Щопки

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Щопки, -ків, м. мн. Стебли. Угор.
Щопки = Стебла, мн.
СТЕБЛО, а, сер.
1. Основна частина трав'янистої рослини від кореня до вершка, яка тримає на собі листя, квіти і плоди. Стебла знаходяться над землею у більшості рослин, але у деяких ростуть під землею. Надземне (повітряне) стебло дорослого дерева зветься стовбуром. Мертва, зазвичай темніша внутрішня деревина великого стовбура зветься ядровою деревиною. Зовнішня, жива деревина зветься заболонню. Головні функції повітряних стебел : - підтримка і підняття листя, квіток і плодів, утримання листя на світлі; - транспорт рідин між корінням і пагонами в ксилемі і флоемі; - зберігання поживних речовин. Стебло з'єднує корінь і листя, по ньому пересуваються вода, розчини мінеральних солей і органічних речовин. У стеблі часто відкладаються запаси поживних речовин. Розгалуження його дає крону. На стеблі утворюються листки і органи статевого розмноження — квітки. Стебло часто є органом вегетативного розмноження рослин. Жне Харитя, але якось недобре йде робота. Довге стебло путається, великий серп не слухається в маленькій руці (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 17); В рученятах у дівчинки довге стебло, квітка білої лелії, і пахне вона на всю хату (Леся Українка, III, 1952, 488); Через тин з сусіднього городу необережно перехопилося стебло гарбузиння, ще й маленький гарбузик перекинуло (Юрій Мушкетик, День.., 1967, 52); Кількість і якість волокна в стеблі конопель залежить від сорту і умов вирощування (Колгоспник України, 4, 1956, 11); Увагу його надовго прикував будяк — грубе стебло, прив'ялі колючки, побуріла квітка (Євген Гуцало, Серпень.., 1970, 41).
2. Окрема трав'яниста рослина взагалі. — Глянула я на свій город, а моєї цибулі — коли б тобі стебло: чисто всю вирвала Солов'їха (Нечуй-Левицький, II, 1956, 10); Всю пшеницю до стебла вибив [град] (Олекса Стороженко, I, 1957, 33); Людина не може жити без ласки, як стебло без сонця (Михайло Томчаній, Готель.., 1960, 157).
3. Назва деяких частин предметів або пристроїв, які мають вигляд стрижня, трубки. При вимірюванні мікрометром цілі міліметри і півміліметри відлічуються по шкалі стебла, частки, менші від міліметра, відлічуються по шкалі барабана (Практикум з машинознавства, 1957, 15). https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D1%82%D0%B5%D0%B1%D0%BB%D0%BE
http://poradu.pp.ua/nauka/31904-steblo-ce-scho-take-steblo-roslini-budova-funkcyi.html