Фараґів

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Фараґів, ґова, м. Топоръ. Вх. Зн. 74.

Сучасні словники

Фарагів

  • Соки́ра, топір, топірець, бартка — знаряддя праці, призначене для рубання і тесання. Використовується також, як холодна зброя.

Сокира — клин, виготовлений зазвичай із сталі, з отвором, в який вставляється топорище. Протилежний від клину бік сокири називається обухом. Його можна використовувати, як молоток. Сокира — одне з найдревніших знарядь людини. Її використовували вже десятки тисяч років тому. Найдревніші сокири виготовлялися з каменю і топорища до них прив'язувалися. Мідні, бронзові, залізні й стальні сокири з'являлися відразу ж, як лише розвивалися відповідні технології. Сокира — приклад простого механізму, клину або подвійної похилої площини. Завдяки такій будові зменшується зусилля, яке вимагається від лісоруба або теслі. Крім того, топорище діє, як важіль, що дозволяє збільшити зусилля, яке прикладається до клину. Іноді, при тесанні, використовується не повна довжина топорища. При цьому зменшується ефективність, але збільшується точність.


Ілюстрації

Фарагів1.jpg Фарагів2.jpg Фарагів3.jpg


Див. також

  • На початку 90-х у Києві були такі хейткор-гурти: «Скорбь» i «ZDV66/1». Потім з різних причин їх не стало, і музиканти зібрались разом. Бас-гітарист вийшов із тюрми, барабанник Дмитро повернувся із армії, і вони об'єднались із гітаристом Арсенієм та вокалістом з метою пропагандиправих ідей створили «White power» рок-гурт. Він отримав назву «Бульдог». Відіграли кілька концертів, з них один — у Москві.

Згодом виявилось, що вокаліст і басист вживали наркотики, тому їх було вирішено відсіяти. Офіційною датою народження «Сокири Перуна» вважається 26 квітня 1998, коли на концерті «Рудольф Гесс Меморіал» Арсеній зі сцени оголосив про перейменування гурту. Подальша історія та зміни складу не розголошуються з причини радикальності та протисистемності гурту. Відомо тільки, що Арсеній тепер тільки співає, а барабанника Дмитра в складі тепер немає. На концерті «Germanic-Slavonic Brotherhood Fest» відбулася презентація нового альбому гурту — «Invictus». Неочікуване на ньому — пісні англійською та одна російською.


  • к і більшість інших «простих» видів холодної зброї бойова сокира є пристосованим до війни господарським знаряддям. Власне звичайні робочі сокири використовувалися як зброя ополченцями в усіх регіонах поширення цього інструменту мало не до останнього часу. Перші бойові сокири практично не відрізнялися від робочих. Перші зміни стосувалися матеріалу та якості виготовлення - наприклад лезо виготовляли з якісної сталі замість простого заліза. Часом зміни стосувалися форми чи довжини ратища сокира. Потім еволюціонує форма та розміри леза, що усе більше віддаляється від первісного призначення — обробки деревини. В цілому сокири розвиваються в двох напрямках - або ж в сторону відносно невеликих та вузьколезих, які є швидкою зброєю для пробивання обладунків, або ж в сторону важких широколезих часто дворучних зразків. Наступним етапом розвитку є обростання сокир додатковими елементами - гаками, лезами, вістрями, гардами в результаті подібної еволюції дворучні сокири часто перестають бути власне сокирами і перетворюють на інші види довговимірної холодної зброї на зразок алебарди.