Французький

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Французький, -а, -е. Французскій. Вірші.... французькі. Левиц. Пов. 122.

Сучасні словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

ФРАНЦУ́ЗЬКИЙ, а, е. Прикм. до французи і Франція;

// Належний французам, Франції. От синє Женевське озеро, а над озером на південному французькому березі високі верхи гір біліють, вкриті снігами (Нечуй-Левицький, II, 1956, 399); Тихо й сумно покидав я Землю славную французьку, Рідний край святої волі І жінок, мені коханих (Леся Українка, IV, 1954, 155); Мемуари генерал-майора Ковпака видані французькою, чеською, румунською та іншими мовами (Максим Рильський, IX, 1962, 14); Приїздили французькі винороби, зробили дегустацію, а потім забажали побачити людей, що такий виноград вирощують (Радянська Україна, 22.VII 1967, 2);

// Такий, як у французів, у Франції; власт. французам або який походить з Франції. Високий, худий.., одягнений у синю французьку блузу, на котрій можна було полічити усі кістки його, він трохи скидався на Дон-Кіхота (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 195); Чудесним зразком перенесення французьких звичаїв XVII століття в українську мовну стихію був «Тартюф» Мольєра у перекладі В. Самійленка (1864—1925) (Максим Рильський, IX, 1962, 69); Сахно розглядала запорошені шкіряні шоферові плечі,.. дивуючись з його гарної французької вимови (Юрій Смолич, I, 1958, 45);

// Завезений із Франції. Горбатяться в сідлах верхівці, їдуть тачанки, тягнеться шляхом поміж хлібами артилерія — добуті в Криму французькі гаубиці (Олесь Гончар, II, 1959, 86);

// Написаний мовою французів. Дівчина ледве діждалася тієї години, коли пані, солодко позіхаючи, лягла в ліжко, притиснувши до грудей золочену французьку книгу (Михайло Стельмах, I, 1962, 350).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 10, 1979. — Стор. 641.

Словник української мови за редакцією Б.Д.Грінченка

Французький (прикм.), Француз (ім.)

Француз, -за, м. Французъ. Вони будуть говорити по французький, як французи. Левиц. Пов. 119.

Словарь української мови / Упор. з дод. влас. матеріалу Б. Грінченко : в 4-х т. — К. : Вид-во Академії наук Української РСР, 1958. Том 4, ст. 379.

УКРЛІТ.ORG_Cловник

Францу́зька бу́лка — невелика біла булка подовженої форми. Крайнєв мазав дірчасті кружечки французької булки маслом (Собко, Граніт, 1937, 105)

Францу́зький замо́к — вид внутрішнього автоматичного замка.

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980. — Т. 10. — С. 641.

Іноземні словники

Словари и энциклопедии на Академике

Французький

-а, -е.

Прикм. до французи і Франція. || Належний французам, Франції. || Такий, як у французів, у Франції; власт. французам або який походить із Франції. || Завезений із Франції. || Написаний мовою французів.

Великий тлумачний словник сучасної української мови. - "Перун". 2005.

Ілюстрації

French-big.png Cat logo.47e247cd86da.png 1519207432.jpg

Медіа

Цікаві факти

Матеріал з Вікіпедії

Фра́нція, офіційна назва Францу́зька Респу́бліка (фр. La France, République française) — держава на заході Європи, республіка, що межує на північному сході з Бельгією, Люксембургом і Німеччиною, на сході з Німеччиною, Швейцарією, південному заході з Іспанією й Андоррою, на південному сході з Італією та Монако на півдні омивається Середземним морем, на заході — Атлантичним океаном.

Площа (разом з Корсикою) — 543 965 км². Столиця і найбільше місто — Париж. Окрім метрополії, Франції належать численні заморські території — Гваделупа, Сен-Бартелемі, Сен-Мартен, Французька Гвіана, Мартиніка, Майотта, Реюньйон, Сен-П'єр і Мікелон, Південні й Антарктичні території, Нова Каледонія, Французька Полінезія, Волліс і Футуна.

Протягом останніх п'ятисот років Франція була одною з провідних країн світу з сильними культурними, економічними, військовими та політичними впливами на Європу та увесь світ.

Французький