Цибулина

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Цибулина, -ни, ж. Луковица. Ум. Цибулинка.

Сучасні словники

Цибулина — як правило, підземний пагін з коротким сплющеним стеблом — денцем, і лусковидними , м'ясистими листками, які запасають воду з розчиненими в ній поживними речовинами, переважно цукрами. Форма цибулин переважно куляста. З верхівкової і пазушних бруньок виростають надземні пагони, а на денці утворюються додаткові корені. Цибулина — типовий орган вегетативного розмноження і відновлення. Всі рослини, у яких утворюються цибулини — однодольні. Цибулини утворюються у рослин з родин Лілійні, Амарилісові, Цибулеві.

Цибулини можуть бути плівчастими (щільними) та лускатими (нещільними). До перших належить цибулина звичайної цибулі, в якій всі луски — це підземні піхви зелених асимілюючих листків, що потовщуються і щільно охоплюють кільцями одна одну. Лускаті (нещільні, пухкі, черепичасті) цибулини має лілія лісова, у якої запасаючі луски цибулини — це лише зовнішні низові листки, які не мають листкових пластинок. Цибулини можуть бути однорічними, дворічними (цибуля-порей) або багаторічними (лілії). Якщо наростання осі в них моноподіальне (тобто поновлення йде з верхівкової бруньки), то суцвіття пазушне (підсніжник звичайний), якщо симподіальне (тобто поновлення відбувається з пазушних бруньок) — суцвіття верхівкове (гіацинт — Hyacinthus orientalis). А число лусок в цибулині коливається від однієї (часник) до кількох сотень (лілія).

Цибулинні рослини поширені переважно в країнах із середземноморським типом клімату — з жарким літом і м'якими іншими сезонами. Тому запасання води з допомогою набухаючих і добре утримуючих її слизових речовин забезпечує виживання рослин в літню засуху.

Луската цибулина лілії Lilium xanthellum (de:Lilium xanthellum)

Найбільшого поширення цибулинні рослини набувають в степах, пустелях, напівпустелях, зустрічаються і в широколистяних лісах. Переважна більшість їх — ефемероїди, тобто рослини з коротким періодом розвитку. На початку літа надземна частина у них відмирає, в ґрунті залишається цибулина, як орган відновлення та розмноження.

У вигляді виводкових бруньок, як відмічено вище, можуть утворюватися надземні цибулини в пазухах листків деяких рослин (лілія цибулинконосна (en:Lilium bulbiferum), зубниця бульбиста) або в суцвіттях (часник).

Псевдоцибулини орхідей

У епіфітних орхідей часто утворюються специфічні надземні бульби, що дуже нагадують за формою цибулину. Але це потовщені соковиті верхівкові частини відрізків стебла, запас води в яких забезпечує рослинам перенесення несприятливого періоду. Вони називаються псевдоцибулинами, повітряними бульбами, туберидіями, псевдобульбами. Вони утворені м'якими слизовими тканинами всередині, а назовні захищені товстостінною епідермою. Також вони виконують функцію фотосинтезу.

ЦИБУЛИНА (лат. bulbus) — спеціалізований видозмінений укорочений підземний, іноді надземний пагін, який служить для запасання поживних речовин, води, перенесення несприятливих періодів року і для вегетативного розмноження. Цибулини деяких рослин (цибулі городньої, часнику тощо) використовують у медицині.Цибулина утворюється переважно в однодольних рослин родин цибулеві, лілійні, амарилісові. Для їх будови характерна наявність видозміненого вкороченого сплющеного стебла — денця з лусковидними м’ясистими, соковитими скупченими листками на верхньому боці (запасають воду і поживні речовини), Цибулина може бути утворена тільки однією м’ясистою лускою (кандик сибірський), 2–4 лусками (рябчик), великою їх кількістю (лілії). Цибулини вкриті цільними плівчастими лусками, називають плівчастими (цибуля городня). Залежно від розміщення лусок цибулини бувають лусковидними або черепитчастими (деякі лілії), концентричними (цибуля городня) тощо. Цибулини також поділяють на прості й складні. Останні складаються з декількох цибулинок-діток (часник).

Цибулинки-дітки (зубки) утворюються з бруньок у пазухах лусок і відділяються від материнської цибулини або залишаються з нею. Їх функція — вегетативне розмноження. Надземні цибулини призначені для вегетативного розмноження, вони формуються з бічних бруньок стебла (лілія тигрова) і в генеративних пагонах (часник).

</gallery>

Ілюстрації

|style="width:20%; padding-top:1em;"| x140px |style="width:20%; padding-top:1em;"| Лорпа.jpeg |style="width:20%; padding-top:1em;"| Онгрпека.jpg |style="width:20%; padding-top:1em;"| Щшлорп.jpg |}

Див. також

http://hrinchenko.com/slovar/znachenie-slova/63714-cybulyna.html словник Грінченка


http://sum.in.ua/s/cybulyna академічний словник

http://www.rozum.org.ua/index.php?a=term&d=21&t=378438 орфографічний словник

https://www.google.com.ua/search?q=%D1%86%D0%B8%D0%B1%D1%83%D0%BB%D0%B8%D0%BD%D0%B0&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=M9Z0UpbHMKSv4QTM3YCQCg&sqi=2&ved=0CAcQ_AUoAQ&biw=1339&bih=624 картинки