Відмінності між версіями «Кобза»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
(Створена сторінка: '''Ко́бза, -зи, '''''ж. ''1) Струнный музыкальный инструментъ. ''Сидить на могилі козак старесен...)
 
Рядок 1: Рядок 1:
 
'''Ко́бза, -зи, '''''ж. ''1) Струнный музыкальный инструментъ. ''Сидить на могилі козак старесенький, у кобзу граєвиграває, голосно співає. ''Мет. 443. ''Він усюди вештається та на кобзі грає. ''Шевч. 7. ''На речах як на кобзі. ''Ном. № 2989. 2) Рыболовный снарядъ изъ тонкихъ прутьевъ. Сим. 148. Ум. '''Кобзонька, кобзочка. '''''В кобзоньку грає, гарно співає. ''Грин. III. 21.  
 
'''Ко́бза, -зи, '''''ж. ''1) Струнный музыкальный инструментъ. ''Сидить на могилі козак старесенький, у кобзу граєвиграває, голосно співає. ''Мет. 443. ''Він усюди вештається та на кобзі грає. ''Шевч. 7. ''На речах як на кобзі. ''Ном. № 2989. 2) Рыболовный снарядъ изъ тонкихъ прутьевъ. Сим. 148. Ум. '''Кобзонька, кобзочка. '''''В кобзоньку грає, гарно співає. ''Грин. III. 21.  
 +
 +
==Сучасні словники==
 +
===[http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%BE%D0%B1%D0%B7%D0%B0 Матеріал з Вікіпедії]===
 +
 +
Цей термін має також інші значення. Докладніше — у статті Кобза (значення).
 +
Кобза
 +
• (1) український лютне-подібний струнний щипковий музичний інструмент, в якому струни розташовані як на грифі, так і на корпусі (приструнки).
 +
• (2) український варіант 6 або 7 струнної гітари.
 +
• (3) український варіант 4 струнної домри
 +
• (4) назва волинки на Поліссі, а також в Білорусії та в Польщі.
 +
• (5) до 1940 р. синонім багатострунної бандури.
 +
Кобза (значення)
 +
Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
 +
Неперевірена версія
 +
• Кобза — музичний інструмент
 +
• Кобза — канадсько-українська фірма
 +
• Кобза — український музичний гурт
 +
 +
===[http://sum.in.ua/s/kobza Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)]===
 +
КОБЗА, и, жін. Старовинний український струнно-щипковий музичний інструмент. Сидить козак на могилі, На кобзі грав-виграває, Жалібно співає (Українські народні думи.., 1955, 38); Максима аж підмиває попросити, щоб дід що-небудь заграв на кобзі (Михайло Стельмах, I, 1962, 239);  * Образно. Гомоніла твоя [Шевченкова] кобза Гучною струною, В кожнім серці одбивалась Чистою луною (Леся Українка, I, 1951, 24).
 +
===[http://slovopedia.org.ua/58/53402/386811.html CЛОВОПЕДІЯ музичні терміни]===
 +
КОБЗА - Старовинний український народний щипковий інструмент, який має грушоподібний корпус, шийку з 4 - 10 ладами та від 5 до 10 струн і приструнків. К. була поширеною серед запорізького козацтва. З XVIII ст. К. витіснила з вжитку більш досконала бандура, але родина К. й2 досі застосовується в оркестрі народних інструментів (мала, середня - ритм - К., велика басова). 2. Струнний щипковий інструмент молодавсько - румунського походження, подібний до лютні. Має чотири струни, звук видобувається за допомогою плектра. 3. Польсько - українська волинка.
 +
[http://slovopedia.org.ua/35/53402/101347.html]
 +
Орфографічний словник української мови
 +
КОБЗА
 +
 +
ко́бза
 +
іменник жіночого роду
 +
 +
==Ілюстрації==
 +
{| style="width:100%; margin-top:2em; vertical-align:top; border-top:5px #ccc solid; border-bottom:5px #ccc solid; text-align:center"
 +
|- valign="top"
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:слово1.jpg|x140px]] [http  URL адреса картинки]
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:слово2.jpg|x140px]] [http  URL адреса картинки]
 +
|}
 +
 +
 +
 +
==Цікаві факти==
 +
===[http://uk.wikipedia.org/wiki/ матеріал з Вікіпедії ]===
 +
====Кобза_вересаївська====
 +
Вересаївська кобза— безладовий лютневидний інструмент з гладким корпусом (спідняком чи нижньою декою) з цільного шматка дерева в одному масиві з грифом (ручкою), вкритим монолітною верхньою декою (верхняком), що повторює обриси корпуса й грифа. Має шість струн на грифі (бунти) й шість на корпусі (приструнки). В сучасних вересаївських кобзах на грифі робиться додаткова накладка під струни з більш твердого дерева для більшої довговічності верхньої деки. Спідняк робиться з червоної верби, клена, ясена. Верхняк зазвичай з хвойних порід. Накладка на гриф і кілки - з твердої деревини, частіше з акації. Аструнотримач - з листової міді чи латуні.
 +
Остап Вересай використовував у струнному наборі комбінацію жильних і металевих струн. Струни, які вели мелодію (найтонші на грифі), були зазвичай металевими. Настроєні вони були (від найтовщої G) - G-C-D-G-A-D на грифі й від G вгору на корпусі: G-A-B-C#-D-E
 +
 +
[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/Університетський коледж]]
 +
 +
 
[[Категорія:Ко]]
 
[[Категорія:Ко]]

Версія за 18:43, 1 грудня 2013

Ко́бза, -зи, ж. 1) Струнный музыкальный инструментъ. Сидить на могилі козак старесенький, у кобзу граєвиграває, голосно співає. Мет. 443. Він усюди вештається та на кобзі грає. Шевч. 7. На речах як на кобзі. Ном. № 2989. 2) Рыболовный снарядъ изъ тонкихъ прутьевъ. Сим. 148. Ум. Кобзонька, кобзочка. В кобзоньку грає, гарно співає. Грин. III. 21.

Сучасні словники

Матеріал з Вікіпедії

Цей термін має також інші значення. Докладніше — у статті Кобза (значення). Кобза • (1) український лютне-подібний струнний щипковий музичний інструмент, в якому струни розташовані як на грифі, так і на корпусі (приструнки). • (2) український варіант 6 або 7 струнної гітари. • (3) український варіант 4 струнної домри • (4) назва волинки на Поліссі, а також в Білорусії та в Польщі. • (5) до 1940 р. синонім багатострунної бандури. Кобза (значення) Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.

Неперевірена версія

• Кобза — музичний інструмент • Кобза — канадсько-українська фірма • Кобза — український музичний гурт

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

КОБЗА, и, жін. Старовинний український струнно-щипковий музичний інструмент. Сидить козак на могилі, На кобзі грав-виграває, Жалібно співає (Українські народні думи.., 1955, 38); Максима аж підмиває попросити, щоб дід що-небудь заграв на кобзі (Михайло Стельмах, I, 1962, 239); * Образно. Гомоніла твоя [Шевченкова] кобза Гучною струною, В кожнім серці одбивалась Чистою луною (Леся Українка, I, 1951, 24).

CЛОВОПЕДІЯ музичні терміни

КОБЗА - Старовинний український народний щипковий інструмент, який має грушоподібний корпус, шийку з 4 - 10 ладами та від 5 до 10 струн і приструнків. К. була поширеною серед запорізького козацтва. З XVIII ст. К. витіснила з вжитку більш досконала бандура, але родина К. й2 досі застосовується в оркестрі народних інструментів (мала, середня - ритм - К., велика басова). 2. Струнний щипковий інструмент молодавсько - румунського походження, подібний до лютні. Має чотири струни, звук видобувається за допомогою плектра. 3. Польсько - українська волинка. [1] Орфографічний словник української мови КОБЗА

ко́бза іменник жіночого роду

Ілюстрації

Слово1.jpg [http URL адреса картинки] Слово2.jpg [http URL адреса картинки]


Цікаві факти

матеріал з Вікіпедії

Кобза_вересаївська

Вересаївська кобза— безладовий лютневидний інструмент з гладким корпусом (спідняком чи нижньою декою) з цільного шматка дерева в одному масиві з грифом (ручкою), вкритим монолітною верхньою декою (верхняком), що повторює обриси корпуса й грифа. Має шість струн на грифі (бунти) й шість на корпусі (приструнки). В сучасних вересаївських кобзах на грифі робиться додаткова накладка під струни з більш твердого дерева для більшої довговічності верхньої деки. Спідняк робиться з червоної верби, клена, ясена. Верхняк зазвичай з хвойних порід. Накладка на гриф і кілки - з твердої деревини, частіше з акації. Аструнотримач - з листової міді чи латуні. Остап Вересай використовував у струнному наборі комбінацію жильних і металевих струн. Струни, які вели мелодію (найтонші на грифі), були зазвичай металевими. Настроєні вони були (від найтовщої G) - G-C-D-G-A-D на грифі й від G вгору на корпусі: G-A-B-C#-D-E