Ябеда

Матеріал з Київський університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Я́беда, -ди, ж. Ябеда. З пірцем ходить та ябеди за чвертку горілки пише. О. 1862. V. 23.

Сучасні словники

Ябеда. Академічний тлумачний словник

  • жін., заст. Наклеп, обмова, поширювані з метою знеславити, зганьбити кого-, що-небудь. — Так, так... і рука Порохова... — сказав [Шавкун] наче сам до себе і став читати. Кожного кидало то в огонь, то в холод од тієїябеди (ПанасМирний, I, 1949, 388);
  • Прохання, заява і т. ін. З пірцем ходить та ябеди за чвертку горілки пише (Словник Грінченка).
  • Доїхати ябедами кого — наклепами, доносами завдатинеприємностей кому-небудь. Порох таки його доїхав своїми ябедами: він тепер був під судом, без місця (ПанасМирний, II, 1954, 271).
  • чол. і жін., розм. Той (та), хто зводить наклеп на кого-небудь, обмовляєкогось, доносить комусь на когось. Серце Рошкевича болісно стислось. Он що! Значить, хтось написав донос на нього. Якийсь знайшовсь - таки ябеда і написав (Петро Колесник, Терен.., 1959, 269); — Ах, ти ж ябеда, — казала мама, — тебе вартобуло й насправді нашльопати гарненько! (ЮрійЯновський, II, 1954, 109)

Ілюстрації

Ябеда1.jpg Ябеда2.jpg Ябеда3.jpg Ябеда4.jpg

Медіа

Детские песни "Ябеда" "Барбарики"

Див. також

  1. Старе запозичення з давньої ісл.м., «служба, посаду». Первинне значення «посадова особа» з цим значенням похідне ябедник наголошується в пам'ятках писемності вже в XIII ст. Значення «наклепник, донощик» фіксується тільки з XVI ст. Розвиток значення «посадова особа - донощик, ябеда» аналогічно тому, що відзначається в слові фіскал.
  2. Квочка, стукач, донощик, накатник, донощик, ябедник, дятел, донос, фіскал, чиновник, навушник, інформатор, нагласітельніца, извет, стукачка, ябедніца, наговорщіца, нагласітель, наговорщік, доносітельніца.
  3. Донос – у старому російському праві – повідомлення владі про злочин. У сучасному слововживанні – повідомлення владі (взагалі будь-якому начальству) про чиїсь дії, негожих з точки зору начальника, але не з точки зору суспільства (або про такі, які, з точки зору суспільства, є дрібними проступками і приватними конфліктами, в які аморально вмішувати владу). Сучасне значення слова суто негативне; в юридичному слововживанні воно залишилося тільки в терміні «завідомонеправдивий донос».

Джерела та література