Фляцкати

Матеріал з Київський університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Фляцкати, -каю, -єш, гл. Шлепать, бить ладонью. Вх. Зн. 75.


Сучасні словники

Словари и энциклопедии на АкадемикеФляцкати

  • -аю, -аєш, недок., зах. Ляскати долонями.

Закарпатський словник Фляцкати

  • - розбризкувати

Словари и энциклопедии на Академике Фляцкати

  • Аплодувати и -у/ю, -у/єш, недок. Плескати в долоні на знак схвалення або вітання.

Академічний тлумачний словник Фляцкати

  • Ляскати в долоні (долонями): а) плескати в долоні (долонями), виражаючи радість, захоплення чим-небудь або нетерпіння. Дівчата сміються, ляскають у долоні і дражнять хлопців (Степан Васильченко, Вибр., 1954, 130); Хтось із старших серед дітей аж у долоні ляскає: — Ой рушниця ж! (Григорій Косинка, Новели, 1962, 58); Публіка від нетерплячки почала ляскати в долоні (Федір Бурлака, Напередодні, 1956, 137); б) ударяти по долонях, стискаючи руки на знак згоди на певну ціну (про покупця і продавця на ярмарку). Кричали перекупки, божились і ляскали долонями селяни біля возів,.. — усе як і завжди на ярмарку (Андрій Головко, II, 1957, 255);

Академічний тлумачний словник Фляцкати

  • Плескати в долоні (рідше руками, в руки): а) бити долонями одна об одну (звичайно виявляючи радість, подаючи сигнал чи в такт музиці і т. ін.). [Хуса (увіходить заклопотаний і плеще кілька раз у долоні):] Гей, слуги! (Леся Українка, III, 1952, 145); Горпинка.. плеще в долоні: — Білий хліб! Мамо, білий хліб!.. (Олесь Донченко, III, 1956, 11); Хлопець аж у руки плеще, налюбуватися не може машиною (Іван Франко, II, 1950, 42); б) бити в долоні на знак схвалення або вітання; аплодувати. Хо.. чує, як йому плещуть в долоні (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 420); Глядачі невгамовно плещуть у долоні, вимагають, щоб він грав і співав (Дмитро Ткач, Жди.., 1959, 58).


Ілюстрації

Фляцкати 1.jpg Фляцкати 2.jpg Фляцкати 3.jpg Фляцкати 4.jpg

Див. також

У Білорусі заборонили плескати в долоні

Не поспішайте плескати в долоні (маніфест)

Не поспішайте плескати в долоні, Ваш короленко уже не в короні, Ваш короленко - звичайний голяк, Дискредитований тлом розбіяк.

Не поспішайте плескати в долоні, Бо королівна в ганебнім полоні, Бо королівна - утіха для зла, Зніяковіла під лезом тесла.

Не поспішайте плескати в долоні, Се королівство ніхто не боронить, Се королівство навколішках вмре, Занапастившись себе пожере.

Не поспішайте плескати в долоні, Єдиновладдя у тиші хоронять. Єдиновладдя - пропащая роль. З пошануванням. Люблю. Ваш король.

Оплески: чому ми ляскаємо в долоні? Красиве слово «оплески» (applaudissemet) прийшло до нас з Франції, і означає воно не що інше, як схвалення, виражене оплески (від лат.ad - при, Іplaudere - плескати). Лише одне схвалення?

Всезнаючий Інтернет стверджує, щооплескияк спосіб вираження свого ставлення до подій на сцені (вітання, подяки, визнання, захоплення, невдоволення, нетерпіння, розчарування ...) придумали давним-давно ще римляни. Нібито в Древньому Римі була складена ціла система аплодування. Публіка таким оригінальним чином висловлювала свою реакцію до всього, що відбувалося під час вистави.

Пройшовши через покоління, оплески зайняли своє міцне місце в нашому житті. Люди відтворюють цей рух практично машинально, бо так прийнято, і тому що їм хочеться це зробити.

Але чому був обраний саме такий спосіб вираженняемоцій? Що відбувається в той момент, коли дві долоні з'єднуються разом бавовною?

Бавовна в долоні рівносильний маленькому вибуху. Що ж може вибухнути в руках ляскає людини? Негативна енергія. І такий звук носить в собі очищающий характер. Виходить, що в простому русі захований великий сенс.

Якщо поворушити культурну спадщину, можна знайти кілька цікавих фактів на цю тему.

Вважалося, що бавовна в долоні несе в собі магічну охоронну силу.

За давніми легендами мовою оплесків були наділенірусалки.

За старих часів одним бавовною в долоні відлякували нечисту силу і виганяли злих духів, іншим, навпаки, закликали на допомогу паралельні світи.

Бавовна як спосіб звернення до потойбічних світів присутня в багатьох обрядах різних народів - традиційно в значимі моменти життя людини - під час хрещення, на весіллі, на похоронах.

Завжди вважалося, що рука - це той орган, за допомогою якого людина може заглянути в інший світ. Не даремно вона покреслена лініями - божественними знаками, пророкує долю.

Ляскання в долоні було невід'ємною частиною і язичницьких ритуалів як спосіб спілкування з язичницькими божествами. Аплодування являло собою своєрідну форму молитви.

Хочацерквависловлювалася проти традиції використовувати оплески під час богослужінь, розглядаючи цю дію як театральне та награне.

Є припущення, що наші предки удари в долоні зіставляли ще з одним ритуальним дією. Протиставляючи праву долоню лівої, в них вкладали еротичну символіку. Ліва долоня символізувала собою Місяць-Жінку, а права - Сонце-Чоловіка. Бавовна імітував єднання двох начал - чоловічого і жіночого. Сполучені разом долоні дорівнювали результату магічного дії - народження нового життя.

А як же тоді бути з дитячою невинної грою в «ладушки». Це теж обряд? Або язичницька традиція? Насправді дивні трохи «ладушки» - не зовсім дитячі. Були вони спочатку в бабусі, де пилибражку. «Ладоньки» вміють літати і сідають на голову дитини: «Полетіли, полетіли, полетіли - на голівку сіли!» Але діти з превеликим задоволенням у них грають.

Ось як багато всього дивного і незрозумілого ховається в простому оплески.

Не думаю, що після прочитання цієї статті хтось перестане плескати в долоні. Ну і хлопайте на здоров'я. Тим більше, вчені прийшли до висновку, що це не тільки приємно, але ще й корисно для здоров'я. Хлопки в долоні покращують когнітивні та моторні навички - пам'ять, мислення, увага і сенсорне сприйняття, полегшують соціальну адаптацію і дозволяють зняти напругу.