Шклянка

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Шклянка, -ки, ж. = Склянка. Не шклянка, не розіб’юся. Ном. № 3914. Треба налити шклянку води і поставити її на вікні. Грин. II. 316. Випив шклянку вина. Чуб. II. 185.

Сучасні словники

Академічний тлумачний словник (1970—1980)

СКЛЯНКА и, жін.

1. Скляна посудина циліндричної форми, без ручки, признач. для пиття, зберігання рідини і т. ін. Дзвенять ложечки у склянках (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 261); Так ударив [Василь] по столі кулаком, що склянка впала і розбилась (Гнат Хоткевич, II, 1966, 421); Він колотив чай, не дивлячись на склянку, і пив (Леонід Смілянський, Пов. і опов., 1949, 37); Варя принесла їй синеньких пролісків з гаю, поставила на столику в склянці (Іван Кириленко, Вибр., 1960, 85); // чого. Така посудина, наповнена чим-небудь; кількість чогось, що вміщається в такій посудині. Жінка перебила нашу розмову, ставлячи перед старим Освіцінським нову склянку гарячого чаю (Іван Франко, IV, 1950, 502); Наливаю по склянці пива й підсовуюсь до Гутмана (Петро Колесник, На фронті.., 1959, 145); Хома наливає склянку білого вина й випиває одним духом (Олесь Гончар, III, 1959, 221); Вони підійшли до кіоска,.. випили по склянці зельтерської і заспішили далі (Микола Олійник, Туди, де бій, 1971, 178); // рідко. Взагалі скляна посудина, банка і т. ін. Попереду тої процесії йшов Тихович з високою, вузькою склянкою в руках (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 225); — Чи ж Крук не потрафить напитися води зі склянки з вузьким горлом? (Іван Франко, IV, 1950, 128);

// Осколок якого-небудь скляного виробу. Гостра склянка з розбитої пляшки зробила глибоку рану (Олесь Донченко, VI, 1957, 87).

▲ Мірна склянка — спеціальна скляна посудина з позначками на ній для визначення кількості рідини. Якщо випадав сніг, то опадомір заносять у тепле приміщення, де сніг тане. Одержану воду зливають у мірну склянку і визначають її кількість (Фізична географія, 5, 1956, 93).

СКЛЯНКА 2, и, жін., мор.

1. Півгодинний проміжок часу, що визначається ударом в судновий дзвін, а також удар дзвона, що означає цей проміжок часу. Тихо б'ють склянки на кораблях (Олександр Довженко, Зачарована Десна, 1957, 441); Крізь ілюмінатор долетів дзвін склянок (Микола Трублаїні, Мандр., 1938, 146).

2. тільки мн. Старовинний судновий пісковий годинник. 3. військ. Гільза, в якій міститься заряд артилерійського снаряда.

4. техн. Назва деяких пристроїв, деталей і т. ін., що мають циліндричну форму.

Ілюстрації

20.jpg 21.jpg

Іноземні словники

Cambridge Dictionary

♦Glass

noun

•a hard, transparent material, used to make windows, bottles, and other objects:

coloured/broken glass

a glass jar/dish/ornament

It's a huge window made from a single pane of glass.

objects made from glass when thought of as a group:

The museum has a fine collection of valuable glass.

•under glass

in a glasshouse:

In cool climates you have to grow tropical plants under glass.

Медіа

Див. також

Склянка

Стакан чи склянка

Цікаві факти

  • Паперові стакани з кожним роком все більше користуються попитом. Це відбувається завдяки їх екологічності, адже паперовий стакан менш шкідливий ніж пластиковий як для людини, так і для навколишнього середовища.
  • Другий фактор, який робить паперові стакани привабливими для закладів та їх гостей, – це яскравий дизайн. Можна знайти паперові стакани з малюнками на будь-який смак. Також паперові стакани можуть мати подвійне покриття, що дозволяє їм бути

термостійкими для гарячих напоїв та при цьому вільно тримати їх у руках.

  • Перший паперовий стакан був винайдений Хью Муром та Лоуренс Луэлленом у Сполучених Штатах Америки у 1908 році. Тоді на вулицях Америки стояли своєрідні бачки з кранами, до яких були прив’язані кружки, з яких усі бажаючи пили воду. Пану Муру спало на думку, що

пити усім воду з однієї кружки є небезпечно, оскільки можуть передаватись різні захворювання, тому він вирішив створити одноразовий стакан. Однак, не всі мали бажання купувати одноразовий посуд, так як можна випити води безкоштовно з кружки. Тільки після того, як вступив у силу закон, який забороняв розміщувати на вулицях Америки бачки з кружками, виробництво одноразової продукції почало стрімко розвиватись.

  • Найбільший паперовий стакан був створений у Великобританії, його висота складала 2,53 метра. Цей стакан помістив у себе 4930 літрів води.