Численний

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Численний, -а, -е. Многочисленный. Желех.

Сучасні словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

. ЧИСЛЕ́ННИЙ, а, е. 1. Який складається з великої кількості кого-, чого-небудь. Найширшу базу національно-визвольного руху становить селянство — найбільш численний і найбільш пригноблений клас в колоніальних і залежних країнах(Комуніст України, 2, 1961, 48); Саме перед приїздом Щорса в Сновську був жорстокий бій з численним гайдамацьким загоном, в якому гайдамаки зазнали поразки (Семен Скляренко, Легенд. начдив, 1957, 24); До зали ввійшла численна група учасників засідання (Микола Трублаїні, Глиб. шлях, 1948, 177); — Дмитро Прокопович і дня не може прожити без шумного й численного товариства (Олексій Полторацький, Дит. Гоголя, 1954, 37); Іноді, замість справжнього диспуту, перед численною аудиторією відбувалося спритно підготоване і розігране інсценування й комедія диспуту (Зінаїда Тулуб, Людолови, I, 1957, 152). 2. Наявний у великій кількості. Золотий вік польського національного письменства в XVI в. ..характеризується численними перекладами (Іван Франко, XVI, 1955, 397); Під садом починалися численні стежки, якими були пописані всі гори понад Дніпром (Леонід Смілянський, Сашко, 1957, 33); Небо заступали хмари. Вони насувалися з заходу, закриваючи собою численні зорі (Анатолій Шиян, Баланда, 1957, 190); // Взятий у значній кількості, за багатьма показниками. Численні дані Тростянецької контрольно-насінної лабораторії свідчать про те, що серед багатьох причин, які зумовлюють низьку схожість насіння, основною є надмірний вміст у ньому вологи (Хлібороб України, 10, 1965, 8); // Який ставили, провадили не раз. Численними дослідами і практикою передових колгоспів встановлено, що найбільш, високі врожаї одержують тоді, коли посіви проривають без запізнення і в стислі строки — за 6—8 днів(Колгоспник України, 4, 1958, 20); Численні спостереження вчених показали, що інтенсивні шуми дуже шкідливі для здоров'я (Наука і життя, 12, 1960, 42); // Який відбувається, надходить, трапляється через короткий проміжок часу; частий. Маєток серед численних спалахів засяяв своїми білими колонами (Олесь Гончар, III, 1959, 155); Він [І. Франко] пильно стежив за боротьбою чехів з австрійським урядом і сам брав у ній участь численними виступами в пресі (Вітчизна, 5, 1956, 139). Словник української мови: в 11 томах. — Том 11, 1980. — Стор. 329.

Словник математичних термінів і понять

Словник української мови за редакцією Б.Д.Грінченка

Численний, -а, -е. Многочисленный. Желех.

УКРЛІТ.ORG_Cловник

ЧИСЛЕ́ННИЙ, а, е. 1. Який складається з великої кількості кого-, чого-небудь. Найширшу базу національно-визвольного руху становить селянство — найбільш численний і найбільш пригноблений клас в колоніальних і залежних країнах (Ком. Укр., 2, 1961, 48); Саме перед приїздом Щорса в Сновську був жорстокий бій з численним гайдамацьким загоном, в якому гайдамаки зазнали поразки (Скл., Легенд. начдив, 1957, 24); До зали ввійшла численна група учасників засідання (Трубл., Глиб. шлях, 1948, 177); — Дмитро Прокопович і дня не може прожити без шумного й численного товариства(Полт., Дит. Гоголя, 1954, 37); Іноді, замість справжнього диспуту, перед численною аудиторією відбувалося спритно підготоване і розігране інсценування й комедія диспуту (Тулуб, Людолови, І, 1957, 152). 2. Наявний у великій кількості. Золотий вік польського національного письменства в XVI в. ..характеризується численними перекладами (Фр., XVI, 1955, 397); Під садом починалися численні стежки, якими були пописані всі гори понад Дніпром (Сміл., Сашко, 1957, 33); Небо заступали хмари. Вони насувалися з заходу, закриваючи собою численні зорі (Шиян, Баланда, 1957, 190); // Взятий у значній кількості, за багатьма показниками. Численні дані Тростянецької контрольно-насінної лабораторії свідчать про те, що серед багатьох причин, які зумовлюють низьку схожість насіння, основною є надмірний вміст у ньому вологи (Хлібороб Укр., 10, 1965, 8); // Який ставили, провадили не раз. Численними дослідами і практикою передових колгоспів встановлено, що найбільш високі врожаї одержують тоді, коли посіви проривають без запізнення і в стислі строки — за 6-8 днів (Колг. Укр., 4, 1958, 20); Численні спостереження вчених показали, що інтенсивні шуми дуже шкідливі для здоров’я (Наука.., 12, 1960, 42); // Який відбувається, надходить, трапляється через короткий проміжок часу; частий. Маєток серед численних спалахів засяяв своїми білими колонами (Гончар, III, 1959, 155); Він [І. Франко] пильно стежив за боротьбою чехів з австрійським урядом і сам брав у ній участь численними виступами в пресі (Вітч., 5, 1956, 139). Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980. — Т. 11. — С. 329.

Іноземні словники

Словари и энциклопедии на Академике

численний это: ТолкованиеПеревод численний -а, -е. 1) Який складається з великої кількості кого-, чого-небудь. 2) Наявний у великій кількості. || Взятий у значній кількості, за багатьма показниками. || Якого ставили,провадили не раз. || Який відбувається, надходить, трапляється через короткий проміжок часу; частий.


Великий тлумачний словник сучасної української мови. - "Перун". 2005.

Ілюстрації

x140px x140px x140px

Медіа

Цікаві факти

Матеріал з Вікіпедії

ВЕЛИ́КИЙ (який перевищує інші подібні кількістю), ЧИМА́ЛИ́Й, НЕМАЛИ́Й,ЗНАЧНИ́Й, ЧИСЛЕ́ННИЙ, СЕРЙО́ЗНИЙ, ВЕЛИЧЕ́ЗНИЙпідсил.,ВЕЛЕТЕ́НСЬКИЙпідсил., ПРЕВЕЛИ́КИЙпідсил., КОЛОСА́ЛЬНИЙпідсил.,ГРАНДІО́ЗНИЙпідсил., НЕЗЛІЧЕ́ННИЙпідсил., НЕЗЛІЧИ́МИЙпідсил.,НЕЗЧИСЛЕ́ННИЙпідсил., ВЕЛИЧЕ́ННИЙрозм. підсил., НЕСОСВІТЕ́ННИЙрозм. підсил., СТРАШНИ́Йрозм. підсил., ТИ́СЯЧНИЙрозм., ВА́ЛЬНИЙдіал.Вона жила великою сім’єю, з дочками, сиротами-внуками (Панас Мирний); Коли поїзд зупинився на станції Жмеринка, до нього відразу ж підійшов чималий гурт залізничників (М. Стельмах);Треба, щоб військо стояло напоготові побіля границі [кордону], та ще, щоб немала і сила(Г. Квітка-Основ’яненко); Противник теж підкинув значні сили піхоти (О. Гончар); Там [у Петрівцях] була численна й добра книгозбірня (Н. Рибак); Серйозних втрат зазнав ворог від наших військових флотилій (з журналу); Розгромлені в запеклих боях, котились за Дніпро величезні гітлерівські полчища (О. Довженко); Кругом хати росли старі велетенські волоські горіхи (І. Нечуй-Левицький); Каже [внук], ніби то далекі світи, превелике множество [кількість] планет (І. Цюпа); В момент атомного вибуху виділяється колосальна кількість енергії (з журналу); Грандіозна маніфестація виходить на вулиці... (І. Микитенко); Війна принесла народові незліченні біди, нечувані руйнування (І. Цюпа); По отавах і зайвих полях паслись незлічимі гурти овець (Д. Мордовець); Немов незчисленні орди дикунів-велетнів,.. шуміли сосни (С. Васильченко); Заспівав [співець], і юрба величенна, Мов життя на той час запинила [зупинила] (Леся Українка); Квитки [до театру] коштують, мабуть, суму несосвітенну (О. Полторацький); І дворянства страшну силу У мундирах розплодила (Т. Шевченко); Він, мов справжній суддя слідчий, не переставав тягти з нього жили тисячними питаннями (І. Франко); Не ножем, а гарматами воює, то є ціла армія вальна (Л. Українка).