Ящурка

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Я́щурка, -ки, ж. 1) = Ящірка. О. 1862. IX. 33. Прилізли гадюки, жаби, ящурки. Рудч. Ск. II. 59. 2) Саламандра ( — самка?). Вх. Лем. 488. См. Ящур 2.

Сучасні словники

ЯЩУРКА. Академічний тлумачний словник

ЯЩУРКА, и, жін., діал. Ящірка. Вся її постать нагадувала ящурку, — тонка, гнучка, з меткими і разом полохливими рухами (Леся Українка, III, 1952, 714).

ЯЩІРКА, и, жін., зоол. Невеликий плазун з видовженим тілом, покритим дрібною роговою лускою, і з довгим хвостом. Ящірки раз у раз перетинали нашу дорогу (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 290); Попеляста ящірка хутко й нечутно вислизнула з-під каменя (Олесь Донченко, II, 1956, 287); Ящірки перелякано кидалися з-під ніг і гинули під кінськими копитами (Зінаїда Тулуб, Людолови, I, 1957, 183); * Образно. [Сестра Серахвима (сама собі):] У-у! ящірка! Он уже зморшки під очима складаються, а вона ще кожному зіки [зіньки] витріщає (Панас Мирний, V, 1955, 103); Козаков поповз між камінням, ледве помітний, сіро-зелений, як степова ящірка (Олесь Гончар, III, 1959, 106).

Особливості будови

На відміну від змій, у більшості ящірок (за винятком деяких безногих форм) є в тій чи іншій мірі розвинені кінцівки. Хоча безногі ящірки зовні схожі на змій, у них зберігається грудина, а у більшості - пояса кінцівок; на відміну від змій, ліва і права половини щелепного апарату нерухомо зрощені. Характерною ознакою підряду є також неповне окостеніння передньої частини мозкової коробки і не більше двох крижовиххребців. У безногих ящірок очі, як правило, забезпечені рухомими роздільними століттями, в той час як у змій повіки зрослися, утворивши на очах прозорі «лінзи». Також вони відрізняються рядом інших особливостей, таких наприклад, як будова і структура луски. Багато видів ящірок здатні відкидати частину хвоста (аутотомія). Через деякий час хвіст відновлюється, але в скороченому вигляді. Під час аутотоміі особливі м'язи стискають кровоносні судини в хвості, і кровотечі майже не виникає.

Ілюстрації

Yashchirka1.JPG Yashchirka2.jpg Yashchirka3.jpg Yashchirka4.jpg

Медіа

Див. також

Загальна довжина сягає до 16 см. Тулуб зверху часто має яскраві кольори, здебільшого зелений. Черево жовтуватого, лимонного забарвлення. Статевий диморфізм проявляється у різних кольорах самиці та самця, останній темніший. Тулуб стрункий, хвіст досить довгий. Має здатність відламуватися при небезпеці. Шкіра вкрита дрібною лускою. Голова зверху має правильно розташовані щитки, які лежать поверх зрослими із черепом кістяними пластинками — остеодермою. На хвості луска утворює правильні кільця. Є в наявності стегнові пори. Очі мають подільні повіки, на нижньому розташовано прозоре або напівпрозоре віконце. Скронні дуги добре розвинуті.

Джерела та література