Флов

Матеріал з Київський університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Флов, -ва, м. = Вовк, Cams lupus. Шух. I. 22.

Сучасні словники

Вовк

  • Хижак родини собачих, звичайно сірої масті. У лозах десь вовки завили (Леонід Глібов, Вибр., 1957, 180); Вовки дуже шкідливі хижаки, бо знищують багато свійської худоби, особливо овець (Зоологія. Підручник для 7 кл., 1957, 154);
  • Вовк в овечій шкурі — про лицеміра, який під машкарою доброзичливості приховує злі наміри;
  • Жити вовком (вовками) — жити далеко від людей, на відлюдді. Вийшов закон про зселення хуторів.
  • Морський вовк — старий, бувалий моряк. На них [пароплавчиках] уздовж бортів мішки з піском, кулемети й хоробра команда, а капітани — справжні морські вовки(Юрій Яновський, II, 1958, 196);
  • Хоч вовків гони (ганяй) — холодно в приміщенні. — А тут у хаті — хоч вовків гони... (Панас Мирний, II, 1954, 251).

Вовк

  • хижий ссавець родини собачих.
  • хижий ссавець з роду пес родини псових , що добуває їжу самостійно активним пошуком та переслідуванням жертв.

Вовк

  • ви́ти во́вком (зві́ром). Бути у стані великого розпачу. Відомо, що чиновники-бюрократи часто вовком виють через те, що їм, нехай і формально, треба відповідати на листи трудящих (З журналу); Звіром вити, горілку пити — і не чаркою, поставцем... (В. Стус).
  • вовк в ове́чій шку́рі. Лицемірна людина, яка під маскою доброзичливості приховує злі наміри. (Юліан) Ти (Кузьма) мусиш буть богобоязним, тихим і смирним, як ягня, щоб не довідавсь хто, що ми вовки в овечій шкурі (І. Карпенко-Карий).

В літературі

Вовк та семеро козлят

"Мать-коза, отлучаясь из дома, предупреждает своих козлят остерегаться волка, бродящего неподалёку. Волк, воспользовавшись удачным моментом, стучится к козлятам и заявляет, что он их мать. Те в ответ говорят, что голос их матери мягкий, в то время как его голос грубый. Волк съедает кусок мёда, чтобы смягчить свой голос. По другой версии кузнец выковывает волку новое певучее горло. Однако козлята всё равно не пускают его: лапы у их матери белые, а не чёрные, как у волка. Тот идёт на мельницу и пачкает свои лапы в муке. Козлята впускают волка, который тут же съедает их всех, кроме самого маленького, спрятавшегося в печке. "

Ромул і Рем

"Близнят Ромула і Рема вигодувала послана від Марса вовчиця, а виховав місцевий пастух Фаустул. Підрісши, хлоп'ята довідалися, що вони — діти Реї Сільвії. Згодом Ромул і Рем повернули владу своєму дідові Нумітору, а самі вирішили заснувати нове місто. Під час зведення міських мурів між ними виникла суперечка, в якій Ромул убив Рема."

Червона шапочка та Вовк

"Сюжет про дівчинку, яку підманув вовк, була розповсюджена у Франції та Італії з Середньовіччя. У фольклорних записах сюжет виглядає наступним чином [1][2]: Мати посилає доньку до бабусі з молоком та хлібом. Дівчинка зустрічає вовка, розповідає йому куди вона прямує. Вовк обігнавши дівчинку, вбиває стару, готує з її тіла страву, а з крові — напій, одягається в її одежу і лягає в її постіль. Коли дівчинка приходить, вовк пропонує їй поїсти. Кішка старої намагається попередити дівча про те, що вона їсть, але вовк запускає в кішку дерев'яні черевики і вбиває її. Потім вовк каже дівчинці роздягтися і лягти поруч з ним, а одежу кинути у вогонь. Та так і робить, лягаючи поруч з вовком, дівчинка запитує, чому у нього багато волосся, широкі плечі, довгі ноги, великі зуби. На останнє питання вовк відповідає: «Це для того, щоб швидше з'їсти тебе, дитя моє!» і з'їдає дівчинку. Так закінчується більшість записаних варіантів, хоча в деяких, за допомогою хитрощів, дівчинка тікає від вовка."

Ілюстрації

Вов1.jpg Вов2.jpg Вов4.jpg Вов5.jpg Вов3.jpg Вов6.jpg


Медіа

Див.також