Уліво

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
Уліво - 1. У лівий бік; протилежне направо. — Ти йди направо, я — наліво (Володимир Сосюра, II, 1958, 387); 

// З лівого боку; зліва. У праву руку їживсь дахами та коминами фабрик задимлений город, наліво стелились зелені луки і вигинались фестони лісу (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 210). ♦ Направо, [й] наліво див. направо. 2. розм. Незаконно. [Галушка:] А що це калим? [Довгоносик:] Підвезе [шофер] кого-небудь, щоб ніхто не знав, наліво значить (Олександр Корнійчук, I, 1955, 293).

Сучасні словники

Уліво- Не розбираючись, не вибираючи; усім підряд; на всі боки. Овсій Колодій .. у чашках і в пляшках святу воду, направо і наліво, хвацько за грошики роздавав (О. Ковінька); // Усіх підряд. Павло Гречаний, у подертій сорочці і з розбитою бровою, гатив розкуркулених направо й наліво, косився буряковим оком на здоровенного Гошку, що маячив, як скеля вгорі (Григорій Тютюнник). напра́во, налі́во. Чи не те ж саме в сфері нашої психіки? Хіба не так само сліпо й завзято, всякими способами, сіємо “я”, шпурляємо направо, наліво, де тільки можна, готові до всього вчепити (М. Коцюбинський). налі́во й напра́во. Крокуючи вулицею, подоляк метав жартами наліво й направо, а словаки, весело юрмляючись довкола, на ходу зазирали йому в рота (О. Гончар).

Академічний словник

ЛІВО́РУЧ (із лівого боку; у лівий бік), НАЛІ́ВО, ВЛІ́ВО[УЛІ́ВО], ЗЛІ́ВА, ПО [НА] ЛІ́ВУ РУ́КУ [РУЧ], ЛІВО́БІЧрідше,ВЛІВО́РУЧ[УЛІВО́РУЧ]розм.,ЦОБрозм.,СОБрозм.,У ЛІ́ВУ РУ́КУ (у лівий бік). Ліворуч, з-за крутих берегів, блиснуло на сонці, відкрилось перед очима блакитне плесо річки (В. Козаченко); І дивна річ - хмара скорилась, покірно повернула наліво і розв’язала мішки над рікою, засипаючи густим градом зарінок (М. Коцюбинський); Коні запряли вухами.. Він смикнув віжками вліво, заскрипіли копаниці (М. Стельмах); Потекла вона [річка] уліво проміж кущів верболозу і вільхи (О. Стороженко); Поповз далі. От стежка стала вузенькою, зліва обрив (Г. Хоткевич); Взявши на ліву руку од дороги, пішов узенькою стежечкою (П. Куліш); А на ліву руч від бурти розіслався степ, рівний, як долоня (Панас Мирний); Йшов вулицями [Микола], кивав правобіч і лівобіч головою, вітаючись до знайомих (П. Загребельний); Ось тут з гони проїхати вліворуч, а тоді повз верби, що в балочці (А. Головко); Воли самі звернули на вузеньку доріжку і "соб" поза могилою в’їхали у долинку (Ю. Мушкетик); Соломія міркувала, що, коли брати у ліву руку, плавні мусять швидко скінчитися (М. Коцюбинський).

Джерела

  • [sum.in.ua/s/nalivo Академічний словник ]
  • [slovopedia.org.ua/49/53405/358982.html Фразеологічний словник ]

Ілюстрації