Чмихнути

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Чми́хнути, -ну, -неш, гл. Одн. в. отъ чмихати. Фыркнуть, подуть. То муцик, вирвавшись на двір, на голос гончих одізвався, чмихнув, завив, до них озвався. Котл. Ен. IV. 44. Фыркнуть отъ смѣха. Сим. 192.

Сучасні словники

Словник української мови за редакцією Б.Д.Грінченка

Чмихнути, -ну, -неш, гл. Одн. в. отъ чмихати. Фыркнуть, подуть. То муцик, вирвавшись на двір, на голос гончих одізвався, чмихнув, завив, до них озвався. Котл. Ен. IV. 44. Фыркнуть отъ смѣха. Сим. 192.

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

ЧМИХНУТИ, ну, неш, док.

1. Однокр. до чмихати. Паровоз чмихнув і зупинився (Степан Чорнобривець, Визволена земля, 1959, 117); Трактори чмихнули востаннє, засопли й зупинились (Олесь Донченко, I, 1956, 92); З тим песиком бігають діти в степ мишей ловити.. Песик нюхне сюди-туди, чмихне і вже, дивись, упав на передні лапи (Анатолій Хорунжий, Ковила, 1960, 36); Перегуда незадоволено чмихнув, перехилив свою чарку (Василь Кучер, Прощай.., 1957, 90); Тимко чмихнув у рукав, але не від розповіді Гаврила, а з того смішного виразу обличчя Юлі, яка слухала це оповідання з надзвичайною цікавістю (Григорій Тютюнник, Вир, 1964, 216).

2. розм. Швидко проскочити куди-небудь, непомітна піти, зникнути. Це вже таки було страшно слухати.. Дехто вже поглядав і на двері, щоб чмихнути в потрібну хвилину (Гнат Хоткевич, Довбуш, 1965, 19). ===Словник української мови за редакцією Б.Д.Грінченка===

УКРЛІТ.ORG_Cловник

ЧМИ́ХНУТИ, ну, неш, док.

1. Однокр. до чми́хати. Паровоз чмихнув і зупинився (Чорн., Визвол. земля, 1959, 117); Трактори чмихнули востаннє, засопли й зупинились (Донч., І, 1956, 92); З тим песиком бігають діти в степ мишей ловити.. Песик нюхне сюди-туди, чмихне і вже, дивись, упав на передні лапи (Хор., Ковила, 1960, 36); Перегуда незадоволено чмихнув, перехилив свою чарку (Кучер, Прощай.., 1957, 90); Тимко чмихнув у рукав, але не від розповіді Гаврила, а з того смішного виразу обличчя Юлі, яка слухала це оповідання з надзвичайною цікавістю (Тют., Вир, 1964, 216).

2. розм. Швидко проскочити куди-небудь, непомітно піти, зникнути. Це вже таки було страшно слухати. Дехто вже поглядав і на двері, щоб чмихнути в потрібну, хвилину (Хотк., Довбуш, 1965, 19).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980. — Т. 11. — С. 345.

Чмихнути, ну, неш, гл. Одн. в. отъ чмихати. Фыркнуть, подуть. То муцик, вирвавшись на двір, на голос гончих одізвався, чмихнув, завив, до них озвався. Котл. Ен. IV. 44. Фыркнуть отъ смѣха. Сим. 192.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909. — Т. 4. — С. 466.

Іноземні словники

Словари и энциклопедии на Академике

-ну, -неш, док. 1) Однокр. до чмихати. 2) розм. Швидко проскочити куди-небудь, непомітно піти, зникнути.

Ілюстрації

Чхати2.jpg Чхати 1.jpg Чхати 3.jpg Чхати 4.jpg

Медіа

Див. також

Американська дівчинка перестає чхати тільки під час сну

Дивні наслідки простуди мучать 12-річну американку Лорен Джонсон: вона практично безперервно чхає, відпочиваючи тільки уві сні. Це почалося приблизно неділю тому, коли дівчинка почала одужувати після простудного захворювання.

Юна мешканка міста Чесапік в штаті Вірджинія чхає не менше 16 разів на хвилину, тобто з перервами менш ніж 4 секунди. Її матір Лінн Джонсон говорить, що для дівчинки життя фактично зупинилося. Вона не ходить до школи і насилу встигає щось з"їсти в мізерні перерви між "чханнями".

Одна з найсерйозніших проблем, з якою зіткнулася Лорен, - це те, що люди безцеремонно роздивляються її, як чудасію.

Мама з дочкою вже побували у багатьох лікарів, проте ніхто поки так і не може поставити діагноз і знайти спосіб позбавлення від нескінченного, виснажливого чхання.

Навіть професійний гіпнотизер не зміг допомогти дитині - дівчинка не перестала чхати в стані трансу, хоча щоночі під час сну її чхання припиняється.

Лінн Джонсон сподівається, що про дивне захворювання її дочки за допомогою ЗМІ почують інші фахівці в сфері медицини і хтось з них допоможе Лорен одужати, повідомляє NEWSru.com.

Топ 10 цікавих фактів про чханні.

Більшість з нас чхають під час хвороби, під час витирання пилу і навіть, як стверджують астронавти, в космосі. Незважаючи на те, що мало хто з нас розуміє, чому ми чхаємо, ми звикли оглядати чхають ворожим поглядом. Звідки все ж береться чхання і чи можна його зупинити?

1. Чхання бере початок в нервових закінченнях

Так стверджує Нейл Као (Neil Kao), фахівець з алергії та астмі в Грінвіллі, нервова система людини влаштована одним і тим же чином у різних людей. Однак сигнали, які передаються по нервах, можуть піти за різними напрямками до головного мозку і назад, що і відображається в різних реакціях чхання. При передачі сигналів по нервах, мозок дізнається про те, що в носі перебувати щось, що має бути видалено звідти.

2. Чхання охороняє наш організм

Чхання є важливою частиною імунної системи, яка допомагає зберігати здоров'я. Під час чхання ваше тіло знаходиться під захистом шляхом очищення носових проходів від бактерій і вірусів. Коли мозок отримує сигнал про те, що щось потрапило в ніс, активується центр чхання в мозку, ваше горло, очі і рот закривається, а м'язи грудної клітини стискаються. В результаті, повітря разом зі слиною і слизом виштовхуються з носа і ротової області і ось ви чхнули.

3. Ми чхаємо з величезною швидкістю

Чих проробляєшлях близько 160 км на годину, стверджує Патті Вуд (Patti Wood) автор книги "Успішні сигнали: Як зрозуміти Мова Тіла". Вона також говорить про те, що при чханні в повітря викидається близько 100,000 мікробів.

4. Вищипування брів провокує чхання

Коли ви вищипує брови, то активуєте нервові закінчення, які постачають носові проходи, і в результаті ви можете почати чхати.


5. Людина не чхає у сні

Під час сну сплять і нерви, відповідальні за чхання, що означає, що ви не можете чхати, якщо ви дійсно спите.

6. Фізична активність провокує чхання

Фізичні вправи можуть привести до чхання, стверджують фахівці. Під час фізичних навантажень, відбувається гіпервентиляція, що призводить до пересушування носових проходів і рота. В результаті ви починаєте шмигати носом і чхати.

7. Найбільша тривалість чхання

Найбільша тривалість чхання була зафіксована в Англії Донною Гріффіц (Donna Griffiths), яка чхала 978 днів без перерви. Некеровані напади чхання часто мають психологічні причини.

8. Сонце може змусити вас чхати

Яскраве сонячне світло змушує одного з трьох людей чхати. Це явище також називається "світловий чхальний рефлекс", який відбувається кожного разу, коли ви дивитеся на сонці або яскраве сонячне світло. Ще не зовсім зрозуміло, чому це відбувається, проте відомо, що чхання на світло є спадковим.

9. Думки про секс провокують чхання

У 2008 році дослідження виявило, що думки про секс можуть викликати неконтрольоване чхання. Вчені підключилися до кількох онлайн чатам і з'ясували, що багато чоловіків і жінки повідомили про випадки чхання відразу ж після того, як вони стали думати про секс. Існують також випадки, коли люди починають чхати під час оргазму. Вчені пояснюють це тим, що коли людина думає про секс, стимулюється парасимпатична нервова система, що і викликає чхання.

10. Як припинити чхання?

Незважаючи на те, що такий спосіб не бездоганний, деякі фахівці радять вдихнути через рот і вщипнути себе за кінчик носа, щоб припинити чхання.

Джерела та література

Американська дівчинка перестає чхати тільки під час сну

Топ 10 цікавих фактів про чханні.

[1]