Христос

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Христос, Христа, м. Христосъ. Ісус Христос іде попереду, а я за Ісусом Христом позаду. Ном. № 272. Почин Євангелії Ісуса Христа. Єв. М. І. 1.

Сучасні словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

ХРИСТО́С, Христа, чол. (з великої літери). Назва міфічної особи Ісуса, культ якого лежить в основі християнської релігії. І згадував літа лихії, Погані, давнії літа, Тойді повісили Христа, Й тепер не втік би син Марії! (Тарас Шевченко, II, 1963, 40); Офіцер підвівся і глибоким нутряним голосом проказав: — Прийдуть з півночі стовпища варварів і заженуть вас на півострів, схожий на Сінайський, і то буде кінець всьому, кінець двохтисячному царству Христа... (Олесь Гончар, II, 1959, 348); // Про ікону, зображення Ісуса. На чорній шибці вікна висів молодий місяць, и над ліжком — невинний, пухнатий хлопчик — Христос (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 358). ♦ Жити Христа ради, заст.: а) жити милостинею, подаянням; б) жити в кого-небудь з милості; Жити, мов (як, наче і т. ін.) у Христа за пазухою див. пазуха;Присягатися (присягнутися) Христом див. присягатися; Просити (прохати) Христа ради див. просити, прохати; Простягати (простягти, простягнути) руку (руки) Христа ради див. рука; Христа ради; Ради [самого] Христа, заст.: а) слова, з якими просили милостиню, жебрали. — Далеко, небого? — В саму Москву, Христа ради, Дайте на дорогу! (Тарас Шевченко, I, 1963, 31); б) вживається при наполегливому проханні у знач. будь ласка. — Ти не знаєш, де Сидір живе?.. — Не знаю!.. — одказав Лушня.. — Тимофію! та скажи, Христа ради... — Що я тобі скажу?.. (Панас Мирний, I, 1949, 347); — Але скажіть мені по правді, ..скажіть, ради самого Христа: були ви щасливі коли-небудь? (Гнат Хоткевич, I, 1966, 55); Христом-богом клястися — те саме, що Присягатися богом (див. присягатися). Кирило Кнур.. Христом-богом клявся, що як купались з Остапом укупі, то й хвостика бачив... (Панас Мирний, I, 1949, 138); Христом-богом молити, заст. — дуже просити. — Не нагадуй, не нагадуй... Христом-богом молю, не нагадуй мені про те, Чіпко! — молила Галя, ще дужче горнучись до його (Панас Мирний, I, 1949, 363); Христос з тобою (з вами, з ним і т. ін.), заст.: а) побажання благополуччя, щастя, спокою; б) виражає згоду, небажання сперечатися з ким-небудь; хай буде так; Христос воскрес (воскресе)!, заст. — слова, якими супроводжувалося христосування з кимсь або якими вітали кого-небудь на Великдень. Христос воскресе! На самий великдень приплила з Гур'єва до нас почта [пошта] і привезла мені письмо твоє і 16 руб. грошей (Тарас Шевченко, VI, 1957, 133); — А ми й не поцілувались з тобою, — згадує Оля. — Христос воскрес! — і тепла, легка хмаринка спочиває на моїх грудях (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 363); Христос поможи!, заст. — те саме, що Боже поможи (помагай)! (див. бог). [Голос з най густіших рядів:] Христос вам поможи! Одважно, браття! (Леся Українка, II, 1951, 525).

Словник української мови за редакцією Б.Д.Грінченка

Христос, христа, м. Христосъ. Ісус Христос іде попереду, а я за Ісусом Христом позаду. Ном. № 272. Почин Євангелії Ісуса Христа. Єв. Мр. І. 1.

УКРЛІТ.ORG_Cловник

ХРИСТО́С, Христа́, ч. (з великої літери). Назва міфічної особи Ісуса, культ якого лежить в основі християнської релігії. І зга́дував літа лихії, Погані, давнії літа́, Тойді повісили Христа, Й тепер не втік би син Марії! (Шевч., II, 1963, 40); Офіцер підвівся і глибоким нутряним голосом проказав: — Прийдуть з півночі стовпища варварів і заженуть вас на півострів, схожий на Сінайський, і то буде кінець всьому, кінець двохтисячному царству Христа… (Гончар, II, 1959, 348); // Про ікону, зображення Ісуса. На чорній шибці вікна висів молодий місяць, а над ліжком — невинний, пухнатий хлопчик— Христос (Коцюб., II, 1955, 358). &́9671; Жи́ти Христа́ ра́ди, заст.: а) жити милостинею, подаянням; б) жити в кого-небудь з милості; Жи́ти, мов (як, на́че і т. ін.) у Христа́ за па́зухою див. па́зуха; Присяга́тися (присягну́тися) Христо́м див.присяга́тися; Проси́ти (проха́ти) Христа́ ра́ди див. проси́ти, проха́ти; Простяга́ти (простягти́, простягну́ти) ру́ку (ру́ки) Христа́ ра́ди див. рука́; Христа́ ра́ди; Ра́ди [само́го] Христа́, заст.: а) слова, з якими просили милостиню, жебрали.— Далеко, небого? — В саму Москву, Христа ради, Дайте на дорогу! (Шевч., І, 1963, 31); б) вживається при наполегливому проханні у знач. будь ласка. — Ти не знаєш, де Сидір живе?.. —Не знаю!..— одказав Лушня..— Тимофію! та скажи, христа ради… — Що я тобі скажу?.. (Мирний, І, 1949, 347); — Але скажіть мені по правді, ..скажіть, ради самого Христа: були ви щасливі коли-небудь? (Хотк., І, 1966, 55); Христо́м-бо́гом кля́сти́ся — те саме, що Присяга́тися бо́гом (див. присяга́тися). Кирило Кнур.. Христом-богом клявся, що як купались з Остапом укупі, то й хвостика бачив… (Мирний, І, 1949, 138); Христо́м-бо́гом моли́ти, заст.-дуже просити. — Не нагадуй, не нагадуй… Христом-богом молю, не нагадуй мені про те, Чіпко! — молила Галя, ще дужче горнучись до його (Мирний, І, 1949, 363); Христо́с з тобо́ю (з ва́ми, з ним і т. ін.), заст.: а) побажання благополуччя, щастя, спокою; б) виражає згоду, небажання сперечатися з ким-небудь; хай буде так; Христо́с воскре́с (воскре́се)!, заст.— слова, якими супроводжувалося христосування з кимсь або якими вітали кого-небудь на великдень. Христос воскресе! На самий великдень приплила з Гур’єва до нас почта [пошта] і привезла мені письмо твоє і 16 руб. грошей(Шевч., VI, 1957, 133); — А ми й не поцілувались з тобою,— згадує Оля.— Христос воскрес! — і тепла, легка хмаринка спочиває на моїх грудях (Коцюб., II, 1955, 363); Христо́с поможи́!, заст. — те саме, що Бо́же поможи́ (помага́й)! (див. бог). [Голос з найгустіших рядів:] Христос вам поможи! Одважно, браття! (Л. Укр., II, 1951, 525). Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980. — Т. 11. — С. 148.

Іноземні словники

Словари и энциклопедии на Академике

ХРИСТОС ХРИСТОС (Иисус Христос) (4 до н. э. ? - ок. 30 н. э.) - согласно христианскому вероучению, Богочеловек, вкотором соединены Божественная (как Бог-сын он второе лицо Троицы) и человеческая (рожден от ДевыМарии) природы, добровольно принявший страдания и смерть на кресте ради искупления первородного греха, совершенного Адамом и Евой в акте грехопадения. Отсюда эпитеты и имена Иисуса: Христос (греч. Christos, букв. - помазанник, т. е. Мессия), Спаситель (Спас), Искупитель (Заступник), Сын человеческий, Сын Божий идр. Проповедуя свое учение, Христос призвал первых учеников, творил чудеса (воскрешение мертвых, хождение по воде, насыщение тысяч людей пятью хлебами, исцеление душевнобольных и др.). Перед ПасхойХристос торжественно въехал на ослике в Иерусалим, приветствуемый толпой как мессианский царь. Иудейские старейшины решили выдать его на казнь римским властям. Христос в кругу апостолов справлялобряд пасхального ужина (Тайная вечеря). Схваченный помощниками старейшин по знаку Иуды Искариота("поцелуй Иуды"), Христос был отведен на суд Синедриона, который вынес ему смертный приговор, подтвержденный затем римским прокуратором Понтием Пилатом. После смерти и последовавшеговоскресения Христос в течение 40 дней вел беседы с учениками и затем вознесся на небо. С именем Христасвязано возникновение новой религии - христианства. Некоторые исследователи, особенно в 19 в., отрицалисамо его существование. Большинство современных ученых признают историчность Христа.


Большой Энциклопедический словарь. 2000.

Ілюстрації

ХРИСТОС.jpg ХРИСТОС 1.jpg ХРИСТОС 2.jpg

Медіа

Див. також

Cпоріднені слова зі словника Бориса Грінченка

ХРИСТИЯН

ХРИСТИЯНСТВО

ХРИСТИНИ

Зовнішні посилання

Матеріал з Вікіпедії

Христос (від дав.-гр. Χριστός) — букв. «Помазанець». Це переклад єврейського слова מָשִׁיחַ (Машиах). У сучасному використанні термін зазвичай стосується Ісуса Христа. «Ісус Христос» означає «Ісус Помазанець». Слово вживається як епітет, що позначає причетність до Святого Духа внаслідок помазання єлеєм. У Старому Завітіпомазаниками називалися царі, пророки та первосвященики після прийняття ними посади та подальшого помазання як свідоцтва особливого обдарування та обраності (Ісайя 45; 2 Цар. 14). Такі обранці, за твердженням Г. Дьяченко, називалися христами[3]. Пізніше в традиційному юдаїзмі термін «Христос» (або «Месія») застосовується лише по відношенню до очікування в майбутньому людини, яка стане главою ізраїльського царства. Що ж до месіанського юдаїзму, то замість терміна «Христос» по відношенню до Ісуса Христа частіше вживаються терміни «Месія» або «Машиах», щоб таким чином підкреслити свою несхожість на інші напрямки християнства. Послідовники Ісуса стали називатися християнами (див. книгу «Діяння Апостолів» 11:26), оскільки вважали, що Ісус є істинним Христом, передвіщеним у Старому Завіті. Називаючи його Ісусом Христом, вони мали на увазі, що саме цей конкретний Ісус є Месією, на відміну від інших єврейських пророків, що також вважали себе месіями. З Апостольських часів[en] Ісус не був прийнятий більшістю євреїв як їх Месія. Багато християн очікують другого пришестяІсуса Христа, коли, як вони вірять, він виконає решту пророцтв Старого та Нового Завіту про Помазанця. Галузь християнського богослов'я, що вивчає особистість, життя, вчення та діяння Ісуса Христа, називається христологією