Windows

Матеріал з Київський університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Windows - найпоширеніша операційна система у світі для настільних персональних комп'ютерів. Сімейство операційних систем Microsoft Windows містить у собі серверні Windows (Windows NT, Windows Millenium, Windows 2003), настільні (Windows 9х, 2000, ХР), а також для кишенькових комп'ютерів і смартфонів (Windows CE). Сумісність даних операційних систем один з одним, високорозвинений графічний інтерфейс користувача, безліч усіляких прикладних програм, а також інші переваги дозволили операційній системі Windows стати самою масовою ОС у світі.


У базовий дистрибутив Windows входить пакет стандартних програм, які надають користувачеві мінімальні засоби по роботі з текстами, графікою, мультимедіа, а також дозволяють проводити обслуговування комп'ютера за допомогою службових програм. З кожною новою версією Windows, удосконалюється й пакет стандартних програм.

Операційна система Windows оснащена стандартними простими програмами, які зручні у користуванні і в змозі замінити професійні пакети у випадку швидкого виконання нескладних операцій. Ці програми містяться за адресою Пуск\ Програмы\ Стандартные.

Cтандартні програми Windows

Стандартні програми

Paint

Paint – простий графічний редактоp, призначений для роботи з растровими зображеннями — зображеннями, побудованими з безлічі окремих кольорових крапок (пікселів), подібно тому як формується зображення на екрані монітора. Кожне растрове зображення має строго певний розмір по горизонталі й вертикалі (виміряється в пікселях) і використовує фіксоване задане заздалегідь число кольорів.

Програма створена для новачків. Має наступні інструменти: гумка, заливка, олівець, кисть, розпилювач, напис, лінія, крива, прямокутник, багатокутник, еліпс, округлений прямокутник. Фільтри відсутні. Може робити мінімальні технічні дії - розтягнення, масштабування, відбиття, інвертування квітів. При масштабі більше 400% може відображати попіксельно сітку. Може накладати напису без особливих ефектів. Для професійної роботи програма непридатна. Для створення графіки зазвичай використовують Corel DRAW або Adobe Illustrator, а для обробки - Adobe Photoshop.

За допомогою програми Paint також можна відправляти зображення електронною поштою, визначати малюнок як фон Робочого столу Windows, зберігати файли зображень в інших форматах. Для серйозної роботи цей редактор застосовуватися не може, так як технічно і морально він вже застарів. Його присутність в Windows - данина традиції і повагу до тих користувачам, які давно звикли робити в ньому нескладні операції, наприклад, підрізати зображення або переводити малюнки з одного графічного формату в іншій. Редактор Paint може працювати з точковими малюнками формату BMP, GIF, TIFF, PNG, ICO, JPG і JPEG.

Word Pad

Текстовий редактор WordPad служить для створення, редагування, форматування і перегляду текстових документів. Можна сказати, що він є "сильно спрощеним" варіантом популярного текстового редактора Microsoft Office Word. Так можна говорити, у тому числі, тому, що ці два редактора мають сумісні формати файлів. Редактор WordPad може відкривати файли DOC, RTF, TXT і WRI. Файл, створений у WordPad, користувач може відкрити в Microsoft Office Word і продовжити роботу з ним в цій програмі.

WordPad дозволяє створювати більш складні документи і підтримує можливості професійного текстового редактора. У ньому можна змінювати шрифт, як для всього документа, так і для окремого абзацу і навіть слова. Натисканням кнопки можна вставляти маркери в текст WordPad або вирівнювати абзац по правому чи лівому краю. Текстовий документ може містити малюнки та інші об'єкти, вставлені або пов'язані з документом.

Блокнот

Блокнот - це нескладний текстовий редактор, використовуваний для створення простих документів. Найбільше часто програма «Блокнот» використовується для перегляду й редагування текстових (TXT) файлів, але багато користувачів застосовують програму «Блокнот» як простий інструмент для створення веб-сторінок.

Програма «Блокнот» підтримує тільки основне форматування, тому випадкове збереження спеціального форматування в документах, у яких повинен залишитися чистий текст, виключено. Це особливо корисно при створенні HTML-Документів для веб-сторінок, тому що особливі знаки або інше форматування можуть не відображатися на опублікованих веб-сторінках і навіть можуть приводити до виникнення помилок.

Файли програми «Блокнот» можуть бути збережені в наступних кодуваннях: Юнікод, ANSI, UTF-8 або Юнікод Big Endian. Ці формати забезпечують більшу гнучкість при роботі з документами, що використовують різні набори знаків.

Калькулятор

Програма Калькулятор призначена для виконання тих же дій, що і звичайний настільний калькулятор. Вона дозволяє робити як основні арифметичні дії, такі, так додавання і віднімання, так і обчислення по складних математичних функцій, наприклад, знаходження логарифмів і факторіалів. Калькулятор має два режими роботи: звичайний, призначений для найпростіших обчислень, і інженерний, який забезпечує доступ до багатьох математичним (у тому числі і статистичними) функцій. Для введення даних можна використовувати мишу і програмні кнопки, а також клавіатуру. У калькуляторі є регістр пам'яті. Можливо задавати число в різних системах числення (двійковій, вісімковій, десятковій і шістнадцятковій). Отримані в результаті обчислень дані можна передавати в інші програми за допомогою буфера обміну.

Звукозапис

Програма Звукозапис призначена для запису, відтворення, накладення і редагування звукозаписів. Крім цього, програма звукозапису дозволяє пов'язувати звуки з іншим документом або вставляти їх в нього. Редагування звукозапису може виконуватися такими способами: додавання звуків у файл, видалення частини звукозапису, зміна швидкості, гучності і напрямки відтворення, додавання ефекту відлуння та ін Природно, що для запису звуків до звукової плати комп'ютера повинен бути підключений мікрофон.

Записані звуки зберігаються у форматі WAV. Це простий, якісний, але неощадливий аудіоформат.

Програвач Windows Media

Програвач Windows Media використовується для відтворення та організації зберігання файлів мультимедіа на комп'ютері користувача і в Інтернеті. Крім того, програвач дозволяє прослуховувати Інтернет-радіостанції, відтворювати і копіювати компакт-диски, створювати власні компакт-диски, відтворювати диски DVD, а також копіювати музику і відео на переносні пристрої, наприклад, на переносні цифрові аудіопрогравачі і КПК. Це досить складна, багатофункціональна і корисна для сучасного користувача програма. Значок для відкриття програми знаходиться на Робочому столі комп'ютера.

У Windows ви можете знайти також стару версію аналогічногор програвача, яка в меню називається Media Player Classic. Шлях до "класичного" ​​файлу C: \ Program Files \ Windows Media Player \ mplayer2.exe.

Таблиця символів

Програма Таблиця символів використовується для вставки в документи (через буфер обміну або перетягуванням "з вікна у вікно") спеціальних символів, яких немає на стандартній клавіатурі. Наприклад, таких як знак торгової марки, математичні символи, знаки з наголосом або символи з наборів інших мов. Програма відображає наступні стандартні набори символів: Windows, DOS і Юникод. Також у таблиці символом можна визначити код символу в кодуванні Юнікод, а потім вставляти його з клавіатури за допомогою введення цього значення. Однак, ця програма в даний час застосовується мало, так як в текстових редакторах (саме в них створюються документи) є власні кошти для цих цілей.

Програма Провідник

Для більш зручного пересування по дереву об'єктів, перегляду й виконання операцій з ними в Windows є програма Провідник (англ. Explorer).

Вікно програми Провідник має стандартну структуру й багато в чому подібно з вікном папки Мій комп'ютер або будь-який іншої. Однак, на відміну від цих вікон, воно розділено на дві частини — панелі. Ліва називаються Всі папки. У ній відображається дерево об'єктів системи. Об'єкти одного рівня об'єднані вертикальною лінією, а до об'єктів наступних рівнів ведуть горизонтальні лінії. Знак “+” біля значка об'єкта означає, що він має вкладені об'єкти наступного рівня. Клацання на знаку “+” відкриває наступний рівень. При цьому знак “+” міняється на знак “-”. Клацання на знаку “-” закриває вкладений рівень. Клацання на значку об'єкта на лівій панелі виводить його вміст на правій панелі. Якщо об'єкт - папка, її значок при цьому зображує відкриту папку. При клацанні на значку іншої папки вона “відкривається”, автоматично “закриваючи” попередню. Щоб відкрити папку, що перебуває на правій панелі, потрібно двічі на ній клацнути. При цьому її вміст буде виведено на правій панелі, а на лівої “відкриється” її значок.

Ширину панелей можна міняти, перетаскуючи границю між ними лівою кнопкою.

Подання інформації на правій панелі можна змінити так само, як і у вікні будь-якої папки, користуючись її контекстним меню, або пунктом Вид віконного меню, або кнопками на панелі інструментів.

У вікні програми Провідник можна виконувати всі описані раніше дії з об'єктами, використовуючи кожної з наведених способів. Наприклад, для копіювання групи об'єктів варто виділити їх на правій панелі, а потім підтаскати до значка цільової папки на лівій панелі правою або лівою кнопкою миші. Підпис цільової папки при цьому буде виділена, тому легко визначити, чи туди потраплять необхідні копії.

Меню вікна Провідник, крім уже описаних пунктів Файл, Виправлення, Вид і ?, містить пункт Сервіс, що надає можливості для пошуку файлів і папок, а також для переходу до необхідної папки за допомогою явної вказівки її ім'я.

Підпункт Знайти пункту Сервіс дозволяє здійснювати пошук файлів у звичайному діалоговому вікні пошуку або за допомогою програми Microsoft Outlook, що надає більше широкі можливості для пошуку.

При виборі підпункту Перейти на екран виводиться діалогове вікно з рядком для уведення ім'я об'єкта, уміст якого варто вивести на правій панелі. список, Що Розкривається, містить імена тих об'єктів, які користувач вибирав раніше. Якщо потрібно перейти до одному з них, зручніше вибрати його ім'я зі списку, чим набирати заново.

Висновки

Cтандартні програми Windows забезпечують лише мінімальний набір функцій, тому звичайно крім них використовують спеціалізовані програми як сторонніх фірм так і від Microsoft. Наприклад, для повноцінної роботи з текстовими документами й таблицями використовують пакет програм Microsoft Office. Для комфортної роботи з мультимедіа (зі звуковими й відео файлами) звичайно використовують програвач Winamp, або Windows Media Player. Для работи із графікою (картинки, фотографії) частіше використовують замість графічного редактора Paint програму ACDSee, а у випадку професійної роботи - програми від Corel (CorelDraw) та Adobe (AdobePhotoshop). Список даних прикладів можна продовжити.

Таким чином, на сьогоднішній день актуальність багатьох програм з пакета стандартних може бути поставлена під питання, тому що є велика частка користувачів, які не запускали їх жодного разу з моменту установлення Windows.

Посилання