Узвіз

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Узвіз, -во́зу, м. Взвозъ, подъемъ на гору. Чумаче, де твої гроші? То в узвозі, та в перевозі. Ном. № 10459. Він летить із узвозу так, як ворона. ЗОЮР. І. 152. Также дорога въ оврагѣ. Вх. Зн. 72.

Сучасні словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

УЗВІ́З, возу, чол. Крутий підйом; вулиця, дорога, що мають підйом. Загони головних потуг стояли за вузьким та стрімким узвозом сажнів за двісті від греблі (Михайло Старицький, Облога.., 1961, 51); Боричів узвіз уже проїхав і вступає в Київ Ігор-князь (Наталя Забіла, У.. світ, 1960, 178); Місцевість поблизу нашого дому була нерівна, з горбами й вибалками, з крутими узвозами на вулицях (Леонід Смілянський, Сашко, 1954, 14); На кожному узвозі притишував [поїзд] і без того повільний хід (Юрій Шовкопляс, Інженери, 1948, 124).

"Словопедія"

Короткий підйом; вулиця, дорога, що простягається круто вгору. Узвозом до Дніпра йшла жінка (Є.Гуцало); Машина плавно підіймалася Володимирським узвозом (Л.Дмитерко); Ведмідь знайшов в сусідньому байраці крутий узвіз, спустивсь до моря сам, напивсь, ввійшов по черево у воду і плавать став, немов гіпопотам (М.Драй-Хмара).

СЛОВАРЬ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ Упорядкував Борис ГРІНЧЕНКO

Узвіз, -во́зу, м. Взвозъ, подъемъ на гору. Чумаче, де твої гроші? То в узвозі, та в перевозі. Ном. № 10459. Він летить із узвозу так, як ворона.ЗОЮР. І. 152. Также дорога въ оврагѣ. Вх. Зн. 72.

Іноземні словники

Словари и энциклопедии на Академике

Вперекладі на англійську: slope, rise, incline

Ілюстрації

Узвіз.jpg Узвіз 2.jpg Узвіз 3.jpg

Медіа

https://www.youtube.com/watch?v=VukdT6M1yTo

Цікаві факти

Андріївський узвіз в Україні

Андріївський узвіз, можливо, найвідоміша (після Хрещатика) вулиця сучасного Києва, на межі 2011 – 2012 років опинився у центрі уваги активної громадськості. Звістка про невідворотну реконструкцію вулиці (у необхідності якої, втім, ніхто не сумнівався) викликала масовий солідарний рух місцевих мешканців, активістів, істориків, мистецтвознавців, митців, просто орендарів і небайдужих киян і киянок. Громада згуртувалась навколо недопущення ймовірних наслідків, з якими в пострадянському Києві почала асоціюватися будь-яка реконструкція: знищення пам’яток архітектури (в тому числі і через їхню перебудову), спорудження нових об’єктів, які випадають з історичного архітектурного ландшафту, недолугий благоустрій і комерціалізація простору, а також просто відмивання грошей на будівельних підрядах. І як наслідок — розмивання автентичності місця, не кажучи вже про фізичне знищення його складових. Адже основною метою концепції реставрації та ремонту забудови, благоустрою території та реконструкції інженерних мереж Андріївського узвозу (2011), розробленої Державним науково-дослідним проектним інститутом «УкрНДІпроектреставрація», є «створення в історичному центрі Києва туристично-рекреаційної зони з розвинутою сучасною багатофункціональною інфраструктурою туристичного сервісу, задля збільшення кількості українських та іноземних туристів і подальшого розвитку міста як центру туризму». Окремо підкреслювалось невтручання в економічні й соціальні проблеми місця.

Матеріал з Вікіпедії

Узві́з — лінійний урбанонім, який являє собою вулицю чи провулок, які своїм напрямком направлені на спуск із схилу. У більшості своїм узвози є пішохідними і рух автотранспорту по них заборонений. Ці урбаноніми поширені у населених пунктах, які розташовані на схилах чи пагорбах, терасах річок. Найвідомішими узвозами України є Андріївський та Володимирський узвози у Києві та Замковий узвіз у Черкасах.