Чабан Вікторіюя Олександрівна

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Зміст

Завдання 1. Моніторинг впровадження ІКТ в освітній установі

Аналіз освітньої політики з питань впровадження ІКТ. Інтерв’ю з керівником навчального закладу та його заступниками.

В даний час в нашій країні реалізується стратегія розвитку інформаційного суспільства, яка пов'язана з доступністю інформації для всіх категорій громадян та організацією доступу до цієї інформації. Тому використання інформаційно-комунікаційних технологій є одним із пріоритетів освіти. Інформатизація системи освіти пред'являє нові вимоги до педагога та його професійної компетентності. Комунікативна компетентність педагога передбачає здатність вибудовувати комунікації в різних форматах: усному, письмовому, дискусійному, візуальному, комп'ютерному, електронному. Педагог повинен не тільки вміти користуватися комп'ютером і сучасним мультимедійним обладнанням, але і створювати свої освітні ресурси, широко використовувати їх у своїй педагогічній діяльності.

Комп'ютери в шкільних класах сьогодні вже не сприймаються як щось рідкісне, екзотичне, проте в дитячому саду вони ще не перетворилися на добре освоєний інструмент педагогів. Але з кожним роком сучасні інформаційні технології все міцніше входять в наше життя. Тому, дошкільна освітнє установа, як носій культури та знань, також не може залишатися осторонь.

Інформаційні технології, це не тільки і не стільки комп'ютери та їх програмне забезпечення. Під інформаційно-комунікативними технологіями розуміється використання комп'ютера, Інтернету, телевізора, відео, DVD, CD, мультимедіа, аудіовізуального обладнання, тобто всього того, що може представляти широкі можливості для комунікації. Використання комп'ютерних технологій допомагає: - залучати пасивних слухачів до активної діяльності; - робити освітню діяльність більш наочною та інтенсивної; - формувати інформаційну культуру у дітей; - активізувати пізнавальний інтерес; - реалізовувати особистісно-орієнтований та диференційований підходи у навчанні; - дисциплінувати самого вихователя, формувати інтерес до роботи; - активізувати розумові процеси (аналіз, синтез, порівняння та ін.).

У своїй роботі педагог може використовувати такі засоби інформаційно-комунікативних технологій: - комп'ютер; - мультимедійний проектор; - принтер; - відеомагнітофон DVD плеєр; - телевізор; - магнітофон; - фотоапарат; - відеокамера; - електронні дошки.

Так само можна виділити наступні види інтерактивних матеріалів: - фотографії; - відеоролики; - відеофрагменти (фільмів, казок, мультфільмів); - презентації (електронні книги, електронні виставки); - дитячі розвиваючі комп'ютерні ігри; - можливе створення колекцій цифрових фотографій і мультфільмів.

Інтерв’ю з керівником навчального закладу та його заступниками.

IMG-518db876b2d04d344a392d637f9be5f2-V.jpg

З директором дошкільного закладу Пеньковою Ларисою Петрівною та вихователем-методистом Нікітіною Наталією Дмитрівною було проведено інтерв’ю щодо впровадження ІКТ в освітній роботі ЗДО №447.

За результатом інтерв’ю головною метою впровадження інформаційно-комунікаційних технологій в закладі - підвищення якості, доступності та ефективності навчально-виховного процесу. Саме сучасні інформаційні технології зробили можливим доступ кожного фахівця до величезної кількості різних видів інформації. Саме сучасні інформаційні технології зробили можливим доступ кожного фахівця до величезної кількості різних видів інформації. Застосування інформаційних технологій у системі управління освітою є особливо необхідним, оскільки саме управлінські рішення спроможні змінити всю систему в цілому, а від їх правильності та своєчасності залежить ефективність системи освіти. Впровадження ІКТ у правлінську діяльність надає унікальні можливості для адміністрації закладу: - Ведення та оформлення внутрішньосадової документації; - Створення та використання бази даних вихователів та вихованців; - Моніторинг діяльності вихователів; - Робота з електронними базами даних в Інтернеті, електронними бібліотеками, юридичними консультаціями тощо; - Оперативне управління навчальним закладом шляхом інтерактивних віртуальних нарад, передачі термінової інформації тощо; - Пошук та збір інформації за допомогою Інтернету (від нормативно-правової до інформації про придбання навчально-методичного забезпечення); - Використання електронної пошти та «хмарних» сервісів для зв'язку; - Налагодження творчих зв'язків з іншими навчальними закладами; - Психологічне тестування працівників закладу.

Використання ІКТ у методичній роботі дає можливість: - Оформлення ділової документації; - Проведення контрольно - аналітичної діяльності(підготовка схем аналізу, обробка даних, результативність у вигляді графіків, діаграм (атестація педагогів, рівень знань дітей з різних розділів програми тощо); - Робота в мережі Інтернет з питання самоосвіти та накопичення інформаційного матеріалу. - Оформлення атестаційних матеріалів; - Розробка презентацій до семінарів, методичних об’єднань, конференцій, педагогічних рад, консультацій для вихователів; - Використання мультимедійного супроводу в роботі з дітьми на заняттях, під час проведення свят та розваг, режимних моментів; у роботі з батьками (під час проведення консультацій, батьківських зборів, Днів відкритих дверей тощо);

- Оформлення картотеки періодичних видань, облік методичної та художньої літератури;

- Оформлення стендів, інформаційних куточків;

- Оформлення буклетів, ППД роботи кращих вихователів, матеріалів для участі в різноманітних конкурсах.

- Накопичення ілюстративних матеріалів для випуску санбюлетнів, порад для батьків, оформлення презентацій, буклетів.

- Обмін досвідом роботи з іншими педагогічними колективами.

ІК-компетентності науково-педагогічних працівників, вчителів та вихователів закладу. Створення анкети. Проведення анкетування.

З метою аналізу рівня ІК- компетентності вихователів ЗДО № 447 було проведено опитування.

Опитування

Результати опитування

Аналіз результатів анкетування.

За результатами опитування більшість працівників садочку – це молоді працівники віком 40-49 років, які використовують ІКТ у педагогічній діяльності 3 роки (52,9%). Більшість (88,2%) проходили підготовку та підвищення рівня кваліфікації щодо впровадження та використання ІКТ завдяки самонавчанню. 94,1% вихователів вважає, що їм потрібно підвищувати рівень кваліфікації щодо використання ІКТ. 8 з 18 опитуваних оцінює свої потенційні можливості роботи за комп’ютером та рівень володіння комп’ютерними технологіями на середньому рівні. Адміністрація закладу заохочує вихователів до використання ІКТ під час навчально-виховного процесу на 100% (за результатом опитування).

Отже, завдяки опитуванню можна сказати, що педагоги ЗДО №447 готові використовувати і використовують ІКТ в своїй педагогічній діяльності, адміністрація закладу заохочує до цього вихователів. Але рівень володіння комп’ютерними технологіями та потенційні можливості роботи за комп’ютером залишаються на середньому і низькому рівні. Можна припустити, що це пов’язано з відсутністю достатньої кількості комп’ютерної техніки та браком часу проходити підготовку та підвищення рівня кваліфікації щодо впровадження та використання ІКТ.

Аналіз ІТ інфраструктури навчального закладу (апаратне, програмне, інформаційне, навчально-наукове забезпечення)

Апаратне забезпечення: - 4 стаціонарних комп'ютери; - 3 ноутбуки; - 1 мультимедійний проектор; - 1 мультимедійна дошка. - 2 принтера; - 2 ксерокса; - 1 ламінатор.

Програмне забезпечення: - Microsoft office; - ОС Windows 10; - Adobe Reader; - Adobe Photoshop.

Інформаційне забезпечення: - Нормативні документи; - Контроль; - Наради; - Медіатека; - Проекти; - НМР з ІКТ; - Робота з батьками; - Навчання педагогічних працівників.

Навчально-наукове забезпечення: - сервіси Google - Microsoft Оffice

Завдання 2. Завдання на вибір.

Гугл- календар для співробітників, керівників

Було створено Гугл-календар на вересень/жовтень для ЗДО №447.

Завдання 3. Семінар (тренінг)

Провести семінар (тренінг) для співробітників / вчителів / вихователів з використання ІКТ в освіті або виступ на вченій раді / педраді щодо можливостей онлайн навчання.

В ЗДО №№447 було проведено семінар практикум для вихователів на тему «Використання інформаційно – комунікаційних технологій в освітній роботі з дітьми в ДНЗ під час ознайомлення дітей з світом природи. Створюємо мультимедійні презентації»

Завдання 4. Методичні рекомендації

Підготувати методичні рекомендації до проектування інформаційного освітнього середовища установи.

Завданням такого середовища, зокрема дошкільного навчального закладу, є спрямування освітнього процесу на реалізацію нової редакції Базового компонента дошкільної освіти, Державного стандарту дошкільної освіти, на цілісний підхід до формування дитячої особистості, підготовку її до органічного входження до соціуму, забезпечення наступності та безперервності між дошкільною та початковою ланками освіти, інтеграції родинного і суспільного виховання.

Зазначимо, що створення інформаційно-освітнього середовища передбачає певне компонування та структурування його ресурсів.

Систематизація інформаційного простору, багатовимірність, впорядкованість – це ознаки властиві інформаційному освітньому середовищу.

Пропонуємо наступні орієнтовні структурні складові інформаційно-освітнього середовища дошкільного закладу: навчально-виховна, методично-технологічна, діяльнісно-практична, комунікативна, управлінська.

Перша – «Навчально-виховна» складова, яка може містити інформацію стосовно навчальних дидактичних матеріалів за діючими програмами, джерела доступні для використання (електронні, друковані), матеріали спрямовані на активізацію пізнавальної діяльності дитини, розвиток мислення, креативності тощо. Наприклад, дидактичні матеріали створені за допомогою сервісу LearningApps.

«Методично-технологічна» складова містить методичний комплекс, що включає матеріали різних форматів: базу самостійно розроблених педагогами ресурсів, посилання на розроблені колегами методичні матеріали, інструктивні матеріали щодо використання можливостей комп’ютерних програм та інше, які систематично оновлюються. Наприклад, створений канал на Youtube дозволяє розвивати електронну бібліотеку методичних відеоматеріалів за різними напрямками та рівнями доступу. Доцільним є формування списку корисних онлайн ресурсів, наприклад, віртуальних музеїв, історичних пам’яток, картинних галерей, музичних творів тощо.

«Діяльнісно-практична» складова – це створення бази досягнень вихованців (грамоти, дипломи, сертифікати, творчі роботи та інше). Також, результати професійної діяльності та саморозвитку педагога ДНЗ (дошкільного навчального закладу), а саме: досягнення професійного розвитку представлені, наприклад, через індивідуальне чи колективне електронне портфоліо, сертифікати, посвідчення, дипломи, видавнича діяльність тощо.

Надання батькам, колегам можливості ознайомитись з анонсами запланованих заходів (для дітей, батьків, педагогів) й архівами вже проведених, сприятиме більш активній в них участі та можливості проведення рефлексії діяльності тощо. Наприклад, на сторінки Google Sites легко вбудовується відео створене в програмі MoveMaker та розміщене на каналі дошкільного закладу Youtube. Також, можливо організовувати мережеві конкурси серед дітей, батьків, педагогів тощо.

Наступна складова – «Комунікативна», яка за характером є організаційною, просвітницькою та забезпечує реалізацію зворотного зв’язку.

Залучаючи до створення та супроводу своїх сторінок психолога, методиста, медпрацівника, логопеда, музкерівника, фізкерівника, забезпечується як організаційний момент взаємодії з батьками, педагогами, адміністрацією, так і просвітницький аспект діяльності працівників ДНЗ.

На цих сторінках за допомогою посилань, вбудованих ґаджетів кожен з перерахованих працівників може управляти важливими інформаційними потоками. Наприклад, це форуми, проведення онлайн консультацій, онлайн конференцій, онлайн звітів через популярні програми Skуpe, Google Hangouts, Google Talk.

Використання сучасних сервісів мережі Інтернет дозволяє співпрацювати в режимі реального часу з батьками, педагогами, адміністрацією тощо.

«Управлінська» складова забезпечує документообіг закладу: директивні документи, планування навчального процесу, облікові журнали, загальні дані про психолого-педагогічну діагностику дітей тощо. Наприклад, створені в GoogleDocs файли документообігу навчально-виховного закладу легко інтегруються на сторінки сервісу Google Sites.

Підготувати методичні рекомендації до модернізації ІТ інфраструктури.

- Обладнати кожну групу комп’ютером або ноутбуком; - Оновити програмне забезпечення; - Провести навчальні курси для працівників дошкільного закладу.

Підготувати методичні рекомендації до формування ІК- компетентності співробітників, вчителів, вихователів установи.

- Мати загальні уявлення про ІКТ; - Сформувати навички користувача, що передбачає набуття основних навиків роботи на персональному комп’ютері без застосування мережі Інтернет (використання графічного і текстового редакторів MS Word, електронними таблицями MS Excel, презентаційних інструментів MS PowerPoint та інструментів для створення і обробки мультимедійних файлів; - Навчитися володіти Інтернет-сервісами та технологіями (електронною поштою, пошуковими сервісами тощо), використовувати соціальні сіті для професійного розвитку; - Мати уявлення про існуючі електронні освітні ресурси, експертну оцінку їх психолого-педагогічної значимості; - Навчитися використовувати різні електронні засоби в навчально-виховному процесі дошкільного закладу, володіти методичними прийомами їх застосування; - Навчитися забезпечити безпеку і здоров’я дітей під час використання ІКТ.