЕЛ

1. Бевз Г.П. Геометрія: 11 кл.: підруч. для загальноосвіт. навч. закл.: академ. рівень, проф. рівень/Г.П. Бевз, В.Г. Беев, Н.Г. Владімірова, В.М. Владіміров. - K.: Генеза, 2011. - 336 с.

2. Зовнішнє незалежне оцінювання навчальних досягнень випускників загальноосвітніх навчальних закладів. 2008p.: Інформаційні матеріали / Український центр оцінювання якості освіти: Уклад.: І.Л. Лікарчук (наук, ред.) та ін. - K., 2007. - 288 с.

3. Мерзляк А.Г. Алгебра. 11 клас: підруч. для загальноосеіт. навчальн. закладів: академ. рівень, проф. рівень /А.Г. Мерзляк, Д.А. Номіровський, В.Б. Полонський, М.С. Якір. - X. : Гімназія, 2011. - 431 с.

4. Морзе Н.В. Критерії якості електронних навчальних курсів, розроблених на базі платформ дистанційного навчання / Н.В. Морзе, О.Г. Глазунова //Інформаційні технології в освіті. - Херсон: Херсонський державний університет. - 2009. - Випуск 4. -С . 6 3 – 75.

5. Положення про атестацію електронного навчального курсу на рівні ВНЗ та МОН України. www.mon.gov. ua/images/gr/obg/2010/08_06_10.pdf

6. Школьний О., Тихоненко Ю. (2021). Доцільність та можливість використання ІКТ під час підготовки до ЗНО з математики. Фізико-математична освіта. Випуск 2(28). - С. 11-16.