Відмінності між версіями «Тесло»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
 
Рядок 19: Рядок 19:
  
 
== Медіа ==
 
== Медіа ==
{{#ev:youtube| gYS6o2TBN-Y}}
+
{{#ev:youtube| gYS6o2TBN-Y}} ТЕСЛО
  
  

Поточна версія на 15:46, 29 жовтня 2018

Теслó, -ла — вид сокири з лезом, розташованим перпендикулярно до топорища (як у мотиці, кирці). Іноді тесло має опукле лезо і жолобчасту форму. Застосовується для видовбування різноманітних виробів з дерева (наприклад, корит, човнів тощо) і вирубки пазів. Деякі народи віддають перевагу не звичайним сокирам, а інструментам саме такої форми. З часу бронзової епохи існують і комбіновані знаряддя — тесла-сокири.


Історія і застосування

В кам'яній індустрії теслом називають рублячі знаряддя, що мають несиметричне (скошене) у профіль лезо. Що може вказувати на можливе в минулому його закріплення перпендикулярно рукоятці. Це підтверджується етнографічними прикладами. Мабуть, багато тесловидних знарядь використовувалися для землеробських робіт як мотики. Тесла не завжди були закріплені в рукоятці. Їх також використовували замість зубил. Кам'яні тесла широко застосовувалися для вирубки й обробки каменя, не найміцніших видів, застосовуючи їх без рукоятки або у вигляді кирки. Бронзові (спочатку — мідні), а потім і залізні тесла також широко використовувалися каменотесами давнини. Єдиний народ, який постійно застосовував тесло як зброю — це новозеландські маорі.


Різновиди

  • Тесло з жолобчастим лезом — уживається для витісування жолобів, оброблювання ділянок плавного переходу від круглих колод до чотирикутних брусів віконних та дверних пройм, обтісування круглих кутів усередині будинку тощо.
  • Дексель (від нім. Dechsel — «тесло») — тесло, що застосовується в залізничній справі для тесання шпал.
  • Пазник — тесло з вузьким пласким лезом для остаточного, чистого виймання пазів після вирубування їх сокирою.


Ілюстрації

Тесло 1.jpg Тесло 2.jpg Тесло 3.jpg


Медіа

ТЕСЛО


Джерела та література

Тесло.Вікіпедія

Тесло.Велика енциклопедія