Трав’яний

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
132559608 11n.jpg

'Жирний текст'Трав’яний, -а, -е. Травяной. Під ногами стелеться зелений трав’яний поміст. Левиц. І. 204. Трав’яні пахощі. Г. Барв. 146. Жаба трав’яна. Rana esculenta. Шейк. Трав’яний ко́ник. Полевой кузнечикъ. Мир. ХРВ. 4.

 Трав’яний. Який стосується трави, властивий траві, пов’язаний з травою; виготовлений з трави; порослий травою тощо. Вж. зі сл.: рослинність, килим, стебло, насіння, дух, пахощі, борошно, маса, сік, настій, січка, сівалка, коник, жаба, хокей. 


1. Прикм. до трава. Під ногами стелеться зелений трав'яний килим (Нечуй-Левицький, I, 1956, 154); Природна трав'яна рослинність збереглася в Пролісковій діброві, на крутосхилих берегах Дніпра ; Коли він глянув на машину, то побачив, що капот увесь усіяний трав'яним насінням (Григорій Тютюнник, Вир, 1964, 458); Під'їжджаємо до нього [острова Орлів] з боку коси, де багато солончаків і дуже незначний трав'яний покрив (Наука і життя, 11, 1965, 15); // Власт. траві. Кругом косарів розливаються трав'яні пахощі (Ганна Барвінок, Опов.., 1902, 146); Над копицями стрункими Голубий, смугастий дим. Тихе озеро незриме Віє духом трав'яним (Максим Рильський, I, 1956, 134); // Зробл. із трави. Пригорілі або присохлі залишки їжі не слід зшкрібати з посудини, а треба налити в неї теплої води і дати їм відмокнути, після цього посудину легко вимивати трав'яною щіткою (Українські страви, 1957, 32); // Пригот. із трави, на травах, із домішкою трави. Прийде [капітан Дорошенко] додому, вип'є ще склянку материного трав'яного настою, вгамується, перепочине під захистом цілющої материної турботи (Олесь Гончар, Тронка, 1963, 213); // Виготовлений з насіння багаторічних трав. В останні рот з бобових багаторічних трав виготовляють трав'яне борошно, яке є повноцінним концентрованим кормом для свиней і птиці (Хлібороб України, 6, 1972, 47). 2. Який заріс травою; порослий травою. Слуги та джури пустили коней самопаш, знаючи, що в цьому трав'яному лісі побояться вони вовків і ні кроку не ступлять кудись далі; Трав'яні або осокові болота бувають у долинах рік та в місцях, які щороку заливаються повіддю міні . // Засіяний травою. Трав'яне поле. ▲ Трав'яний хокей — гра в хокей з м'ячем, що відбувається на майданчикові, зарослому травою. 3. Який водиться, живе у траві. Слимак, що живе на скелі, стає сірим, трав'яна жаба — зеленою (Гнат Хоткевич, II, 1966, 352); Військо йде — курить шляхами І вбачає у шпилі Сміттяні вали і брами, Трав'яної табір тлі (Микола Зеров, Вибр., 1966, 461); Трав'яний коник; Трав'яні клопи. 4. Призначений для сівби трави. Трав'яна сівалка.