Ясенок

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Ясенок, -нка, м. Ум. отъ ясень.

Сучасні словники

ЯСЕНО́К, нка, чол. Зменш.-пестл. до ясен. Він.. заходить на просте селянське подвір'я. Воно не лементує лихими собаками, не відсапується худоб'ячим подихом, а скромно красується лише двома ясенками й кількома вишнями (Михайло Стельмах, I, 1962, 649); З-за лісозахисної смуги.. між невисокими напівоголеними кронами ясенків і кущів акації проглядали колгоспні будівлі (Олександр Підсуха, Віч-на-віч, 1962, 99); * У порівняннях. Він у батьківській киреї — високий та рівненький собі, мов ясенок (Пантелеймон Куліш, Вибр., 1969, 272).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 11, 1980. — Стор. 653.

Я́СЕН, а, Я́СЕНЬ, я, ч. Дерево родини маслинових з перистим листям і міцною деревиною, яку використовують на різні вироби. Ще треті півні не співали, Ніхто нігде не гомонів, Сичі в гаю перекликались Та ясен раз у раз скрипів (Шевч., І, 1963, 3); Обголені з листя каштани, ясені підносили свої сірі гілляки до сірого неба (Фр., VI, 1951, 443); На Кримських і Карпатських горах ростуть дуб, ясен, граб, смерека, липа, сосни (Цюпа, Україна.., 1960, 88); *Образно. Два серця трепетні, високі два уми [Горький і Коцюбинський] — Широковітий дуб і ясен тонколистий — Не слави марної, не ситої користі Вони, страждаючи, шукали між людьми (Рильський, II, 1960, 116); *У порівн. Ой виростеш, сину, За півчварта року, Як княжа дитина, Як ясен високий (Шевч., І, 1963, 226).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980. — Т. 11. — С. 652.

я́сен (зменшено-пестливі — ясено́к, ясено́чок, ясене́ць) = я́сень —

1) дерево родини маслинових з перистим листям і міцною деревиною; символізує стрункого козака, хлопця, парубка. Ще треті півні не співали, Ніхто ніде не гомонів, Сичі в гаю перекликались Та ясен раз у раз скрипів (Т. Шевченко); Ой виростеш, сину, за півчверть року, Як княжа дитина, як ясен високий (Т. Шевченко); Гнеться, неначе молодий ясенок (Г. Квітка-Основ’яненко); Їхали в машині Саджанці малі… Їхали дубочки, Золоті липки, Рівні ясеночки, Пишні ялинки (П. Воронько).

Жайворонок В. В. Знаки української етнокультури: Словник-довідник. — К.: Довіра, 2006. — С. 665.

ЯСЕНЬ, род листопадных деревьев или кустарников (семейство маслиновые). Около 70 видов, В Евразии, Северной Америке и Северной Африке. В России - 4 дикорастущих вида. Высота 30-50 м, живут 150-350 лет. Благодаря быстрому росту, красивому правильному стволу, изящной, ажурной кроне с крупной листвой весьма декоративен; широко используется в садово-парковых ансамблях. Прочная, с красивой текстурой древесина ценится в мебельном производстве.

Современная энциклопедия. 2000.

Я́СЕНЬ, ясеня, муж. Высокое дерево с перистыми листьями и тяжелой упругой древесиной, идущей на различные изделия.

Толковый словарь Ушакова. Д.Н. Ушаков. 1935-1940.

ЯСЕНЬ — крепкое, гибкое и удобное для обработки дерево; широко применяется в судостроении, особенно мелком.

Самойлов К. И. Морской словарь. - М.-Л.: Государственное Военно-морское Издательство НКВМФ Союза ССР, 1941

Ілюстрації

Ясенок1.jpg Ясенок2.jpg Ясенок - молодий козак.jpg

Медіа

ясень звичайний

Див. також

Джерела та література

Зовнішні посилання