Хвороба

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Хвороба, або захворювання — патологічний процес, який проявляється порушеннями морфології (анатомічної, гістологічної будови), обміну речовин чи / та функціонування організму (його частин) у людини / тварини. Важливою передумовою профілактики багатьох хвороб є здоровий спосіб життя — правильне харчування, мінімальне вживання алкоголю, дотримання правил і норм гігієни, наявність нешкідливих умов на роботі й удома, заняття спортом заради зміцнення здоров'я.

710976.jpg


Сучасні словники

Академічний тлумачний словник (1970—1980) :


ХВОРО́БА,

1. Порушення нормальної життєдіяльності організму під впливом несприятливих чинників внутрішнього й зовнішнього середовища; недуга, захворювання. Хвороба нікого не красить (Українські народні прислів'я та приказки, 1955, 145); Замполіт недавно тільки одужав як слід. Обличчя його після хвороби ще й досі було якесь змарніле, зім'яте, зблякле (Олесь Гончар, III, 1959, 97); Як її [дівчинку] не годували, як її не лікували від різних хвороб, ніщо не допомагало (Оксана Іваненко, Вел. очі, 1956, 52); — Ну, а коней з хворобами, як це буває, не продаєш? (Михайло Стельмах, I, 1962, 189); // Вияв хворобливих ознак у розвитку рослин; ураження. Важливе значення для підвищення врожаю плодів та ягід мають заходи по боротьбі з шкідниками і хворобами садів (Вісник АН УРСР, 6, 1957, 41).

2. перен. Неприродне, надмірне захоплення чим-небудь, надзвичайний потяг до чогось. У Василя теж була своя «хвороба» — пристрасть до бандури (Яків Баш, Надія, 1960, 11).


Словник української мови(впорядкував Б.Грінченко)

Хвороба, -би, ж. 1) Болѣзнь. Що панська хвороба, то наше здоров'я. Ном. № 1154. 2) Употребл. презрительно для обозначенія ничтожнаго количества. Що там і грошей тих — хвороба! Ном. № 7704. 3) хворо́би тепер зро́биш, підеш и пр. Бранчивое выраженіе, обозначающее невозможность, сдѣлать, пойти и пр. Хвороби тепер у льох підеш. Радом. у.


Словник синонімів:

ХВОРО́БА (порушення нормальної життєдіяльності організму під впливом несприятливих факторів), ЗАХВО́РЮВАННЯ, НЕДУ́ГА[НЕДУ́Грідше], ХВО́РІСТЬ, НЕЗДОРО́В’Я, СЛА́БІСТЬ, НЕ́МІЧрозм., НЕ́МОЩІрозм., БО́ЛІСТЬрозм., БО́ЛЕЩІзаст., СЛАБО́ТАрідше, ХОРО́БАдіал., ХИ́РЯдіал.; ЛЕ́ЖАдіал. (при якій лежать). Обличчя його після хвороби ще й досі було якесь змарніле, зім’яте, зблякле (О. Гончар); Увійшла Зоня. Батькове захворювання її зовсім позбавило рівноваги (Ірина Вільде); Івана звалила з ніг довга і тяжка недуга (Н. Кобринська); Брали воду з заражених криниць, ширили хворість із хати в хату (Є. Коротевич); Щорс кашлем заходивсь різким і зупинився серед хати: Не міг він більше утаїть Свого важкого нездоров’я... (М. Шеремет); Та нема гіршої пригоди, як слабість у дорозі. Ось на задньому возі, як в’ялая риба, лежить хорий чумак (М. Коцюбинський); Щоб приховати й не виявити своєї немочі, що точила, певне, його легені чи серце, він раз у раз ходив по хаті (С. Досвітній); Проміж бабів ішли свої балачки, балакали більше все про пристріт та про болість (Грицько Григоренко); Я мовчки терпів би образи й примхи, Я в болещах мав би відраду... (А. Кримський); Людина єсьм... Мене гнітуть слаботи (П. Грабовський); Як тій болячці, як тій хирі, Громадою годили Тому борцеві (Т. Шевченко); Він просить Бога, щоб не дав йому гнилої лежі (М. Черемшина).

Ілюстрації

2-44.jpg 09531051e372e8ff24158e0937a11ede.jpg 11612513-ektopiya-sheyki-matki-allergicheskoy-epidemiologii.jpg Грип-хвороба-здоровья.jpg

Медіа

Цікаві факти

Цікаві факти про рідкісні захворювання людини:

1. Синдром «кам’яної людини» відома також як «хвороба другого скелета»


0 f9005 66baf597 L.jpg



Її суть в тому, що процеси, які протікають в сполучній тканинні призводять до окостеніння тканини, що може сприяти появі «другого скелета».

2. Прогресивна ліподістрофія

У людей з цією недугою зовнішній вигляд набагато старший їх віку. Причина цьому — спадкова генетична мутація і прийняття ліків, через які в організмі порушуються аутоімунні механізми в слідстві чого людина втрачає підшкірний жир, а шкіра стає зморшкуватою.

3. Географічний язик


1384452226 zabolevaniy-medicinskih-strannyh-eto-interesno-poznavatelno-kartinki 8112689482.jpg


Це захворювання з’являється у 2,58% людей і найчастіше воно хронічне або внаслідок прийняття їжі. Також причиною виникнення цього захворювання можуть бути стреси або гормональні збої. Найцікавіший факт, що проявляється воно у вигляді білих плям на язиці, які мають форму, схожу на «острова».

4. Гастрошизис

Цей дефект супроводжується випаданням кишечника і нутрощів через розколину в черевній порожнині. Раніше половина новонароджених з гастрошизисом вмирали, але в даний час медицина дозволяє врятувати близько 70% немовлят.

5. Пігментна ксеродерма

Спадкове захворювання шкірних покривів, при якому вони більш чутливі до ультрафіолету. Виникає, якщо білки, які відповідають за реконструкцію молекул ДНК при впливі УФ мутують. При цьому рідкісному захворюванні людини на тілі виникають веснянки, шкіра стає сухою.

Додаткові дані

Хвороба Паркінсона


Гепатит А


Ботулізм


Карцинома або Рак

Іноземні словники

1) Die Krankheit, oder die Krankheit — der pathologische Prozess, der ist, Störungen der Morphologie (anatomischen, histologischen Struktur), Stoffwechsel-oder / und Funktionsweise des Organismus (seine Teile) in der Person / des Tieres. Eine wichtige Voraussetzung für die Prävention von vielen Krankheiten ist eine gesunde Lebensweise — richtige Ernährung, minimaler Alkoholkonsum, die Einhaltung der Regeln und Vorschriften der Hygiene, mögliche gesundheitsschädliche Bedingungen am Arbeitsplatz und zu Hause, beim Sport zum Wohle der Gesundheit.(нім.)


2) Illness or disease — a pathological process that is manifested by disorders of the morphology (anatomical, histological structure), metabolism and / or functioning of the body (its parts) to the person / animal. An important prerequisite for the prevention of many diseases is a healthy lifestyle — proper nutrition, minimal alcohol consumption, compliance with the rules and norms of hygiene, the presence of harmful conditions at work and at home, exercise for health promotion.(англ.)