Язь

Матеріал з Київський університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Язь, язя, м. 1) = Яз. Г. Барв. 471. 2) Рыба: Leuciscus idus. Вх. Пч. II. 19. Idus melanotus. Браун. 28.

У значенні риби

Розповсюдження

Розповсюджений у річках, озерах, водосховищах Європи та Азії, окрім Середньої Азії, Кавказу, Криму, в Сибіру зустрічається до річки Колима. В басейні Аральського моря представлений підвидом в'язем туркестанським (L. idus oxianus). В Україні живе в усіх рівнинних річках.

Будова та спосіб життя

Досить крупна риба, може досягати у довжину до 70 см, вага до 3 кг, іноді до 8 кг. Тіло та голова товсті, луска відносно дрібна. Рот кінцевий, маленький. Спина темна, боки сріблясті, грудні, черевні та анальні плавці червоні, спинний та хвостовий — сірого кольору. Молоді особини дещо світліші за дорослих. Самиці забарвлені менш яскраво за самців. В річках в'язь тримається на плесах з помірною течією на середніх глибинах. У водосховищах — у гирлах річок та мілководних заливах з підводною рослинністю. Це всеїдна риба. Зазвичай живиться різноманітними безхребетними та водною рослинністю. Дорослі особини іноді також живляться молоддю риб та дрібними земноводними. Молоді особини живуть в зграях, дорослі збираються в зграї тільки взимку. Взимку зберігають активність.

Розмноження

Статевої зрілості риби досягають на 3 — 5 році життя. Нерест відбувається у квітні при температурі води від 5 до 13°С протягом одного — двох тижнів. Ікру відкладають на підводну рослинність на глибині до 80 см. У нерестовій зграї самців приблизно удвічі більше, ніж самиць. Кількість ікринок, що відкладаються самками неоднакова та залежить від віку та розмірів особини, але в цілому самиці дуже плодючі (до 130 тисяч ікринок). Личинки, що з'являються, деякий час залишаються прикріпленими до рослин.

Значення

Риба має гарні смакові якості, є об'єктом промислу. Також виведена свійська порода язя — орфа (золотий в'язь), що вирощується у ставках та фонтанах як декоративна риба.

Ілюстрації

Leuciscus idus.jpg Elec.jpg 45.jpg

Медіа

Популярний відео-ролик, що зявився на YouTube влітку 2011 р. і тоді ж набув неабиякої популярності. У сучасного інтернет-користувача це, можливо, перше, із чим асоціюється слово "язь".

Зовнішні посилання

https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%92%27%D1%8F%D0%B7%D1%8C