Шеліган Оксана Назарівна

Матеріал з Київський університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Виробнича (зі спеціалізації) практика студентки Шеліган Оксани Назарівни групи ПВШм-1-16-2.0д другого освітнього (магістерського) рівня денної форми навчання спеціальності 011 Науки про освіту (освітня програма: Педагогіка вищої школи) Педагогічного інституту.

База проходження практики: кафедра теорії та історії педагогіки Педагогічного інституту Київського університету імені Бориса Грінченка


Емблема Університету Грінченка

Зміст

Моніторинг впровадження ІКТ в освітній установі

Аналіз освітньої політики з питань впровадження ІКТ. Інтерв’ю з керівником навчального закладу та його заступниками.

Для аналізу освітньої політики з питань впровадження ІКТ проінтерв"ювали з заступником завідувача кафедри Леонтьєвою І.В.

Леонтьєва Інна Василівна, доцент кафедри теорії та історії педагогіки


Інно Василівно, наскільки досконало розроблена ІКТ політика насамперед на кафедрі теорії та історії педагогіки? Досконалість ІКТ політики залежить від ресурсів, які має наш інститут.

Ресурсне забезпечення ІКТ залежить напряму від організації та адміністрації навчального закладі. Як ваше керівництво сприяє розвитку ІКТ політики в Педагогічному інституті? Адміністрація закладу всіляко цьому сприяє. Нещодавно пообіцяли змінити операційну систему, на більш нову. Закупівля обладнання. Своєчасний ремонт. Забезпечення умов для активного впровадження ІКТ у діяльність вишу.

Як сучасні ком'ютерні технології впливають на якість організації навчального процесу? На сьогоднішній день вже не уявляємо своєї роботи без застосування сучасних інформаційних технологій. Кожен викладач нашої кафедри жодне заняття вже не проводить без залучення презентацій, тематичних мультфільмів (самостійно розроблених), дидактичних матеріал із застосуванням Smart тощо. Оскільки, студенти зараз в цьому плані набагато обізнаніші за нас, намагаємось їх дивувати вище зазначеним. Якість від цього підвищується. Чогось навчаємо ми їх, чогось вони нас: партнерська взаємодія.

Чи підвищують свою кваліфікацію в цьому плані викладачі кафедри, щоб іти в ногу з часом? Звісно. Інформатизація суспільства дуже динамічна. Ледь не кожної години з’являється щось нове. Тому наші викладачі активно відвідують ІКТ модулі, займаються неформальною освітою (різні онлайн-курси).


Як побудована ІТ інфраструктура на вашій кафедрі? По-перше, це наші викладачі, ще наші системні адміністратори, які приходять нам на допомогу. Також, це наше апаратне, технічне та інформаційне забезпечення.


PVH foto-min photo-resizer.jpg.jpg

ІК-компетентності науково-педагогічних працівників кафедри. Створення анкети. Проведення анкетування.

Для визначення ІК-компетентності працівників кафедри було створено анкету [1] Протягом тижня працівники заповнювали анкету.

Photofacefun com 1523720025.jpg

Аналіз результатів анкетування.

Аналіз результатів можна побачити за посиланням. [2] Загалом, відповіді радують, тому що інформаційні технології стали невід"ємною частиною, яку викладачі використовують у роботі (для підготовки до занять, для наукової діяльності).

Перше питання
Друге питання
Третє питання
Четверте питання
П"яте питання
Шосте питання

Аналіз ІТ інфраструктури навчального закладу (апаратне, програмне, інформаційне, навчально-наукове забезпечення)

Протягом практики було проаналізовано саме ІТ-інфраструктуру кабінетів кафедри теорії та історії педагогіки та її завідувача.

Технічне забезпечення:

 • 3 комп"ютери на кафедрі та 1 у кабінеті завідувача;
 • 2 принтера (на 2 кабінети);
 • точка доступу до мережі;
 • маршрутизатор.

Програмне забезпечення:

 • операційна система Windows7;
 • антивірусна програма;
 • робота з документами в "Microsoft Office"

Навчально-наукове забезпечення складається з різноманітної документації, збірників, дидактичних матеріалів тощо.

Інформаційне забезпечення:

Сайт університету

Моніторинг та оцінювання освітньо-інформаційного середовища Університету Грінченка (для ПВШ)

Photofacefun com 1523946308.jpg

Завдання на вибір

Гугл- календар для співробітників, керівників

Для викладачів і працівників кафедри було створено календар [3], який буде нагадувати про події, що відбулись або будуть відбуватись у майбутньому.

Гугл календарь.jpg

Семінар (тренінг)

Провести семінар (тренінг) для співробітників з використання ІКТ в освіті або виступ на засіданні кафедри щодо можливостей онлайн навчання.

Виступ на засіданні кафедри (4.04.2018 р.)

Онлайн-освіта стає популярною, однак багато хто вважає класичну форму навчання більш якісної і вважають за краще витрачати час на університетських лекціях.

Привабливість онлайн-освіти

Формат онлайн-навчання виявився зручним - знайти хороші курси від кваліфікованих фахівців досить просто, вчитися в домашніх умовах комфортно в усіх відношеннях. До того ж, це непогане відношення мотивованості і вміння домагатися результатів. По-іншому отримати знання просто неможливо - треба правильно розподілити час, сконцентруватися поза робочої обстановки і самостійно виконати всі необхідні завдання. У тих, хто вибрав онлайн-формат освіти, враження позитивні. Серед переваг називають вільне планування розкладу занять і велика кількість практичної інформації, якою часто не вистачає в класичній системі навчання. Крім того, є можливість пройти курси від відомих світових університетів, що буде плюсом як для саморозвитку, так і для подальшої кар'єри. Массачусетський технологічний університет пропонує власні безкоштовні програми для тих, кого цікавить профільну освіту в сфері IT, фізики, математики, механіки та інженерії. На вибір абітурієнта - більше 2 тис курсів. Стенфордський університет, один з лідерів гуманітарного та технічного освіти, також дає можливість вчитися онлайн. Інтерактивні курси, аудіо- та відео-лекції - все це доступно для вільного вивчення. Програми найрізноманітніші - від уроків маркетингу і бізнесу до основ генетики і медицини. Діє програма онлайн-навчання і від університету Карнегі Меллон, який вважається кращим в підготовці фахівців в області комп'ютерних технологій. Студенти можуть вчитися самостійно або за допомогою викладача, який контролює освітній процес. Підхід індивідуальний: кожен вибирає те, що більш зручно і ефективно.

Пропозиції та ризики

Однак не всі наважуються зробити вибір на користь онлайн-освіти - просто бояться ризикувати. Дійсно, для людини, яка раніше не користувався послугами онлайн, така форма навчання може здатися дивною і ненадійною. Причин на те кілька. По-перше, вибір викладача. Не можна бути повністю впевненим, що викладач виявиться досить кваліфікованим, зможе коректно подати інформацію і знайти підхід до студента. По-друге, роботодавці будуть уважніше розглядати претендентів з дипломами про онлайн-освіту, і вибір частіше буде не на користь таких претендентів. Класична форма навчання в суспільстві все ще вважається більш якісною. По-третє, багато хто побоюється за збереження персональних даних. Щоб отримати сертифікат про закінчення курсів, необхідно за нього заплатити, а для цього треба ввести номер карти і перевести гроші.

Окремо варто сказати про інтелектуальну власність.

Платформа онлайн-освіти Coursera попереджає своїх користувачів, що їх особисті дані і інформація, опублікована на сайті, може бути використана компанією в своїх цілях. У той же час авторські права на цю інформацію залишаються у клієнта. Крім того, Coursera може на свій розсуд змінювати вартість освітніх курсів. Тобто студент позбавляється будь-яких гарантій щодо збереження та планування власних коштів. Повернути гроші можна, тільки відмовившись від сертифіката про проходження навчальної програми, але не у випадку, коли платний курс просто не підійшов клієнту. Подібні умови діють і на іншому ресурсі онлайн-освіти - мовної платформі LinguaLeo. Оплата за додаткові курси здійснюється авансом, але з можливістю повернення коштів або обміну на аналогічну програму навчання. Повернути гроші в повному розмірі можуть тільки ті, хто придбав особливий статус користувача і не встиг використати його переваги. Решта отримають компенсацію з урахуванням комісії платіжної системи. Крім того, є окремий список авторських курсів, за які повернення коштів не передбачається. Деякі компанії вибудовують роботу з клієнтами інакше.

Що в підсумку

Стереотипів і побоювань щодо онлайн-освіти існує багато, проте більшість з них продиктовані незнанням і домислами. Вибираючи онлайн-навчання, треба звертати увагу на дрібниці, довіряти надійним платформ і уважно читати призначені для користувача угоди.

Для тих, хто надає освітні послуги, будь то викладачі або організатори онлайн-платформ, репутація важливіша, ніж судові тяжби і зневажливе ставлення до клієнтів.

Засідання кафедри
Засідання кафедри

Методичні рекомендації

Модернізація процесу навчання на основі використання єдиного інформаційного освітнього середовища. Рекомендації

Reccom-439x230.jpg

Підготовлено за допомогою онлайн-матеріалів [4].

Основним аспектом економічного зростання будь-якої країни і визначення її ролі у світовій спільноті нині є інтелектуально-освітній потенціал. Тому одним із пріоритетних напрямів державної соціально-економічної політики є сучасна ефективна система освіти, що здатна задовольняти соціальне замовлення суспільства на надання якісних освітніх послуг, які відповідають потребам інформаційного суспільства. Для забезпечення якісної освіти необхідно готувати вчителя нової формації, здатного ефективно працювати в інформаційному суспільстві, що постійно змінюється і вдосконалюється. Становлення та розвиток інформаційного суспільства є характерною рисою ХХІ століття. Саме в інформаційному суспільстві набувають активного розвитку інформаційно-комунікаційні технології, створюються умови для ефективного використання знань у вирішенні різноманітних завдань, які постають перед суспільством. Світовий процес переходу від індустріального до інформаційного суспільства, а також сучасні соціально-економічні процеси вимагають суттєвих змін у багатьох сферах діяльності держави, а особливо – в освіті. Інформатизація освіти як складова частина цього процесу є системою методів, процесів і програмно-технічних засобів, інтегрованих з метою накопичення, оброблення, зберігання, розповсюдження та використання інформації в інтересах її споживачів. Можна виокремити такі цілі інформатизації суспільства:

 • підвищення якості освіти через упровадження та використання сучасних інформаційно-комунікаційних технологій у навчальний процес;
 • забезпечення доступу до знань та даних для кожного члена суспільства;
 • розвиток інтелектуальних і творчих здібностей на базі індивідуалізації освіти;
 • забезпечення випереджувального навчання фахівців.

Застосування комп’ютерних технологій у навчанні є необхідною умовою досягнення цілей інформатизації освіти. Єдине інформаційне освітнє середовище поєднує широкий вибір навчального програмного забезпечення та мережних технологій, включаючи електронну пошту, форуми, програмне забезпечення колективного використання, чати, відео конференції, записи аудіо та відео, та широке коло навчальних інструментів, що базуються на використанні Веб-технологій. Сучасний етап розвитку українського освітнього простору характеризується його системним реформуванням, модернізацією, підтримкою інноваційного розвитку, переходом до багатогранності не тільки як до перспективного напряму, а й як до зовсім нової якості. Однією з необхідних умов успішної реалізації модернізації освіти на сучасному етапі є формування єдиного інформаційного освітнього середовища на всіх рівнях із забезпеченням їх інтеграції. Первинного значення в цьому процесі набуває створення єдиного ІОС в кожній освітній установі. Інформатизація в навчальному закладі потребує не лише встановлення в ньому персональних комп’ютерів і навчання комп’ютерної грамотності – вона не відбуватиметься без перебудови всього процесу навчання на базі використання інформаційно-комунікаційних технологій, діяльності студентів, учнів і викладачів в умовах доступу до безмежного світу інформації. Створення єдиного освітнього інформаційного середовища сприяє розвитку навчальної, педагогічної, управлінської й обслуговуючої діяльності навчального закладу, де провідну роль відіграють інформаційно-комунікаційні технології, що дозволяють підвищити якість і доступність навчального процесу. Крім того розвиває здібності студентів (учнів), задовольняє їхнім потребам і готує до майбутнього самостійного життя.

Які саме можливості відкриваються перед навчальним закладом, якщо в ньому організований єдиний освітній навчальний простір:

1) керівництву навчального закладу це дозволить:

 • створити єдине інформаційне освітнє середовище навчального закладу;
 • організувати розумний і раціональний документообіг в межах однієї установи, впровадити інформаційно-комунікаційні технології управління навчальним закладом;
 • впровадити систему збирання, переробки інформації з різних напрямів навчально-виховного процесу;
 • здійснити розгорнутий моніторинг навчальної діяльності закладу;
 • створити електронні бази даних педагогічних кадрів;
 • створити електронні бази даних студентського колективу;
 • підтримувати сайт навчального закладу, Веб-сторінки навчальних проектів;
 • розширити інформаційну взаємодію з іншими навчальними закладами;
 • розвинути контакти соціального партнерства з іншими навчальними закладами;

2) педагогічним працівникам це дозволить:

 • організувати доступ до всієї нормативно-правової бази документів;
 • використовувати програмне середовище, що формує інформаційний простір навчального закладу;
 • здійснювати самостійне навчання;
 • підвищувати кваліфікацію, брати участь у професійних об’єднаннях, семінарах, вебінарах, майстер-класах та ін.
 • упроваджувати інформаційно-комунікаційні технології і ресурси мережі Інтернет на різних етапах традиційної системи навчання;
 • створювати Інтернет-заняття, інтегровані уроки;

розробляти і використовувати власне програмне забезпечення і цифрові освітні ресурси, формувати, використовувати медіатеки і т. ін.

3) студентам навчального закладу це дозволить:

 • використовувати Інтернет-технології в організації додаткової освіти;
 • використовувати комп’ютерні технології для підготовки до занять;
 • застосовувати тренувальне тестування;
 • брати участь в Інтернет конкурсах і олімпіадах;
 • обговорювати актуальні проблеми на форумі, в Skype, на сайті навчального закладу;
 • інтелектуально і психологічно готуватися до подальшого продовження освіти;
 • навчитися працювати з інформацією, представленою в різних формах, відбирати і систематизувати науковий матеріал, робити повідомлення, доповіді на задану тему, складати план і т. ін.
 • брати участь у телекомунікаційних проектах.

Єдиний інформаційний освітній простір навчального закладу – це система, в якій задіяні на інформаційному рівні та пов’язані між собою всі учасники навчально-виховного процесу: адміністрація, викладачі, студенти та їхні батьки. Практично всі учасники навчально-виховного процесу об’єднані між собою відповідними інформаційними потоками. Упровадження інформаційно-комунікаційних технологій у процес викладання всіх предметів вимагає підвищення інформаційної культури педагога, впровадження нових методів навчання з використанням комп’ютерних технологій. Особливої уваги потребує формування інформаційно-комунікаційної компетентності педагога і студента. Без цього неможливе здійснення навчально-виховного процесу в єдиному інформаційно-освітньому просторі. Саме викладач вирішує, в якій якості, в якому обсязі і для яких цілей можуть бути використані засоби ІКТ у навчальному процесі. Тобто викладач є одним із найбільш активних учасників створення єдиного інформаційного освітнього простору навчального закладу.


Важливим інструментом створення єдиного ІОС є впровадження інформаційних технологій у навчальний процес. Для цього у вищих навчальних закладах проводиться моніторинг їхнього ефективного використання за такими критеріями:

 • завантаженість комп’ютерних аудиторій;
 • готовність педагогічних кадрів у галузі інформаційних технологій;
 • використання можливостей корпоративної мережі в навчальному процесу та управлінській діяльності.


Для цього необхідно дотримуватись наступних рекомендацій:

 1. Удосконалити модель ІОС навчального закладу.
 2. Створити умови для активного використання сучасних інформаційних технологій у педагогічному процесі.
 3. Надати педагогам можливість вивчення нових інформаційних технологій.
 4. Забезпечити доступ до освітніх ресурсів і обміну інформацією для здійснення контактів і участі в проектах.
 5. Надати можливість створення та публікації в електронному вигляді навчальних і методичних матеріалів.

Упровадження інформаційних технологій та підготовка педагогічних кадрів є найважливішими для розв’язання вищезазначених завдань. Ці процеси взаємопов’язані і мають відбуватися паралельно.

Подібні зміни зроблять ВНЗ більш сучасними та динамічними без втрат для традиційних академічних цінностей, та мають надати можливості навчальному закладу існувати у якості сучасного підприємницького університету. Важливим етапом цього процесу є постійний моніторинг стану розвитку та впровадження інформаційних технологій в освітні та бізнес-процеси ВНЗ, дослідження зміни рейтингових показників університету та їх залежності від використання тих чи інших стратегій інформаційно-технологічного розвитку вищого навчального закладу

Презентація виконання

Презентація результатів практики на Вікі-порталі.

Photofacefun com 1523726858.jpg

Оцінювання виконаних завдань